Przejścia. Z Renesansu do Baroku

Tłumaczenie: Wanda Klenczon
Wydawnictwo: Kle
Passages, de la Renaissance au baroque

„Przejścia. Z Renesansu do Baroku” to kolejne, po książce „Barokowa melokuchnia nie tuczy”, dzieło Philippe’a Beaussanta przetłumaczone na polski. Autor – wybitny muzykolog i znawca estetyki baroku – sięga po arcydzieła przełomu XVI i XVII wieku, z zamiarem uchwycenia istoty „przejścia”, które naznaczyło kulturę tamtego okresu. Tytułowe „przejście” stanowi słowo-klucz dla całej opowieści. To moment zwrotny, w którym stykają się ze sobą pierwiastki schyłkowe i prekursorskie. „Przejście” stanie się synonimem harmonijnego i urodzajnego w arcydzieła przenikania sztuk. Między obrazami Veronesa, Tintoretta, Caravaggia, muzyką Monteverdiego i poezją Tassa istnieją zdaniem Beaussanta powiązania – przejścia – które autor stara się wytropić. W barwnym i przejrzystym stylu pisarz odsłania kolejne oznaki tych niezwykłych przeobrażeń: czasu wkraczającego do malarstwa, malarstwa, które staje się teatrem, emocji, które zaczynają drążyć muzykę i muzyki, która z poezją pospołu zapowiada nadejście barokowej opery. Więcej na http://okle.pl/ksiazka/25

źródło opisu: Wydawnictwo Kle

źródło okładki: Wydawnictwo Kle

BuchBuch | 2017-06-06

Przejścia są jak wędrówka przez różne światy, a każdy znaczony wizją i charakterem innego stwórcy. Beaussant prowadzi nas przez arcydzieła muzyki i malarstwa Renesansu i Baroku podając ich genezę, nastrój czy ukryty wymiar w widowiskowy, barwny sposób.
Skupia się na największych, wśród nich znajduje się Tintoretto (ze zjawiskowym Ofiarowaniem Maryi Panny w Świątyni), Veronese i jego Gody w Kanie Galilejskiej, czy mój ukochany Caravaggio, raptus i gwałtownik, którego życie było równie bogatej, jak twórczość.
Beaussant prowadzi czytelnika/widza przez kolejne obrazy trochę jak ślepca, trochę jak dziecko przed którym odkrywa to, co dla niewprawionego oka niewidoczne. Fabularyzuje sceny ukazane na płótnach, dodaje szczegóły znane z historii sztuki, powodując, że nawet niewprawny odbiorca odkrywa głębię, piękno i bogactwo znaczeń, symboli, wrażeń.
Niejednoznaczność tematów, ich uwikłanie historyczne, obyczajowe, wreszcie prywatne (związane z fundatorami, mecenasami czy wreszcie twórcami)...

abel | 2017-09-24
Przeczytana: 24 września 2017

Piękna pod każdym względem. Brak dobrych, kolorowych zdjęć w takiej książce o sztuce jest poważnym błędem wydawnictwa, powinny się znaleźć, nawet gdyby oznaczało to wyższą cenę!

Michał | 2017-09-14
nemesis | 2018-05-30