Antropologia. Jedna dyscyplina, cztery tradycje: brytyjska, niemiecka, francuska i amerykańska

Tłumaczenie: Joanna Tegnerowicz
Seria: Cultura
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Tsushia

Książka Antropologia. Jedna dyscyplina, cztery tradycje... proponuje pierwsze tak obszerne wprowadzenie do historii czterech znaczących tradycji antropologicznych – brytyjskiej, niemieckiej, francuskiej i amerykańskiej. Jest plonem wykładów wygłoszonych przez wybitnych antropologów, Fredrika Bartha, Andre Gingricha, Roberta Parkina i Sydel Silverman, z okazji otwarcia Instytutu Antropologii Społecznej im. Maxa Plancka w Halle (Niemcy). Autorzy nie tylko odtwarzają rozwój każdej z tych tradycji, ale również rozpatrują oddziaływania między nimi i oceniają ich przyszły potencjał.

Zmierzając od Edwarda Burnetta Tylora przez całą historię rozwoju nowoczesnych badań terenowych, Barth ujawnia tendencje represywne, które aż do końca lat 60. nie pozwalały Brytyjczykom na rozwinięcie różnorodnych praktyk antropologicznych.

Gingrich przedstawia z kolei rozwój antropologii w Niemczech, zwracając szczególną uwagę sytuacji tej dyscypliny w okresie nazistowskim, której poświęcono do tej pory zadziwiająco niewiele uwagi.

Parkin omawia tradycję francuską, a w szczególności, znamienne dla niej, oddzielenie teorii i praktyki etnograficznej.

W ostatniej części Silverman zajmuje się wpływem Boasa na proces kształtowania się amerykańskiej antropologii i przedstawia w zarysie rozwój dyscypliny po drugiej wojnie światowej oraz „linie podziału” i perspektywy rozwoju współczesnej antropologii w Stanach Zjednoczonych.

To pasjonująca i bardzo potrzebna lektura, która może się okazać bardzo przydatna w ramach zajęć dydaktycznych. To pierwszy uwzględniający różne tradycje narodowe przegląd euroamerykańskiej historii antropologii. To znakomite źródło dla wszystkich, których ciekawią rozwój antropologii w różnych warunkach, jej dokonania i jej możliwości.
George Marcus,Rice University

Historia antropologii to centralna arena, na której nabierają klarowności i ostatecznie znajdują rozwiązanie spory teoretyczne. Książka Jedna dyscyplina, cztery drogi rozpatruje rozwój najbogatszych narodowych tradycji antropologicznych i będzie sprzyjać rozwojowi prawdziwie kosmopolitycznej dyscypliny.
Adam Kuper, Brunel University

Fredrik Barth jest research fellow w norweskim Ministerstwie Kultury i profesorem antropologii na Boston University.
Andre Gingrich jest profesorem w Instytucie Antropologii Społecznej i Kulturowej na Uniwersytecie Wiedeńskim i dyrektorem Działu Antropologii w Austriackiej Akademii Nauk.
Robert Parkin jest wykładowcą antropologii społecznej w Instytucie Antropologii Społecznej i Kulturowej na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Sydel Silverman jest emerytowaną prezeską Wenner-Gren Foundation for Anthropological Research i emerytowaną profesorką antropologii na City University of New York.

źródło opisu: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,625,strona,...(?)

źródło okładki: https://merlin.pl/antropologia-jedna-dyscyplina-cz...»