Central Park

Tłumaczenie: Joanna Prądzyńska
Wydawnictwo: Albatros
Central Park
Majka

Alice i Gabriel nie pamiętają wczorajszej nocy. Ale długo o niej nie zapomną. Nowy Jork, 8.00 rano. Alice i Gabriel budzą się na ławce w Central Parku skuci kajdankami. Nie znają się i nie pamiętają, żeby się kiedykolwiek spotkali. Poprzedniego wieczoru Alice bawiła się z przyjaciółkami na Polach Elizejskich, a Gabriel grał na pianinie w dublińskim klubie. Niemożliwe? A jednak… Jak wplątali się w tę niebezpieczną historię? Plamy czyjej krwi znajdują się na koszulce Alice? Dlaczego w jej broni brakuje jednego pocisku? Alice i Gabriel nie mają wyjścia – musza połączyć siły, aby wyjaśnić, co im się przydarzyło, aby wrócić do normalności. Ale to, co odkryją, wywróci ich życia do góry nogami.

źródło opisu: Albatros, 2017

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Paco | 2017-08-23
Na półkach: Przeczytane, Astralny Man
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

Zakusy na unisono serca bijące dzierży.
Na piedestał wynosząc miłości apoteozę.
Rozsiadł się wygodnie na tym poletku i patrzy jak mu rośnie. Jak fani koronkowo kwitną i ojro portfel wzdyma. Spryska epizodycznie roundapem jakiego paparazzi a świeżutkim nawozem grządkę wydawców zasili. I siedzi i spija. Ten nektar chwały. Ten splendoru pyłek. Te popularności frykasy. A ja, kwitnący fan, wyczekuję mózgu trzeszczenia, uszu dymienia i komór migotania. Nie chcę, by mi sporadycznie komórki pracowały i info na zasadzie osmozy przyswajały. Książka powinna mnie zmusić, do zajęcia się nią, o całkiem niechrześcijańskich porach.
Tę miętosiłem do dobranocki max.
A kur o poranku był sygnałem do przewrócenia na bok drugi.
Gdy irrealizm zamachowym kołem Jego, bilet online kupuję.
Sobie a muzom zaś, czym autentyka liczniejsza.
Przebacz mi Brunhildo.

Gosia | 2016-07-11
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 11 lipca 2016

Guillaume Musso i ten jego styl pisania. Lubię go, bo pomimo pewnej przewidywalności, zawsze potrafi jednak zaskoczyć, a zakończenia nie da się do końca przewidzieć.
Mam wrażenie, że w ostatnich swoich książkach autor przesuwa się nieco w stronę kryminału lub thrillera. Mniej też w jego najnowszych pozycjach wątków fantastycznych, chociaż element ingerowania w czas akcji pozostaje.
Nie brak też odrobiny romansu.
Nie mam już w sobie tego zachwytu z początku poznawania jego twórczości, ale zawsze z przyjemnością sięgam po książki tego pisarza.

Joanna | 2015-11-14
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 13 listopada 2015

Często irytujemy się , gdy o czymś zapominamy, co jednak w sytuacji, gdyby nasza pamięć niemal zupełnie rozpadła się i pewnego dnia znaleźlibyśmy się w nieznanym miejscu i czasie jak w przypadku Alice i Gabriela, którzy budzą się na ławce w Central Parku skuci kajdankami.
Niesamowita książka o niekonwencjonalnych metodach przywracania pamięci z brawurową akcją umiejscowioną w różnych miejscach i przemieszczeniami zdarzeń w czasie teraźniejszym i przeszłym .
Treść książki początkowo wydaje się chaotyczna i pozbawiona logiki, jednak od połowy wszystko układa się w spójną całość, wszystkie elementy tej literackiej układanki odnajdują swoje miejsce.

Mała-Mi | 2017-05-19
Przeczytana: 17 maja 2017

Musso tradycyjnie nie zawiódł :)
Jak zwykle nieprzewidywalnie, jak zwykle zaskakująco!

Alice i Gabriel budzą się na ławce w Central Parku skuci ze sobą kajdankami. Nigdy wcześniej się nie widzieli i żadne z nich nie pamięta jak się tam znalazło. Jakby tego było mało, poprzedniej nocy Alice była w Paryżu, a Gabriel w Dublinie. Niemożliwe? A jednak...

Smaczku całej sytuacji dodaje fakt, że na koszulce kobiety znajdują się ślady krwi, a znalezionej broni brakuje jednego pocisku. Jak do tego doszło? Co wydarzyło się poprzedniej nocy? ?

Jestem pewna, że osoby które jeszcze nie czytały nie wpadną na rozwiązanie tej zagadki:) I na tym właśnie polega kunszt Musso!
Polecam!

AuroraBorealis | 2015-10-05
Przeczytana: 05 października 2015

Kiedy odebrałam z biblioteki świeżą jeszcze przez nikogo z czytelników niedotykaną, nową książkę Musso leciałam do domu jak na skrzydłach.
Natychmiast zasiadłam do czytania nowości.

Tym razem akcja rozgrywa się, no tak znowu w Nowym Jorku. W Central Parku dwoje sobie obcych ludzi Alice – francuska policjantka z bagażem tragicznych doświadczeń oraz Gabriel – amerykański muzyk jazzowy budzi się skutych kajdankami. Nie wiedzą kto im to zrobił, nie mają przy sobie żadnych dokumentów, jedynie broń, tajemniczy numer wypisany na ręce kobiety, jej zakrwawione ubranie. Zaczynają współpracę, by dowidzieć się kto stoi za ich nietypowym spotkaniem . Czy odnajdą osobę odpowiedzialną za tą niekomfortową sytuację, w której się znaleźli? Ale czy wtedy prawda nie okaże się być gorsza od rzeczywistości?

Jak już wiemy Musso ma ewidentną słabość do policjantek, kobiet o imieniu Alice, Nowego Jorku i Paryża. Sięgając po jego powieści możemy być pewni, że wszystkie bądź tylko niektóre z powyżej...

Elżbieta | 2017-10-08
Przeczytana: 07 października 2017

"Z niektórych tragedii nie potrafimy się do końca otrząsnąć, ale ponieważ musimy żyć dalej,więc żyjemy".

"Central Park" to książka o zranionej psyche i o możliwościach doprowadzenia do ładu ludzkiego umysłu. Sposób w jaki przedstawił to Musso jest niezwykły. Nietypowa i pomysłowa fabuła, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, zagadkowe i zaskakujące zakończenie, którego absolutnie się nie spodziewałam.

To taki cudowny koktajl kryminału, psychologii oraz nutki romansu pobudzający wyobraźnie. Ciekawa odskocznia od codzienności.
POLECAM.

Wspomnienia, migawki przeszłości, ulotne chwile, z którymi mijamy się w codzienności..., rzeczywistość tak krucha, tak prędka, chaotyczna, nieobliczalna, zaskakuje na każdym kroku...
...a może jednak nie..., może wszystko jest kwestią z góry gdzieś zaplanowanego planu, gdzie wszystko jest ukartowane, uporządkowane, ułożone w od początku do samego końca według ściśle określonego charmonogramu..., może nasze życie to jedno, wielkie przeznaczenie..., może jednak to tylko przypadek..., może los, który się do nas przyczepił tak naprawdę sam nie wie, jaką przyszłość zechce zgotować człowiekowi..., może sam balansuje na cienkiej czerwonej linii i do ostatniej chwili czeka z podjęciem dla nas decyzji..., może, może, może tak, a może inaczej...
...mnogość słowa "może" nasuwa wniosek, że tak naprawdę prawdy się człowiek przez całe swoje ziemskie życie nie dowie..., wątpliwość inną wątpliwość goni, jedno pytanie ściga się z milionem innych, pewna tajemnica zmaga się z mnóstwem innych...

gwiazdka | 2015-12-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Po raz kolejny zastanawiam się, po co wypożyczam książki Musso, skoro nie lubię jego stylu. A „Central Park" ma nie tylko ten nielubiany styl, ale cała jest denerwująca. Przede wszystkim tak nieprzyjemnej, irytującej i wrednej bohaterki dano nie spotkałam, za żadne skarby nie dało się poczuć do niej sympatii. Poza tym treść jest tak poplątana, że w sumie brakuje w niej sensu, mnie w każdym razie nie przekonała ani treść, ani bohaterowie. Wszystko to wydało mi się naciągnięte do tego stopnia, że aż bzdurne. Dobrze tylko, że powieść, pomimo 350 stron, miała duży druk i jeszcze większe odstępy między wersami, szybko więc ją przeczytałam i nie muszę dalej się irytować. Dla mnie najsłabszy tytuł Musso, chociaż, jak wspomniałam, inne jego utwory też mnie nie zachwyciły.

FairytaleePrincess | 2017-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2017

Uwielbiam Twórczość Guillaume Musso!
Miałam od niego dość długą przerwę, ale znów zaczęłam go czytywać i w najbliższym czasie mam plan, by uzupełnić półkę "przeczytane" jego wszystkimi powieściami.
Po przeczytaniu "Central Park" stwierdzam, że moje uczucie do jego powieści nie słabnie, bo każda historia, którą stworzył jest piękna, niebanalna, niepowtarzalna, misternie i przemyślanie skonstruowana, pełnokrwista i nieszablonowa. Czytanie jego książek zawsze dostarcza mi mnóstwo emocji i tym razem nie było inaczej!
"Central Park" mnie zaskoczył, oczarował, wciągnął bez reszty.
Nie spodziewałam się takiego zakończenia, które niestety (lecz jest to tylko drobny minus!) trochę rozbiegło się z moimi oczekiwaniami i delikatnie się rozczarowałam, tak samo, jak końcówka wydała mi się lekko naciągana.
Ale poza tymi małymi drobiazgami powieść naprawdę dobra i warta uwagi! Serdecznie polecam!

Ewelina229 | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

Oj Panie Musso, cóż Pan ze mną zrobił, że zarwałam dla pana pół nocy.... naprawdę rzadko się zdarza żeby książka od pierwszej strony tak mnie wciągnęła, że nieważne jest burczenie w brzuchu, marudzenie drugiej połówki, że nie ma ze mną kontaktu, bo gada jak do ściany, a tutaj tak właśnie się zdarzyło.. przepadłam...

Akcja toczy się w Nowym Yorku, Alice budzi się na ławce obok obcego mężczyzny, to jeszcze nie byłoby najgorsze gdyby nie fakt, że są ze sobą skuci kajdankami, ostatnie co pamięta Ona to fakt iż poprzedniego wieczoru bawiła się w klubie z przyjaciółkami, On - Gabriel natomiast jeszcze wieczorem był w Dublinie... Alice już wie, że stało się coś złego, niestety nie potrafi przypomnieć sobie co takiego.
Zaczyna się walka z uzupełnianiem luków w pamięci i łączeniem szczegółów z życia ich obojga.
W trakcie trwania całej akcji Alice wspomina swojego męża, nienarodzone zamordowane dziecko, które straciła przez swoją policyjną naturę i obsesję oraz nienawiść do człowieka,...