LubimyCzytać

Współczesna polska odyseja. Powieść o pokoleniu prekariuszy, które na własnej skórze doświadczyło jasnej i ciemniej strony otwierającego się świata. Wykształcony trzydziestolatek, bez realnych perspektyw na przyszłość, po sześciu latach spędzonych w Anglii na emigracji zarobkowej wraca z dwójką przyjaciół, Benkiem i Marią, do Polski, do swojego rodzinnego Miasteczka. Mają plan na wspólny...

Wykształcony trzydziestolatek, bez realnych perspektyw na przyszłość, po sześciu latach spędzonych w Anglii na emigracji zarobkowej wraca z dwójką przyjaciół, Benkiem i Marią, do Polski, do swojego rodzinnego Miasteczka. Mają plan na wspólny biznes: otworzyć wirtualną agencję wyszukującą młodych piłkarzy.

Zaczynają z impetem, są na dobrej drodze, by pozyskać inwestora. Benek ma poczucie, że może wszystko, Maria, jego dziewczyna, czuwa nad logistyką, ich przyjaciel rozmawia z kontrahentami.

Świeżo upieczony biznesmen uczy się szybko: jak zadbać o wizerunek, jak prowadzić rozmowy. Poznaje środowisko – ludzi czasem groteskowych, ale bystrych i zdeterminowanych.

Jest przywiązany do Miasteczka. Tu się wychował, tu kopał piłkę i marzył, by zostać sławnym piłkarzem. Tu żyją jego rodzice, którzy całe życie pracowali w jednym miejscu: ojciec w hucie, matka w spółdzielni mleczarskiej. Praca dla pokolenia ich syna znaczy zupełnie coś innego…

Po początkowej euforii marzenia trójki przyjaciół o biznesie zderzają się z twardą rzeczywistością… Bogatsi o doświadczenie nie chcą jednak wracać do pracy w Anglii, zamierzają sami dyktować reguły gry. Burza zmian wisi w powietrzu.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Adrianna Strzyżewska | 2017-07-08
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 08 lipca 2017

Kolejne po "Podkrzywdziu" moje własne starcie z autorem. Kolejne nieudane.

Jak bardzo można się wynudzić czytając wie tylko ten, kto posmakował "Fajrantu". Ale jeśli szukacie książki usypiającej, śmiało - na pewno się nie zawiedziecie. Sen murowany i niczym niezmącony, bo akcja nie przyspiesza ani na chwilę. Ufam (zazwyczaj) wyborom Wydawnictwa Literackiego, ale tym razem mocno się zawiodłam.

Webbie | 2017-06-18

Generalnie trochę lepiej niż w Podkrzywdziu.
Bohater(owie) plączą się w bagienku biznesu, realizują swój amerykański sen skrojony na miarę polskiej prowincji. Ciężko im nie kibicować, przeta każdy chciałby się dorobić, ukroić swój porządny kawał kapitalistycznego ciasta (no, prawie każdy, pozdrawiam anarchistów).
Muszyński nieco umiejętniej i różnorodniej kreuje tutaj świat. Najgorsze są końcowe, podkrzywdziane fragmenty. Porzucani są bohaterowie, a autor ucieka w sentymentalne pitu pitu, które może się komuś podobać, ale większość raczej znudzi.

Sadame | 2017-07-19

Oryginalny i mało popularny pisarz, który w nieoczywisty sposób scharakteryzował współczesnego polaka.

KedziTheEagle | 2017-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2017