Sophie Quire - ostatnia strażniczka książek

Tłumaczenie: Marta Szelichowska
Wydawnictwo: MAC Edukacja
Sophie Quire and the Last Storyguard
L_Settembrini

Minęły dwa lata, od kiedy Peter Nimble i sir Spląt uratowali Leszczynowe Królestwo. W tym czasie podróżowali wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu przygód. Teraz zostają ponownie wezwani przez profesora Placka, aby udać się z nową misją - muszą odnaleźć dwunastoletnią Sophie Quire. Sophie nie zna świata poza czterema ścianami księgarni, gdzie naprawia stare książki i marzy o ucieczce od swojego...

Sophie nie zna świata poza czterema ścianami księgarni, gdzie naprawia stare książki i marzy o ucieczce od swojego nudnego życia. Kiedy dziwny chłopiec i jego nie mniej dziwny towarzysz składają jej wizytę i pokazują tajemniczą księgę, Sophie decyduje się wkroczyć na ścieżkę pełną przygód i niebezpieczeństw.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 291

Skłonność do nonsensu

Czy macie skłonność do nonsensu? Jeżeli tak, to zapraszam do Gwarburga, miasta jedynego w swoim rodzaju. Miasta, w którego centrum rośnie stos pełen książek dla dzieci. Jonathan Auxier rozpoczął odliczanie do zapalenia stosu. Pozostały dwa tygodnie. Gwarburg ma już doświadczenie w zwalczaniu przeciwności społecznych i rzeczy niepotrzebnych:

Najpierw pozbyto się owocowych wróżek. Potem wszelkich przedmiotów wykutych przez karły. I kolejno: wszelkich gadających przedmiotów, medycyny ludowej i pewnych wypieków. Następnie (o dziwo) przedmiotów nakręcanych. Potem zbyt jasnych i wyrazistych ubrań. W kolejnym roku jakichkolwiek przedmiotów sprowadzanych z zagranicy. Później wszystkiego, co wyglądało na stare - tkanin, obrazów i wrzecion. Aż wreszcie teraz książek dla dzieci.

W takim to niepokojącym mieście mieszka Sophie, nastoletnia Strażniczka Książek. To ona jest bohaterką tej opowieści. Potrafi przywracać blask starym książkom i czytać całymi nocami niezwykłe opowieści. Jej życie ulegnie zmianie w chwili, kiedy spotka Petera Nimble'a - niesfornego chłopaka z opaską na oczach.

Petera poznaliśmy już wcześniej w pierwszej powieści Jonathana Auxiera „Peter Nimble i magiczne oczy". Teraz wraz ze swoim wiernym kompanem sir Splątem postanowili pomóc Sophie uratować miasto od literacko-społecznej katastrofy. Ale miasto jest tylko początkiem kłopotów. Czas na podróż ku wiedzy, historii i marzeniom. Bo mały Gwarburg to czubek góry lodowej i zaledwie początek przygód. Na drodze księgareczki staną magiczne księgi, które pomogą, ale i przeszkodzą w pokonaniu miejskich fanatyków ładu i porządku.

Powieść jest niezwykle symboliczna, momentami smutna, czarowna, zachwycająca i baśniowa. To książka o książkach, małych księgarniach i półkach pełnych opowieści. To również przestroga, co się stanie, jeżeli przestaniemy marzyć, czytać i snuć historie.

Auxier kreuje niezwykłe, światy, w które popycha swoich bohaterów, a oni wpadają w paszcze potworów i do klatek, i do piwnic, i w wiele innych miejsc. To książka dla młodego czytelnika, ale niekoniecznie, bo ta powieść, jak i pozostałe są pisane w taki sposób, aby zadowolić młodych i starych. Tutaj piękno łączy się z brzydotą, a w każdej ciepłej opowieści jest odrobina dziegciu. U Auxiera jest wiele płaszczyzn i rozwiązań, powieść nie jest nigdy jednoznaczna i zdaje się również, że nigdy nie jest definitywnie zamknięta.

Powieść dąży do równowagi i porządku, do pewnego ładu, w którym na wszystko jest miejsce i czas, bo opowieści to rodzaj magicznych zaklęć dzięki którym niemożliwe staje się trochę bardziej możliwe.

Oby nigdy w naszych miejscowościach nie pojawiły się stosy pełne książek, które o wyznaczonej godzinie ktoś ceremonialnie podpali, bo nie wszędzie znajdzie się mała dziewczynka z magiczną księgą, aby temu zapobiec.

Grzegorz Śmiałek

Buba | 2018-06-08
Przeczytana: lipiec 2017

- (...) Opowieści to nie tylko pusta rozrywka, która ma nas zająć w deszczowe dni - powiedział. - Opowieści
to rodzaj magicznych zaklęć, być może najsilniejszych, jakie istnieją, a ich celem jest przywołanie możliwości. (...)
Z każdym rzucanym zaklęciem niemożliwe staje się trochę bardziej możliwe.
Sophie starała się nadążać za jego tokiem myślenia.
- Za każdym razem kiedy ktoś czyta opowieść - powiedziała wolno - rzuca pewnego rodzaju zaklęcie?*

I ja - zamiast pakować się na wakacyjny wyjazd - rzucałam takie zaklęcia.
Czytałam!

Być może zauważyliście, jak wielka moc tkwi w opowiadaniu historii. Dobrze rozwijająca się opowieść może przenieść
słuchaczy daleko od ich prozaicznego życia i powrócić bogatszym o zrozumienie sensu świata.*

Miałam się pakować?
Ciiii....
Spakuję się w nocy. Jeśli wrócę do reala. Jeśli Peter przeżyje...
O, na pewno przeżyje, przecież czeka na mnie drugi tom z jego przygodami.

Czy znacie Petera Nimble'a ?
To bohater dwóch książek Jonathana Auxiera...

zaczytanasowka | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

Bardzo fana książka :)
Sophie to dziewczynka która jest bardzo odważna, oczytana i inteligentna.
Postać naszej bohaterki pokochasz od razu.
Fabuła jest wciągająca i intrygująca.
więcej na www.zaczytanasowka.pl

Iga | 2018-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Ta książka jest naprawdę świetna. Jest w niej wiele przygód oraz fantastyki. Bardzo przyjemnie czytało mi się tą książkę. Bywało tak że nie mogłam się od niej oderwać. Myślę że warto ją przeczytać.

LwicaSalonowa | 2018-11-04
Na półkach: Dzieci 11+, Przeczytane

Kontynuacja "Peter Nimble i magiczne oczy" podobnie jak poprzednia książka napisana dobrze, trzyma napięcie, wszystko owiane jest mgiełką tajemnicy i niedomówień, trochę straszna, ale nie brutalna.

można czytać nie czytając poprzedniej części.
mnie ujęło podejście do książek i pokazanie - w przenośni - magii półki z książkami, biblioteki

polecam dla dzieci i ich rodziców.

zaczytana | 2017-06-30
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Mam nadzieje, że nigdy nie dojdzie do palenia książek na stosach. To straszne. Jak można myśleć o pozbyciu się książki? (A co dopiero spalić nie jedną, a wszystkie "książki-nonsensy")

Anna | 2017-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Przepięknie napisana, mądra powieść dla młodzieży. Doskonały materiał na film i podejrzewam, że takowy niedługo powstanie.

basiekch | 2018-11-08
Martinqaa | 2018-10-21