Model

Wydawnictwo: Hillman
Mirko Vucinic

Współczesna wersja „Portretu Doriana Graya”. W dobie nieustannego podążania za dbaniem o wygląd i kreacją siebie, historia A. okazuje się bardzo aktualna. Przyjemności z czytania uzupełniają dysputy filozoficzne i kulturalne, w których przemyka wątek diabelski, omawiana jest ścięta głowa Berioza czy monolog Wielkiego Inkwizytora. Bardzo dobra i oryginalna lektura.

źródło opisu: www.motyleksiazkowe.pl

źródło okładki: www.motyleksiazkowe.pl

Katarzyna Matus | 2017-05-21

"Modela" czyta się dość szybko,powieść nie zawiera niepotrzebnych dłużyzn i nie jest przegadana. Wydawnictwo reklamuje ją jako współczesną wersję "Portretu Doriana Graya" ja jednak sądzę, że autorka tak samo czerpała z dzieł takich jak "Hamlet", "Adwokat Diabła", a nawet "Proces".

Główny bohater nazywany jest A. i żyje w Mieście. Ten zabieg nadaje utworowi uniwersalności. Sprawia, że myślimy, iż wszystko to mogło się wydarzyć tak samo w Warszawie jak i w Nowym Jorku.

Powieść porusza ważne i aktualne problemy takie jak zatracanie własnej tożsamości na rzecz kariery, narcyzm, pogoń za samorozwojem kosztem budowania relacji oraz stawiania siebie w roli produktu, który trzeba umiejętnie sprzedać zanim skończy się okres jego przydatności. Plagą naszych czasów jest postrzeganie siły w wyzbywaniu się prawdziwych ludzkich emocji oraz cech przydatnych i potrzebnych. Empatia i wrażliwość pozytywne są za słabość. Książka ta tłumaczy, że jest to kompletnym nieporozumieniem.

Kolejny...

Tomasz | 2017-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2017

Kilka dni temu, podczas dłuższej podróży koleją dane mi było wreszcie przeczytać Modela, debiutancką powieść młodej dziennikarki Marii Kądzielskiej. Książka mocno zaskoczyła mnie swoją formą. Umiejscowienie głównego bohatera w rzeczywistości abstrakcyjnego Miasta sprawia, że jego historia staję się wyjątkowo uniwersalna i dzięki temu może bez problemu przemówić zarówno do polskich, jak i (mam nadzieję wkrótce) zagranicznych czytelników.

Tytułowy Model jest dla mnie archetypem młodego człowieka przyjeżdżającego z małej miejscowości do wielkiego miasta. Książka opisuje motywacje, wrażenia i emocje, które w mojej ocenie, w mniejszym lub większym stopniu dotyczą każdego, kto opuszcza swoje małe, przesiąknięte tradycją miasteczko i wyrusza w poszukiwaniu szczęścia i przyszłości do dużego ośrodka, w którym na każdym rogu obecny jest współczesny kapitalizm, gdzie życie toczy się w zawrotnym tempie, a status mieszkańca coraz bardziej determinowany jest rodzajem wykonywanej pracy i...

Emilia | 2017-07-21

„Model” to książka o współczesnych facetach – o tym, że nie chcą się angażować w związki, skupiają na robieniu kariery i myślą, że zmieniają świat. Najczęściej chcą zmieniać ten świat kosztem bliskich sobie ludzi. To jest najbardziej aktualne w tej historii. Niestety niemal każda młoda dziewczyna ma coś z Jeanny i pewnie każda z nas, w którymś momencie będzie musiała przejść przez coś podobnego jak ona. Czytałam „Modela” i miałam wrażenie, że wysłuchuje historii moich koleżanek. Dobrze jest to zobaczyć czarno na białym na papierze, nabiera się większego dystansu. Fajna książka, którą naprawdę szybko się czyta, a zostaje na długo. W dodatku nie jest to cegłą i można spokojnie spakować do torby na wyjazd. Zaczęłam ją w pociągu do Krakowa i został mi ostatni rozdział, jak dojeżdżaliśmy.

KulturaJestWażna | 2017-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2017

Trochę w ciemno wziąłem tę książkę do ręki, bo okładka jest całkiem intrygująca. Początek taki niewyraźny, ale potem naprawdę mnie wzięło. Rozmowy między A. a Henrym po prostu wyśmienite, trochę jak "Mistrz i Małgorzata". Dobre uwagi co do życia w mieście, tłumy, tłumy ludzi. Fragmenty pisane z perspektywy Jeanny chyba są najlepsze. Muszę przyznać, że goście na serio tak robią, jakbym słuchał niektórych moich znajomych. Wolałbym może więcej takiego wątku kryminalnego, jak był na samym końcu. Czasem jest za dużo filozofii za mało akcji, ale to też ma swój urok. Ogólnie fajna książka.

Daniel | 2017-06-19
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Nudna i przewidywalna książka napisana praktycznie dokładnie wg wzorca z amerykańskich filmów, jakie tam produkują w ilościach hurtowych. Do tego ciężki język autorki. Ta książka nic nie wnosi. Już lepiej sobie któryś z tych filmów obejrzeć, bo mniej czasu się zmarnuje.

| 2017-09-15
patka | 2018-10-29