Koty. Podręcznik użytkownika

Wydawnictwo: Wolno
LubimyCzytać

Koty. Podręcznik użytkownika A.D. 2017 są inne od tych, które pamiętamy z poprzednich wydań. Mają bogate i pogrubione wnętrze, dwie nowe okładki, inne oczekiwania, inne cele. Nie zmieniło się jedno – to wciąż fascynująca i niezwykła książka z wierszami Tomasza Majerana. I gratka dla wielbicieli znakomitych młodych artystów. Najnowsze wydanie Kotów ukazuje się z rysunkami Poli Dwurnik, która z wdziękiem, humorem i lekkością sportretowała kocie życie w kilkudziesięciu kadrach.
Koty. Podręcznik użytkownika to opowieść dla wszystkich miłośników kotów i współczesnej poezji w najlepszym stylu. To dziewiętnaście wziętych z życia lekcji, które w sposób ironiczny, ale wzruszający, lakoniczny, lecz dosadny mówią o relacjach człowieka i kota. To nie tylko przegląd kocich charakterów i zachowań, ale także mistrzowskie poruszanie się po tradycji wiersza. Tomasz Majeran świetnie operuje poetycką formą (od sonetu przez sestynę do wiersza białego), ale też przekomarza się literackimi odniesieniami.
Koty. Podręcznik użytkownika to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy żyją z kotami i mimo kotów.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Melanie | 2018-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ten kto jest właścicielem kota musi na bank przeczytać tą książkę.
Zbiór ciekawych i śmiesznych wierszy autora o kotach. Rysunki, które zaskakują. Niby banalnie proste, ale ciekawe w swej prostocie.
„Kto ty jesteś?
Kotek mały.
Jaki znak Twój?
Lew.”
Proste wierszyki, które sprawiają, że uśmiech pojawia się na buzi. Tylko pojawia się tu czasem dość grubiański i nieprzyzwoity język, więc niech wydający się niewinny tytuł niech Cię nie zwiedzie, bo na pewno Cię zaskoczy jak mnie.

Adrian Tync | 2013-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Przezabawna książka, właśnie o kotach, ale wyłamująca się poza schematy i klisze tego typu wydawnictw. Nie ma tu żadnych mruczanek-utulanek, kot jest bardzo drapieżny, nieraz "zjeżony", a nawet przekląć mu się zdarzy.
Wiersze w formie są bardzo pomysłowe, błyszczące od zabawy słowem, igrające to z tekstem Bełzy, to Hymnem o Miłości...
Wszystko to okraszone oryginalnymi grafikami Eugeniusza Geta-Stankiewicza.
Pozycja nie tylko dla kociarzy, poprzez swoją nietuzinkowość stanowi świetną przeciwwagę wszelakiej imieninowej tandety - polecam serdecznie.

Suzi | 2017-07-16
Przeczytana: 14 lipca 2017

Okoniem, pokotem o kocie drapieżnym domowym.

Ilustracje!!

Brethil | 2017-08-16
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Wciąż nie wiem do końca, jak to działa, dlatego też nie umiem zapobiegać, ale fakty są następujące: kiedy widzę w księgarni pozycję dotyczącą kotów, kociarstwa bądź kociarzy należącą do szeroko rozumianej beletrystyki, bądź, nie daj borze, poezji, mój portfel otwiera się na oścież i niemal wyskakuje z kieszeni. W kierunku kasy. I kończy się zawsze tak samo - on zrzuca zbędne kilogramy (ocierając się chwilami o anoreksję, ale co tam), a ja dociążam półki.

Nic więc dziwnego, że dostrzeżona w MOCAKu (o piękna mocakowa księgarnio, którą wykupiłabym w całości gdyby mnie stać było!) pozycja szybko zasiliła moje zbiory. Bo ma na okładce słowo KOTY wypisane ogromniastą czcionką, a do tego jeszcze rysunek kota, żeby nie można było pomylić z psem na przykład. A do środka zajrzałam (bo czasem jednak do książek przed zakupem zaglądam) i ujrzałam zgrabną parafrazę Kochanowskiego. I jakże tu nie brać!

Strukturalnie - Koty. Podręcznik użytkownika to 19 lekcji plus bonus ukryty w innym miejscu...

Kasztan | 2012-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2012

To zdecydowanie napisał jakiś kot... Oczytany kot.

mpw | 2017-08-02
Przeczytana: 29 lipca 2017

"Koty. Koty. Koty. Podręcznik użytkownika" by Tomasz Majeran, rysunki Pola Dwurnik. Nie ukrywam, że skusiło mnie wydanie i autorka kocich fizis oddających znakomicie psyche. Teksty miały być tłem, ilustracją paradoksalnie. Są równorzędne. Koci majestat, osobność, dzikość... Koci dystans, wyższość, żarłoczność i politowanie dla Świata... Ignorancja, inteligencja, ironia... Dla mnie to tylko jedna ze stron... bo Koty są przyjaciółmi ludzi wielkimi. Towarzyszami. Ale może to i dobrze, że formy nie toną w cukrze lukrze.
Nawiązań literackich bez liku: Bełza, Szymborska, Hymn do miłości, Dostojewski, Kochanowski... fajne, dobre, warto... do wielokrotnego oglądania. Osoby "niespokrewnione" z kotami mogą nie docenić fantastyki i gry słowem, choć strony graficznej nie sposób nie pokochać! Miauuu... Bonusem jest plakat (w tle-szkoda że tak barbarzyńsko złożony).

liryczne_nie_cudo | 2012-09-07

Prawdziwa uczta dla wszystkich kotów z wyboru.. ;)

Kate | 2015-03-23

Cała prawda o kotach, a nawet więcej. Czekam na książkę Majerana o żółwiach.

lindix | 2015-01-30
Na półkach: Przeczytane, Z-Kotem, Polskie