rozwiń zwiń

Sto lat samotności

Okładka książki Sto lat samotności
Gabriel García Márquez Wydawnictwo: Muza Seria: Márquez klasyka
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Márquez
Tytuł oryginału:
Cien años de soledad
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2017-04-19
Data 1. wyd. pol.:
2017-04-19
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328706217
Tłumacz:
Kalina Wojciechowska, Grażyna Grudzińska
Tagi:
Ameryka Południowa kazirodztwo klasyka literatury literatura kolumbijska los miłość namiętność Nagroda Nobla Nobel noblista przeznaczenie realizm magiczny relacje rodzinne rodzina śmierć
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Rodzina kołem się toczy



719 1 155

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
4791 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1851
1503

Na półkach: , , , ,

Wróciłem do arcydzieła Marqueza po wielu latach, tym razem w formie ebooka. I dalej jestem zachwycony, odnajduję w książce nowe głębie. Przede wszystkim to niezwykle zmysłowa opowieść, pełna barw, dźwięków, smaków, gęsta i duszna, prawdziwie barokowa. Historię rodu Buendíów można odczytać jako metaforę życia człowieka, rodziny czy cywilizacji. Wielka literatura.

Najlepsza rzecz Marqueza wydana została wreszcie w formie ebooka, nie mogłem zatem odmówić sobie przyjemności ponownego jej przeczytania na czytniku. Gdy czytałem książkę pierwszy raz, wiele lat temu, byłem zupełnie oszołomiony jej siłą, zmysłowością, baśniowością, teraz widzę to trochę inaczej, ale nadal chylę głowę przed kunsztem autora. Odczytuję teraz tą wspaniałą powieść jako metaforę życia człowieka, rodziny czy kraju, jako niezrównaną mieszankę realnego z baśniowym. Wreszcie napawam się niezwykłym, hipnotycznym stylem Marqueza. Tu wielki ukłon należy się tłumaczkom.

Już pierwsze zdanie urzeka: „Wiele lat później, stojąc naprzeciw plutonu egzekucyjnego, pułkownik Aureliano Buendía miał przypomnieć sobie to dalekie popołudnie, kiedy ojciec zabrał go z sobą do obozu Cyganów, żeby mu pokazać lód.” A potem mamy sylwetkę José Arcadio Buendíi seniora, człowieka nieco szalonego i romantycznego, który w innym czasie i miejscu zostałby wielkim odkrywcą albo uczonym.

Piękna i filozoficzna jest historia tracenia pamięci i naklejania karteczek na przedmioty i zwierzęta. Głęboko wzrusza historia miłości Aureliano Buendíi do Remedios. Urzeka bajkowością opowieść o José Arcadio Buendíi juniorze, tym archetypicznym ideale męskości, ze swoją potęgą fizyczną i olbrzymią energią seksualną.

Warto zauważyć z jakim kunsztem Marquez zmienia style, czasami snując baśń, a czasami pełną szczegółów i strumienia świadomości prozę, na przykład gdy opisuje ostatni dzień życia pułkownika Aureliano Buendíi. Można smakować sobie cudowne zdania z książki, jak to, gdy jeden z rodu stojąc przed plutonem egzekucyjnym (ale nie Aureliano!): „Myślał o swojej rodzinie bez wzruszenia, w surowym obrachunku z życiem, zaczynając rozumieć, jak bardzo w rzeczywistości kochał te osoby, których najbardziej nienawidził.”

Zawsze fascynowały mnie tam dwie silne postacie kobiece: Urszuli, pełnej ciepła i troski prawdziwej matrony rodu Buendíów. I Fernandy, zimnej, przestrzegającej sztywnych reguł i konwenansów, która gotowa była poświęcić życie własnego dziecka i wnuka tylko po to tylko, żeby nie wytykano jej palcami.

Z drugiej strony... Mogę zrozumieć czytelników którym książka się nie podoba. Należy do nich mój znajomy z LC, 'Czytający' wytrawny czytelnik, którego opinie bardzo wysoko sobie cenię. Dla mnie 'Sto lat...' jest jak nowo spotkany człowiek, który jest tak silną osobowością, że albo zachwycamy się nim od razu, albo odrzucamy. Poza tym moja hipoteza jest taka, że trzeba Marqueza bardziej chłonąć sercem niż głową, a książka nikogo nie zostawia obojętnym.

Wróciłem do arcydzieła Marqueza po wielu latach, tym razem w formie ebooka. I dalej jestem zachwycony, odnajduję w książce nowe głębie. Przede wszystkim to niezwykle zmysłowa opowieść, pełna barw, dźwięków, smaków, gęsta i duszna, prawdziwie barokowa. Historię rodu Buendíów można odczytać jako metaforę życia człowieka, rodziny czy cywilizacji. Wielka literatura.

Najlepsza...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    25 043
  • Chcę przeczytać
    17 896
  • Posiadam
    4 858
  • Ulubione
    1 901
  • Teraz czytam
    833
  • Chcę w prezencie
    288
  • Klasyka
    180
  • 100 książek BBC
    99
  • 2021
    88
  • Literatura iberoamerykańska
    80

Cytaty

Więcej
Gabriel García Márquez Sto lat samotności Zobacz więcej
Gabriel García Márquez Sto lat samotności Zobacz więcej
Gabriel García Márquez Sto lat samotności Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także