Italia Antyczna. Kolebka cywilizacji śródziemnomorskiej

Cykl: Italia Antyczna (tom 1)
Wydawnictwo: Folios Ediciones
historia
Salicar

Oto książka o podróży, która pragnie znaleźć się w waszych rękach. Będzie to podróż dla oczu i umysłu, dająca przedsmak tego, w czym wszyscy chcielibyśmy zanurzyć się duchem i ciałem - świadectw antycznej Italii pozostałych jeszcze od miejsc najsławniejszych, jak Rzym, Pompeje, Tarquinia, aż po ukryte perły lub miejsca niemal nieznane, które jednak same w sobie warte są podróży lub choćby tylko krótkiego postoju.
Przemierzycie z nami Półwysep Apeniński, oglądając wspaniałe fotografie ( do czego wydawca nas już przyzwyczaił) oraz czytaj teksty - moje i czterech młodych archeologów, których miałem szczęście poznać i z którymi mam teraz przyjemność współtworzyć ten cykl, opisujący czasy i tereny Italii archeologicznej, od prehistorii ludów alpejskich do złotej epoko Rawenny za Teodoryka i Justyniana, wędrując od dolin Północy, surowych zimą i uśmiechniętych zielonym latem, aż po skąpaną w słońcu śródziemnomorskim Sycylię i Sardynię.
Oczywiście nie sposób zawrzeć w kilkunastu wierszach całej historii starożytnej Italii, ale myślę, że to, co przeczytacie, obudzi w was pragnienie dalszych poszukiwań, sięgających poza korzenie tego wspaniałego półwyspu, wysuniętego w głąb Śródziemnomorza, pomostu pomiędzy Europą, Afryką i Azją. Ziemia ta ma wiele do opowiedzenia o tych kulturach prehistorycznych, Celtach, Etruskach, setkach ludów italskich, Fenicjanach, Grekach, Kartagińczykach i wreszcie Rzymianach.
Stulecia i tysiąclecia dolnego i środkowego paleolitu to nieprawdopodobna przestrzeń czas, w której można się niemal zagubić, przyprawiająca o zawroty głowy. Pozostawił on swój ślad także w Italii, przeplatając się z długimi okresami ostatniego zlodowacenia i cofania się lodowca. Teoria ewolucji człowieka - od zbieracza darów natury i poszukiwacza resztek padliny pozostawionej przez drapieżników do myśliwego, coraz bardziej pomysłowego w produkcji narzędzi kamiennych - zerwała już z hipotezą nadprzyrodzonego działania impulsu niezwiązanego z celem użytkowym. Dolnego paleolitu sięga niebywałe stanowisko Isernia-La Pinetta, odkryte niedawno i będące przedmiotem zaawansowanych studiów.

źródło opisu: Wydawnictwo Folio, 2008

źródło okładki: Zdjęcie autorskie