Zgłosuj na książki roku 2017

Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości

Wydawnictwo: Edipresse Polska S.A.
Monika W

źródło okładki: google

Wkp | 2017-06-15

ALTERNATYWA DLA SERIALU

Słowo „kultowe” i wszelkie jego odmiany, stało się w ostatnich latach tak nadużywane, że przestało być określeniem w jakikolwiek sposób miarodajnym. Wystarczy odrobina sławy danego dzieła i to, by minęło nieco czasu od jego premiery, a już zyskuje owo miano. Oddzielnym przykładem stają się tutaj polskie seriale, które, jeśli tylko na dłużej zagościły na antenie, z miejsca zaliczają się do tego grona. Co więcej, konia z rzędem temu, kto potrafi wymienić jakieś serialowe produkcje z okresu PRL-u, które nie doczekałyby się statusu obrazów kultowych. Jak przyznaje sam autor niniejszej książki (a przy okazji współscenarzysta pierwowzoru) „Alternatywy 4” może na niego zasługują, a może nie, ale wciąż są emitowane i wciąż przyciągają widzów. A czy zasłużyły na powstanie przewodnika? Na to też nie ma jednej odpowiedzi, ale jedno można powiedzieć na pewno: warto sięgnąć po tę pozycję nawet jeśli nie jesteście miłośnikami serialu.

Całość mojej recenzji na portalu...

ryszpak | 2017-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Przepraszam, ale nie mogę ocenić tej książki przy pomocy gwiazdek. Mógłbym wtedy ukrzywdzić autora. Ta książka po prostu nie jest dla mnie. Uwaga! To nie jest książka dla fanów Stanisława Barei i jego twórczości. Chyba że jest nastolatkiem lub dwudziestokilkulatkiem.
Książka jest podzielona na rozdziały odpowiadające każdemu z odcinków serialu. Budowa rozdziału ma formę pytań, często bardzo trywialnych dla ludzi pamiętających PRL, odpowiedzi udziela współautor scenariusza do serialu i jednocześnie autor książki. Z tych pytań i odpowiedzi, oprócz poznawania realiów lat osiemdziesiątych, powstaje dość szczegółowe streszczenie serialu.
Spodziewałem się jednak po książce czegoś innego...

astaldohil | 2017-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2017

Książka ta jest doskonałym przykładem na to, jak nie powinno się pisać przewodników po serialach. Dziewięćdziesiąt procent tej publikacji to zwykłe streszczenie odcinków, opisujące - sporadycznie niedokładnie - to, co widz może sam zobaczyć na ekranie a na resztę składają się "ciekawostki", z których spora część to zebrane w jednym miejscu informacje, które - dla każdego fana serialu "Alternatywy 4" - są z dawna znane, oraz objaśnienia, które mogą tylko zaskoczyć (niekoniecznie zainteresować) przedstawicieli "pokolenia Milenium". Dla nich będzie to wiedza o tyleż nowa, co bezużyteczna.

Janusz Płoński buduje narrację na strukturze pytań - zadawanych mu przez studentów Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, wespół z którymi serial obejrzał - i odpowiedzi, a mi przez cała lekturę cisnęło się na usta tylko jedno - pod jakim kamieniem Szanowny Autor ich znalazł? Z ich "niewiedzy" wypływają chociażby tak niepoważne pytania, jak to czym był "fotoplastikon" i...

Janush Jarosh | 2017-07-01
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Ciekawe, chociaż wydaje mi się że trochę "po łebkach", ot zwykły wywiad z autorem. Brakowało mi trochę wiecej informacji z usuniętych scen... poza tym przesadzona cena, jak za kilkadziesiąt stron tekstu plus kupa zrzutów z ekranu...

Adam | 2017-06-13
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Treść książki można opisać jednym zdaniem "Instrukcja obsługi serialu Alternatywy 4 dla współczesnych dwudziestolatków". Nie poleciłbym książki osobom, które znają realia minionego okresu i rozumieją serial.

kerkas | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018