Poezja renesansowa na Pomorzu

0 (0 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
8302054445
poezja
K_Schmidt

Antologia tekstów poetów renesansu działających w Prusach Królewskich lub z nimi związanych

źródło opisu: własny

źródło okładki: własne

K_Schmidt | 2017-05-08
Na półkach: Przeczytane, Prusy, 2017
Przeczytana: 07 maja 2017

Poeci nowołacińscy silili się na gładkość, narzędziem tym osiągając efekt oheblowanej deski. Cóż można rzec o takiej desce? Że jest płaska? No właśnie. To płaska poezja, przynajmniej w swojej masie. Na szczęście momentami ponad równą powierzchnię Faetonów, Alcydesów, hiperborejskich mórz, Achatesów, hesperyjskich nurtów, Helikonów, Tysb, Febów i innych sztucznych okropieństw wychylają się nieśmiało wypukłości autentycznych uczuć: zachwytów, smutków, zadumy, pragnień – jak samotne drzazgi i sęki, które ominął bezduszny strug pisarskiej maniery.

Na półkach