Handbook of Interpretation of Diagnostic Tests

Wydawnictwo: Lippincott Williams & Wilkins
zdrowie, medycyna

This condensed, pocket-sized version of Dr. Wallach s Interpretation of Diagnostic Tests, Sixth Edition is a portable quick-reference guide to common laboratory tests. It provides immediate answers to everyday questions such as whether a test result is normal or abnormal and what might be causing an abnormal result. Readers can search for answers in the way that best suits their needs--by the index or table of contents or by specific test, result (normal/abnormal), or disease.