rozwińzwiń

Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt?

Okładka książki Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt? Frans de Waal
Okładka książki Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt?
Frans de Waal Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
438 str. 7 godz. 18 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Are We Smart Enough to Know How Smart Animals Are?
Wydawnictwo:
Copernicus Center Press
Data wydania:
2017-05-11
Liczba stron:
438
Czas czytania
7 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378863106
Tłumacz:
Łukasz Lamża
Tagi:
homo sapiens psychologia paleobiologia prymatologia
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1966
1802

Na półkach: , , ,

Bardzo dobra opowieść o tym, co nas różni od zwierząt; książka raczej stawia pytania, niż na nie odpowiada. W świetle nowych odkryć okazuje się, że rozmywają się takie pojęcia jak kultura czy narzędzie, które to według Autora można ostrożnie przypisywać niektórym grupom pewnych gatunków zwierząt. Autor przytacza mnóstwo eksperymentów i anegdotek, słusznie rozprawiając się z niektórymi mitami (np. teście lustra) argumentując, że nie można do miriady gatunków, z których każdy wyewoluował w innych warunkach, mając do dyspozycji inne zaplecze intelektualne, instynktowne i środowiskowe, stosować tych samych metod eksperymentalnych, a te powinny być raczej skrojone pod specyfikę danych gatunków. W jaki sposób, to już inna sprawa. Ogólnie podobało mi się, odważnie stawia nas wśród zwierząt, ale nie "degradując" ludzi, a raczej wynosząc zwierzęta.

Bardzo dobra opowieść o tym, co nas różni od zwierząt; książka raczej stawia pytania, niż na nie odpowiada. W świetle nowych odkryć okazuje się, że rozmywają się takie pojęcia jak kultura czy narzędzie, które to według Autora można ostrożnie przypisywać niektórym grupom pewnych gatunków zwierząt. Autor przytacza mnóstwo eksperymentów i anegdotek, słusznie rozprawiając się z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
312
178

Na półkach:

Bardzo fajna książka, która daje odpowiedź na pytanie zawarte w podtytule.... NIE, nie jesteśmy.
Dlaczego? Ludzkie ego i przekonanie o naszej doskonałości i wyjątkowości do tego nie dopuści.
Osoby jak de Waal próbują pokazać złożoność zachowań u różnych gatunków oraz problemy interpretacyjne, np. zbytnie uczłowieczanie i porównywanie do homo sapiens, wychodzenie z założenia iż zwierzęta są znacznie gorszymi istotami niż człowiek. Wydaje się, że największą barierą w poznaniu zwierząt są bariery w naszych głowach.

Całość podana w dobrze przystępnym sosie naukowym (olbrzymia bibliografia) z dość nudnym ale potrzebnym do zrozumienia tematu wprowadzeniem.

Polecam i z pewnością sięgnę po kolejną książkę de Waala.

Bardzo fajna książka, która daje odpowiedź na pytanie zawarte w podtytule.... NIE, nie jesteśmy.
Dlaczego? Ludzkie ego i przekonanie o naszej doskonałości i wyjątkowości do tego nie dopuści.
Osoby jak de Waal próbują pokazać złożoność zachowań u różnych gatunków oraz problemy interpretacyjne, np. zbytnie uczłowieczanie i porównywanie do homo sapiens, wychodzenie z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1031
983

Na półkach: , , ,

Kolejna popularnonaukowa książka holenderskiego prymatologa Fransa de Waala. Tym razem autor wykroczył daleko poza główny przedmiot swoich badań, a więc małpy człekokształtne.
Rzecz dotyczy tego, czy zwierzęta potrafią myśleć, pamiętać, analizować, planować i działać racjonalne, korzystać z narządzi i konstruować je na miarę swoich możliwości, czy tworzą zwyczaje a nawet kultury, są zdolne do sojuszy - jak twierdzą etolodzy i kognitywiści ewolucyjni, czy też niczym psy Pawłowa dają się tylko wytresować nagrodami i karami, jak uważali (może nadal to czynią) m.in. behawioryści czy przedstawiciele … nauk humanistycznych. A zatem cały wachlarz poglądów i stanowisk pomiędzy antropomorfizmem a antropocentryzmem.
Autor zajmuje oczywiście jednoznaczne stanowisko. Pokazuje, jak do niego doszedł i co musiał w tym celu zakwestionować. Ale równie ważne jest przyjęcie odmiennej perspektywy badawczej, swego rodzaju „międzygatunkowej empatii”, czy raczej zrozumieniu danego zwierzęcia w oparciu o obserwacje jego zachowań. To warunkuje prawidłowe skonstruowanie eksperymentu. Tymczasem większość z nich jest tworzona z myślą … o ludziach, aby wykazać ich „wyższość” nad zwierzętami (jak ktoś podsumował żartem – „na lądzie delfiny nie są tak inteligentne jak w wodzie”). Gdy natomiast oparty na obserwacji danego gatunku eksperyment dowiedzie, teza antropocentrystów (np. „tylko człowiek wytwarza narzędzia”) niewielu – jak brytyjski paleontolog Louis Leakey jest w stanie zdobyć się na stwierdzenia w rodzaju: „Wydaje mi się, że naukowcy trzymający się tej definicji mają trzy możliwości: uznać, że szympans jest człowiekiem; przedefiniować człowieka; przedefiniować narzędzia”.
Ale autor podaje też wiele innych argumentów. Oczywiście najsilniej przemawiają te z zakresu biologii ewolucyjnej. Każdy gatunek ma taki mózg, jaki jest mu potrzebny do funkcjonowania i przetrwania. Niezwykłe umiejętności potwierdzające stanowisko etologów i kognitywistów ewolucyjnych oprócz naczelnych posiadają m.in. słonie, delfiny (rozpoznawanie własnego odbicie, tak jak tez małpy człekokształtne),walenie, krukowate, psowate, ośmiornice czy … osy (rozróżnianie „twarzy” w obrębie gatunku).
Jednym słowem fascynująca podróż pośród współmieszkańców naszej planety, pozwalająca zrozumieć wielu z nich i dostrzec coś więcej, niż tylko pokarm, futro, zabawkę czy eksponat w zoo.

Kolejna popularnonaukowa książka holenderskiego prymatologa Fransa de Waala. Tym razem autor wykroczył daleko poza główny przedmiot swoich badań, a więc małpy człekokształtne.
Rzecz dotyczy tego, czy zwierzęta potrafią myśleć, pamiętać, analizować, planować i działać racjonalne, korzystać z narządzi i konstruować je na miarę swoich możliwości, czy tworzą zwyczaje a nawet...

więcej Pokaż mimo to

avatar
405
30

Na półkach: , ,

Jeśli masz przeczytać tylko jedną książkę popularno-naukową niech to będzie TA książka.

Jeśli masz przeczytać tylko jedną książkę popularno-naukową niech to będzie TA książka.

Pokaż mimo to

avatar
337
242

Na półkach:

"Bystre zwierzę" to wspaniałe kompendium wiedzy o historii i aktualnych trendach w badaniach nad procesami poznawczymi u zwierząt. De Waal w typowy dla niego, przykuwający uwagę sposób opowiada nam o pionierskich badaniach etologów i socjobiologów, którzy położyli fundamenty współczesnej psychologii porównawczej, psychologii ewolucyjnej i kognitywistyki ewolucyjnej. Z każdej strony książki wylewa się obfitość przykładów takich zachowań zwierząt, które nie pozostawiają wątpliwości, że mentalne różnice między nimi a nami mają charakter ilościowy, a nie jakościowy. De Waal zwraca też uwagę na bardzo ważny problem w badaniach nad zachowaniami zwierząt: umiejętność planowania eksperymentów tak, aby uwzględniały biologię i psychologię badanego zwierzęcia, a nie odzwierciedlały lęków i uprzedzeń ludzi. Doskonale oddaje to podtytuł książki: czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt? Wygląda na to, że takich "dość mądrych" w nauce jest coraz więcej :)

"Bystre zwierzę" to wspaniałe kompendium wiedzy o historii i aktualnych trendach w badaniach nad procesami poznawczymi u zwierząt. De Waal w typowy dla niego, przykuwający uwagę sposób opowiada nam o pionierskich badaniach etologów i socjobiologów, którzy położyli fundamenty współczesnej psychologii porównawczej, psychologii ewolucyjnej i kognitywistyki ewolucyjnej. Z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
371
11

Na półkach: , ,

Prawdopodobnie jedna z lepszych współczesnych książek o neurokognitywistyce zwierząt.

Prawdopodobnie jedna z lepszych współczesnych książek o neurokognitywistyce zwierząt.

Pokaż mimo to

avatar
420
317

Na półkach: ,

Szalenie interesująca książka otwierająca oczy nie tylko na zachowania zwierząt ale także na to, jaką ludzie przyjmują postawę wobec otaczającego świata fauny. Frans de Waal poświęcił życie na poznanie mechanizmów rządzących zachowaniami zwierząt. W dość barwny sposób opowiada o swoich i innych współczesnych naukowców odkryciach w tym zakresie. Przykłady, które opisuje są nie tylko poznawcze, czasem zaskakujące ale też i zabawne. Jest to ogromny walor Bystrych Zwierząt, szczególnie dla wrażliwego czytelnika. Ale jego książka jest także o zmianach jakie zachodzą w postrzeganiu zwierząt przez ludzi, a co może najważniejsze w postrzeganiu zwierząt przez naukowców. Autor przywołuje szereg przykładów niewłaściwie zaprojektowanych eksperymentów, które naukowo miały udowadniać wyższość człowieka. Współczesna nauka uprawiana przez cierpliwych pasjonatów i miłośników zwierząt odkrywa, w jak wielu obszarach byliśmy dotąd ślepi nie dostrzegając, że zwierzęta kierują się nie tylko nieskomplikowanym instynktem. Polecam osobom lubiącym zwierzęta!

Szalenie interesująca książka otwierająca oczy nie tylko na zachowania zwierząt ale także na to, jaką ludzie przyjmują postawę wobec otaczającego świata fauny. Frans de Waal poświęcił życie na poznanie mechanizmów rządzących zachowaniami zwierząt. W dość barwny sposób opowiada o swoich i innych współczesnych naukowców odkryciach w tym zakresie. Przykłady, które opisuje są...

więcej Pokaż mimo to

avatar
52
22

Na półkach:

Bardzo potrzebna książka. O szacunku do zwierząt, które są - jak się okazuje - istotami bardzo inteligentnymi. Nie da się jednak ustawić tej inteligencji na jakiejś jednej linii, każdy gatunek ma bowiem nieco inaczej wyspecjalizowaną inteligencję - w zależności od środowiska i sposobu życia. Przykład doskonałej popularyzacji badań.

Bardzo potrzebna książka. O szacunku do zwierząt, które są - jak się okazuje - istotami bardzo inteligentnymi. Nie da się jednak ustawić tej inteligencji na jakiejś jednej linii, każdy gatunek ma bowiem nieco inaczej wyspecjalizowaną inteligencję - w zależności od środowiska i sposobu życia. Przykład doskonałej popularyzacji badań.

Pokaż mimo to

avatar
387
16

Na półkach: , ,

Przyjemna, łatwa w odbiorze książka zmieniająca podejście do zwierząt oraz ich postrzeganie, skłaniająca do refleksji. Ciekawa i warta uwagi.

Przyjemna, łatwa w odbiorze książka zmieniająca podejście do zwierząt oraz ich postrzeganie, skłaniająca do refleksji. Ciekawa i warta uwagi.

Pokaż mimo to

avatar
497
339

Na półkach:

Wreszcie trafiłem na dobrze przetłumaczoną i zredagowaną książkę Fransa de Waala, a miałem niefajne doświadczenia, szczególnie jeśli chodzi o ebooki. Przekładu dokonał Łukasz Lamża, a za perełki o badaczach naczelnych, którzy zbaranieli po badaniach innych naukowców nad zdolnościami poznawczymi owiec, należy się niski ukłon, który niniejszym składam.

Wreszcie trafiłem na dobrze przetłumaczoną i zredagowaną książkę Fransa de Waala, a miałem niefajne doświadczenia, szczególnie jeśli chodzi o ebooki. Przekładu dokonał Łukasz Lamża, a za perełki o badaczach naczelnych, którzy zbaranieli po badaniach innych naukowców nad zdolnościami poznawczymi owiec, należy się niski ukłon, który niniejszym składam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    810
  • Przeczytane
    255
  • Posiadam
    98
  • Teraz czytam
    24
  • Popularnonaukowe
    15
  • 2021
    7
  • Ulubione
    7
  • Zwierzęta
    6
  • Chcę w prezencie
    6
  • Przyroda
    6

Cytaty

Więcej
Frans de Waal Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt? Zobacz więcej
Frans de Waal Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt? Zobacz więcej
Frans de Waal Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt? Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także