Szkice o prozie rosyjskiej XXI wieku. Ulicka, Szyszkin, Pielewin, Minajew, Sienczyn, Kuricyn, Starobiniec...

Średnia ocen

2,0 2,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Politeja. Vol. 55 (2018 Joanna Cichecka, Rafał Czachor, Katarzyna Anna Duda, Janusz T. Hryniewicz, Anna Jach, Filip Andrzej Jakubowski, Agata Kilar, Tomasz Kośmider, Rafał Lis, Maciej Miżejewski, Piotr Musiewicz, Anna Raźny, Filip Tereszkiewicz, Jarosław Tomasiewicz, Damian Winczewski, Maciej Zakrzewski
Ocena 10,0
Politeja. Vol.... Joanna Cichecka, Ra...
Okładka książki Rosyjskie dzieciństwo Katarzyna Anna Duda, Andrzej Dudek (rosjoznawstwo)
Ocena 0,0
Rosyjskie dzie... Katarzyna Anna Duda...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
2,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
51
32

Na półkach: ,

Dla kogoś, kto nie ma pojęcia o współczesnej literaturze rosyjskiej, książka wyda się ciekawa, bo rzeczywiście nieco ją przybliża. Ale zawarte w niej teksty nie wychodzą poza podstawową (czasami, niestety, płytką) analizę. Poza tym, już sam tytuł jest mylący (a to już niedobrze, bo to wszak książka naukowa). Otóż, składa się ona z sześciu rozdziałów, w których omawiane są kolejno: "Zielony namiot" Ludmiły Ulickiej, "Nie dochodzą tylko listy nienapisane Michaiła Szyszkina, "Napój ananasowy dla przepięknej damy" Wiktora Pielewina, "Duchless" Siergieja Minajewa, zbiór opowiadań "Moskwa noir", oraz "Rodzina Jołtyszewów" Romana Sienczyna. Dobór tekstów, wydawać by się mogło, ciekawy i inspirujący, ale... no właśnie. Już we wstępie Autorka sobie przeczy pisząc, że postmodernizm rosyjski się wyczerpał. W takim razie dlaczego poświęca osobny rozdział Pielewinowi? Dalej pisze ona o ekspansji na polskim rynku wydawniczym różnej maści kryminałów (swoją drogą, przydałoby się więcej skrupulatności, bo Akunin i Płatowa, czy Daszkowa - to jednak zupełnie "inna liga"),ale nie poświęca temu zjawisku uwagi. Za to funduje absolutnie "egzotyczne" wolty w stylu porównania "Jołtyszewów" z "Moskwą noir", tudzież wyraźnie subiektywne i niezbyt przekonujące (lub odwrotnie - wręcz "szkolne") wnioski. No i jeszcze jeden poważny zarzut: w tytule są wymienieni między innymi Anna Starobiniec i Wiaczesław Kuricyn. Zawsze mi się wydawało, że umieszczenie nazwiska pisarza w tytule książki zapowiada pogłębioną analizę jeśli nie jego twórczości, to chociaż jednego utworu. Ale tak nie jest - oboje doczekali się raptem wzmianek i krótkich i pobieżnych streszczeń (mniej, niż pół strony) wybranych utworów. Po co zatem ich nazwiska znalazły się w tytule książki? żeby było ładniej? Bardziej różnorodnie? Na mój gust trochę to nieuczciwe - jednak tytuł - to klucz do książki. Reasumując, jeśli ktoś kompletnie nie ma pojęcia o współczesnej literaturze rosyjskiej, niech przejrzy tę pozycję. Choćby dla samych nazwisk (i za to 2 gwiazdki, bo rzeczywiście zwartych pozycji książkowych na ten temat jest jak na lekarstwo). Proponuję jednak najpierw przeczytać omówione pozycje i wyrobić sobie o nich własne zdanie, a dopiero potem skonfrontować z ich omówieniem.

Dla kogoś, kto nie ma pojęcia o współczesnej literaturze rosyjskiej, książka wyda się ciekawa, bo rzeczywiście nieco ją przybliża. Ale zawarte w niej teksty nie wychodzą poza podstawową (czasami, niestety, płytką) analizę. Poza tym, już sam tytuł jest mylący (a to już niedobrze, bo to wszak książka naukowa). Otóż, składa się ona z sześciu rozdziałów, w których omawiane są...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Posiadam
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Podobne książki

Okładka książki Kafka. Ku literaturze mniejszej Gilles Deleuze, Félix Guattari
Ocena 7,4
Kafka. Ku lite... Gilles Deleuze, Fél...
Okładka książki Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta Jerzy Bralczyk, Artur Mamcarz
Ocena 6,6
Zdrowy język. ... Jerzy Bralczyk, Art...
Okładka książki Retoryka Marta Bartowska, Agnieszka Budzyńska-Daca, Piotr Wilczek
Ocena 7,2
Retoryka Marta Bartowska, Ag...

Przeczytaj także