Msza święta w świetle Pisma Świętego

Msza święta w świetle Pisma Świętego
1922-01-01
1922-01-01
29 min.

Króciutka książeczka, napisana w 1922 roku, zestawiająca Pismo Święte z katechizmem kościoła katolickiego odnośnie mszy św. w kościele katolickim, czy aby na pewno jej ustanowienie poparte jest Słowami Biblii.
Zachęcam do lektury. I czytajmy sami nieomylne Słowo Boże.

Sprawdziłam i w katechizmie kościoła katolickiego znalazłam między innymi:
„1350 Przygotowanie darów (offertorium): do ołtarza przynosi się, niekiedy procesjonalnie, chleb i wino, które przez kapłana zostaną ofiarowane w imię Chrystusa w Ofierze eucharystycznej oraz staną się w niej Jego Ciałem i Krwią. Jest to ten sam gest, który wykonał Chrystus w czasie Ostatniej Wieczerzy, "biorąc chleb i kielich". "Sam Kościół składa Stwórcy ofiarę czystą, oddając Mu z dziękczynieniem to, co pochodzi z Jego stworzenia" 165 (Św. Ireneusz, Adversus haereses, In, 18, 4; por. Ml 1, 11.) . Przyniesienie darów na ołtarz jest powtórzeniem gestu Melchizedeka i oddaniem darów Stwórcy w ręce Chrystusa, który w swojej ofierze udoskonala wszystkie ludzkie dążenia do składania ofiar.”

„1357 Wypełniamy to polecenie, celebrując pamiątkę Jego ofiary. Ofiarujemy w niej Ojcu to, co On sam nam dał: dary Jego stworzenia, chleb i wino, które mocą Ducha Świętego i słów Chrystusa stają się Jego Ciałem i Krwią. W ten sposób Chrystus uobecnia się rzeczywiście, chociaż w sposób tajemniczy.”
„1367 Ofiara Chrystusa i ofiara Eucharystii są jedną ofiarą. "Jedna i ta sama jest bowiem Hostia, ten sam ofiarujący - obecnie przez posługę kapłanów - który wówczas ofiarował siebie na krzyżu, a tylko sposób ofiarowania jest inny. A skoro w tej Boskiej ofierze, dokonującej się we Mszy świętej, jest obecny i w sposób bezkrwawy ofiarowany ten sam Chrystus, który na ołtarzu krzyża ofiarował samego siebie w sposób krwawy, ofiara ta jest naprawdę przebłagalna" 175(Sobór Trydencki: DS 1743.)”

MSZA W KOŚCIELE KATOLICKIM ZAPRZECZA więc ostatnim słowom Jezusa: "Wykonało się!" (Jan 19:30). Kościół katolicki ponawia każdorazowo ofiarę, czyniąc w ten sposób ofiarowanie Jezusa niewystarczającym i niedoskonałym, a Pismo Święte dalej mówi: "mocą tej woli jesteśmy uświęceni przez ofiarowanie ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze. (…) Lecz gdy On złożył raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, usiadł po prawicy Bożej, oczekując teraz, aż nieprzyjaciele jego położeni będą jako podnóżek stóp jego. Albowiem jedną ofiarę uczynił na zawsze (…) Gdzie zaś jest ich odpuszczenie, tam nie ma już ofiary za grzech.” (Hebr.10:10, 12-14, 18).
Odnośnie bezkrwawości ofiary podczas mszy Słowo Boże mówi „według zakonu niemal wszystko bywa oczyszczane krwią, i bez rozlania krwi nie ma odpuszczenia. Jest więc rzeczą konieczną, aby odbicia rzeczy niebieskich były oczyszczane tymi sposobami, same zaś rzeczy niebieskie lepszymi ofiarami aniżeli te. Albowiem Chrystus nie wszedł do świątyni zbudowanej rękami, która jest odbiciem prawdziwej, ale do samego nieba, aby się wstawiać teraz za nami przed obliczem Boga; i nie dlatego, żeby wielekroć ofiarować samego siebie, podobnie jak arcykapłan wchodzi do świątyni co roku z cudzą krwią, gdyż w takim razie musiałby cierpieć wiele razy od początku świata; ale obecnie objawił się On jeden raz u schyłku wieków dla zgładzenia grzechu przez ofiarowanie samego siebie. A jak postanowione jest ludziom raz umrzeć, a potem sąd, tak i Chrystus, raz ofiarowany, aby zgładzić grzechy wielu, drugi raz ukaże się nie z powodu grzechu, lecz ku zbawieniu tym, którzy go oczekują."(Hebr. 9:22-28)

Zachęcam do lektury. I czytajmy sami nieomylne Słowo Boże.

Sprawdziłam i w katechizmie kościoła katolickiego znalazłam między innymi:
„1350 Przygotowanie darów...