Wielki Szlak Himalajski. 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal

Wydawnictwo: Bezdroża
6 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Himalaje
LubimyCzytać

Kolosy za 2015 rok Wyróżnienie w kategorii WYCZYN 1700 km, 120 dni, 2 ludzi, 64 kg bagażu, 1 cel. Bez wsparcia tragarzy, kucharzy i przewodników. Bartosz miał marzenie — początkowo szalone i zupełnie nierealne — przejście Wielkiego Szlaku Himalajskiego. Temat powracał w domowych rozmowach tak często, że pewnego dnia Bartosz i Joanna postanowili iść razem i przejście szlaku stało się ich...

Kolosy za 2015 rok

Bartosz miał marzenie — początkowo szalone i zupełnie nierealne — przejście Wielkiego Szlaku Himalajskiego. Temat powracał w domowych rozmowach tak często, że pewnego dnia Bartosz i Joanna postanowili iść razem i przejście szlaku stało się ich wspólnym celem.

Zanim marzenie przeszło w fazę realizacji, były miesiące przygotowań, mnóstwo formalności, żmudne pakowanie, starcie z nepalską biurokracją i trzęsienie ziemi, które zrujnowało wiele regionów Nepalu i postawiło całą wyprawę pod znakiem zapytania. W końcu Joanna i Bartosz wystartowali 6 września 2015 z Taplejung na wschodzie Nepalu i tak rozpoczęła się ta wielka przygoda — mieszanka stresu i radości, tropikalnych upałów w rejonie Kanczendzongi, i wysokogórskich mrozów w rejonie Rolwaling. Odległe osady, zielone doliny oraz suche płaskowyże. Długie tygodnie bez prysznica pod namiotem i wymarzony pączek w kawiarni w Katmandu. Życzliwi i gościnni Nepalczycy oraz dzieciaki rzucające kamieniami.

Były rozmowy, byli ciekawi gospodarze hotelików i była lokalna kuchnia. Kontuzje, trudne chwile i momenty zwątpienia. Były zapierające dech w piersiach widoki na każdym kroku, dzika przyroda i w końcu radość z ostatnich kilometrów. 4 stycznia 2016 roku w Simikot na dalekim zachodzie Nepalu zakończyła się trwająca 120 dni wędrówka.

Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski jako pierwsi Polacy przeszli Wielki Szlak Himalajski.
Poznaj kulisy wyprawy i przejdź wraz z autorami jednym z najdłuższych i najtrudniejszych szlaków, położonym pod najwyższymi szczytami świata.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

roshpunka | 2017-05-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Górskie, 2017
Przeczytana: 25 maja 2017

Egzemplarz z autografem i dedykacją nabyłam przy okazji prelekcji w Tatrach, gdzie nieoficjalnym gościem był właśnie Bartek. Po obejrzeniu prezentacji i wysłuchaniu opowieści ciekawa byłam, jak zostanie przedstawiona ta sama historia w książce.

Książkę czyta się niezwykle szybko, napisana jest prostym językiem, a duża ilość pięknych zdjęć pozwala natychmiast wczuć się w klimat i wędrować razem z Asią i Bartkiem. Narracja była dla mnie zaskoczeniem. W większości jest to pierwsza osoba liczby mnogiej, czyli "my", ale momentami zmienia się w narrację trzecioosobową, kiedy relacjonowane są wydarzenia z daną osobą w roli głównej.

Wędrówka piękna, relacja rzeczowa, dość mało ciekawostek kulturowych, ale jak wspominają sami autorzy, wynika to z braku nepalskiego przewodnika, który tłumaczyłby język i zachowania mieszkańców Himalajów. Na uznanie zasługuje skromność podróżników. Nie ma wywyższania się, udowadniania i stawiania się w lepszym świetle. Zarówno porażki jak i szczęśliwe zbiegi...

8KR | 2017-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Autorzy Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski, a zarazem bohaterowie książki, przedstawiają jedną z tych wypraw, które określa się mianem podróży życia.

W pierwszej części ukazują swój sen o szlaku i problemy związane z przygotowaniem wyjazdu do Nepalu, zwracając uwagę czytelnika na wiele niezauważanych na co dzień formalności i szczegółów.

Najbardziej rozbudowana część Film w odcinkach relacjonuje wyprawę od pierwszego spojrzenia na Katmandu po drogę do domu. Można poznać mieszkańców Nepalu, ich codzienne czynności, przeżyć zmagania podróżników z wielkimi górami i licznymi, niespodziewanymi problemami.

Książkę wzbogacają liczne kolorowe fotografie dokumentujące podróż, a zarazem utrwalające obrazy codziennego życia mieszkańców górskiego kraju.

"Wielki Szlak Himalajski" zaciekawi wszystkich miłośników oryginalnych wyzwań, natury i najwyższych gór świata.
ZJ
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com