Pałace i dwory w okolicach Warszawy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
sztuka
Bartłomiej

Książka, którą oddajemy do rąk Czytelników, zawiera podstawowe wiadomości o pięćdziesięciu siedzibach ziemiańskich - pałacach, dworach i dworkach, powstałych w XVII, XVIII, XIX, a nawet w XX stuleciu. Nie wyczerpuje, oczywiście, listy wszystkich obiektów tego rodzaju znajdujących się w szeroko pojętych okolicach Warszawy, a przedstawia tylko te, które autorom wydały się najciekawsze. Jest to zatem wybór subiektywny i wielu Czytelnikom może wydać się dyskusyjny.

Mazowsze wbrew utartym opiniom okazało się regionem bardzo interesującym. Spotkaliśmy tu znakomite przykłady architektury baroku i późnego baroku, klasycyzmu i neogotyku, neorenesansu we wszystkich odcieniach i tzw. stylu dworkowego. Autorzy z jednakową uwagą odnoszą się do wszystkich tych stylów, jak również do wszystkich rodzajów siedzib: pałaców, dworów, dworków i will, aby ukazać Czytelnikom wielką złożoność architektury rezydencjonalnej na Mazowszu w ciągu czterech ubiegłych stuleci.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1992

źródło okładki: Zdjęcie autorskie