9788301191719
LGBT, lgbt, rodzina
teaknight

Różnym głosem. Rodziny z wyboru w Polsce to unikalna na gruncie polskim publikacja oparta na wywiadach grupowych z ponad 150 osobami żyjącymi w związkach jednopłciowych oraz z ich rodzinami. Stworzony w ten sposób wielogłos przedstawia refleksje na temat rodzin z wyboru z perspektywy siedmiu różnych grup te rodziny współtworzących: matek biologicznych i społecznych, żyjących w związkach...

matek biologicznych i społecznych, żyjących w związkach jednopłciowych, nieheteroseksualnych ojców, dzieci osób homoseksualnych, zarówno w wieku szkolnym, nastoletnim, jak i dorosłym, rodzin pochodzenia - rodziców oraz rodzeństwa osób żyjących w związkach nieheteroseksualnych, a także seniorów i seniorek (55+) żyjących w związkach jednopłciowych.
Każda z tych grup wnosi unikatowe spojrzenie na to, czym są, jak są rozumiane oraz jak funkcjonują rodziny z wyboru, dodatkowo odnosząc się także do problemów, z jakimi spotykają się osoby homoseksualne i biseksualne czy queer wspólnie wychowujące dzieci.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/roznym-glosem/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/roznym-glosem/

Femme | 2018-08-09
Przeczytana: lipiec 2018

Monumentalna praca oparta na nie mniej monumentalnych badaniach, bardzo rzetelnie zreferowanych. Oczywiście jest dysproporcja między rodzicami gejami i matkami lesbijkami, ale to kwestia realiów i dostępności określonych bohaterów. Mnie brakowało też szczególnie perspektywy biseksualnej, ale autorki to w pewnym sensie wyjaśniają. Jedyne moje zastrzeżenie dotyczy braku zredagowania wypowiedzi. Takie przeniesienie słowo w słowo wszystkich jęknięć i potoczyzmów może jest niezbędne w pracy naukowej, ale w publikacji warto byłoby to chociaż delikatnie wygładzić, bo topornie się czyta.

chiyome | 2017-08-29
Przeczytana: 16 lipca 2017

Najważniejszym dla mnie głosem, był ten dziecięcy. Bardzo często w dyskusji na temat rodzicielstwa wśród par jednopłciowych, pada argument mówiący o godzeniu w dobro dziecka w takim układzie, jego ewentualne „skrzywienie” w kierunku homoseksualizmu, krzywdzący brak żeńskich/ męskich wzorców, czy groźba prześladowań w szkole. Dzieci reagowały różnie, jednak większość wspierała rodziców w wyborach, choć dzieci zdawały sobie sprawę, że często to jest temat może nie tabu, ale nie z każdym można o tym rozmawiać.

chaber | 2017-10-12
Shizuru | 2017-05-25