Zgłosuj na książki roku 2017

Gra pozorów

Tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska
Cykl: Komisarz Brunetti (tom 23)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
By its Cover
Małgorzata Kaczarowska
Ag2S

Pewnego popołudnia komisarz Guido Brunetti otrzymuje telefon od roztrzęsionej dyrektor prestiżowej weneckiej Biblioteki Merula - ktoś ukradł część stron z kilku bardzo rzadkich i cennych woluminów. Pierwsze przesłuchania wskazują, że sprawa jest banalnie prosta - sprawcą jest ostatnia osoba, która je wypożyczyła, amerykański profesor z Kansas University. Okazuje się jednak, że próby jego...

Pierwsze przesłuchania wskazują, że sprawa jest banalnie prosta - sprawcą jest ostatnia osoba, która je wypożyczyła, amerykański profesor z Kansas University. Okazuje się jednak, że próby jego odnalezienia kończą się odkryciem, iż... nikt na Kansas University nie słyszał o istnieniu takiej osoby.

W toku śledztwa grono podejrzanych lawinowo rośnie, do tego dochodzi brutalne morderstwo, a Brunetti zaczyna zastanawiać się nad słusznością swoich przekonań co do granicy pomiędzy winą i niewinnością.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4345/G...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4345/G...»

książek: 1976
jamczyk | 2017-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Do Wenecji dociera wiosna, z nabrzmiałymi od soków pąkami drzew i krzewów, z pierwszymi, nieśmiałymi promieniami słońca, z przerażającą wizją najazdu, w najbliższym czasie, miasta przez tłumy turystów, a komisarz Brunetti stara się wyjaśnić zbrodnię dokonaną na książkach.
Dla ludzi kochających książki - koniecznie.

Księgowa | 2017-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Lubię książki Donny Leon. Bardzo nawet lubię. Celowo nie używam słowa kryminał. Bo u Leon intryga kryminalna jest...może nie najmniej ważna (to w końcu rasowy kryminał)...ale jest przede wszystkim punktem wyjścia do szerszej refleksji. O ludziach, ich motywacjach, zmianach społecznych. I najważniejsze. Wenecja. Piękna, tajemnicza, groźna. Równoprawny uczestnik śledztwa.
Śledztwa, które prowadzi komisarz Brunetti. Mam do niego słabość. To jedna z moich ulubionych postaci literackich, z gatunku tych, co do których jestem przekonana, że istnieją naprawdę.
Bardzo polecam.

nulla | 2017-09-19
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Od wielu tomów nie można już serii z Brunettim z czystym sumieniem nazywać kryminałami. Nie wiem, jak je zakwalifikować, bo intryga kryminalna niby jest, jest policjant, ma pomocników, prowadzi się nawet śledztwo. Znacznie ważniejsze niż wszystkie te konieczne elementy kryminału są jednak rozważania Guido, jego rozmowy z żoną i współpracownikami, tło jego poszukiwań, emocje wszystkich bohaterów.
Uwielbiam te rozmowy i zatopienie Brunettiego w świecie abstraktu raczej, jego żonę, jego codzienne lunche, signorinę Ellectrę i nawet głupiego szefa. Lubię kostyczny humor autorki i to, że te powieści są równocześnie mroczne, jak i optymistyczne. Nie pozostawia bowiem Donna Leon wątpliwości, że świat, w którym żyjemy jest pełen zła i brudu, których nie sposób chyba się pozbyć do końca. Weneckie historie Brunettiego są też jednak pełne ciepła, którym emanują bohaterowie, którzy mimo wszystko starają się zachować dobroć i zainteresowanie człowiekiem obok. Bohaterowie Donny Leon swoim dobrem...

mercadoevy | 2017-08-04
Przeczytana: 2017 rok

Kolejny znakomity kryminał z komisarzem Guido Brunettim i Wenecją w tle. Jak zwykle, w przypadku tej serii, dochodzenie policyjne jest często pretekstem do wielu ciekawych obserwacji Wenecjan, ale też życia we współczesnej Italii. Są one błyskotliwe, ale często też mają gorzki smak.
Komisarz Brunetti prowadzi śledztwo w sprawie kradzieży z prestiżowej biblioteki pojedynczych kartek lub całych woluminów renesansowych wydań książek. Ale mimo tego wyrafinowanego otoczenia trup też się pojawia.
Ten kryminał to również "intelektualna rozrywka", bardzo interesujące są fragmenty dotyczące posiadania wartościowych wydań książek, czy ogólnie cennych i pięknych przedmiotów.

W książce zawarte są obserwacje wnikliwe obserwacje weneckiego społeczeństwa, podzielonego nie tylko ze względu na zamożność, ale i pochodzenie. To również opis "pustoszenia" Wenecji przez turystów i chciwości władz miasta, które na to pozwalają. Książka to także popis erudycji komisarza Brunettiego i innych wenecjan...

monweg | 2017-08-27

Donna Leon, amerykańska pisarka, autorka cyklu kryminałów z weneckim komisarzem policji Guido Brunettim. Pierwszą powieść napisała podobno dla żartu w 1991 roku i dalej już poszło. Książki Donny Leon cieszą się dużą popularnością w Niemczech i Hiszpanii. Mimo, że mieszka we Włoszech nie zezwala na wydawanie swoich książek w języku włoskim. Może to dziwne, ale woli być anonimowa.

Gra pozorów to już dwudziesty trzeci tom o komisarzu Brunettim, ale moje pierwsze spotkanie z Guido i z twórczością Donny Leon. Do tej pory wenecki komisarz musiał się zmierzyć między innymi ze śmiercią jednego z kadetów Akademii Wojskowej, wyłowionym ciałem z kanału nieznanego mężczyzny, brutalnie zamordowaną starszą kobietą czy śmiercią jednego z nielegalnych imigrantów. Tym razem nie zaczyna się morderstwem, ale czymś co dla moli książkowych jest równie ważne, jeśli nie ważniejsze. Ktoś ukradł część stron z kilku bardzo ważnych, rzadkich i cennych woluminów w weneckiej Bibliotece Merula. Wydawać by się...

Lily76 | 2017-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2017

Książki Donny Leon stają się dla mnie nieco zbyt wyrafinowane, zbyt zatopione w świecie, który jest mi obcy, zbyt filozoficzne, za mało kryminalne, ale ponieważ nadal jest to jedna z moich najulubieńszych autorek, nie zamierzam zrezygnować ani z czytania, ani z kupowania. Tylko gdzieś tam został sentyment do tych starszych tomów, gdy Brunetti był młodszy i mniej doświadczony, a sprawy prostsze. Dziwi mnie też fakt, że dzieci Guida i Paoli jakoś nie mogą dorosnąć, wciąż mieszkają z rodzicami i chodzą do szkoły - a jak obwieszcza wydawca na okładce, komisarz Brunetti odkrywa tajemnice Wenecji już od 25 lat!

CzytAśka | 2017-06-17
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Cóż za fantastyczny pomysł! Komisarz Brunetti i zbrodnia na tle książek!

Signora Morosini -Albani, córka księcia (ale nie księżniczka!) z Sycylii, chcąc wkupić się w łaski weneckiego towarzystwa, mimo powszechnie znanego skąpstwa, ofiarowuje część bezcennych zbiorów rodziny męża bibliotece Merula. I te dary giną bądź ulegają zniszczeniu. Dzieła z XV i XVI w. pobudzają wyobraźnię bardziej niż jakakolwiek zbrodnia.

A o co chodzi? Zapraszam na www.czytaska.blogspot.com

Sonia | 2018-02-06
Przeczytana: czerwiec 2017

Kryminał umiejscowiony w Wenecji. Brunetti, komisarz prowadzący to policjant humanista (dość nieoczekiwane połączenie..). sprawa która prowadzi to morderstwo powiązane z kradzieżą bardzo starych i cennych ksiąg z weneckich bibliotek i prywatnych kolekcji. Akcja nie jest wartka, bardzo oddaje styl niespiesznego włoskiego stylu życia. Jednaj jest coś w tej książce co nie pozwala przerwać czytania. Jest inteligentna i jej drugim celem jest pokazanie życia normalnego mieszkańców Wenecji. Jest coś co przyciąga mnie do kryminałów, w których wątek śledztwa jest na drugim planie. To coś to prawdziwe życie.

Amira | 2017-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2017