Practising Clinical Supervision

Wydawnictwo: Bailliere Tindall
zdrowie, medycyna

Clinical supervision is something which affects all practising nurses. It is often regarded as something new, yet, as this book will show, it is often about recognising activities that already happen in practice.Clinical Supervision provides a user-friendly, but thought provoking, practical guide to clinical supervision. It assumes no previous knowledge and can be used by any practitioner who needs to engage in the process, or to implement it in any clinical setting. It does not insist that you