Ziemskie pielgrzymowanie. Wiersze wybrane

Peregrinatio terrestris. Carmina selecta
8324202749
poezja
Maciek

Wybór poezji najwybitniejszego polskiego poety XVII stulecia, zwanego sarmackim Horacjuszem. Poezja Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, najwybitniejszego twórcy XVII w., nazywanego sarmackim Horacjuszem, była wzorem dla poetów łacińskich i piszących w językach rodzimych. Nadworny kaznodzieja króla Władysława IV Wazy nie unikał w swojej twórczości zagadnień ówczesnego życia politycznego i...

Poezja Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, najwybitniejszego twórcy XVII w., nazywanego sarmackim Horacjuszem, była wzorem dla poetów łacińskich i piszących w językach rodzimych. Nadworny kaznodzieja króla Władysława IV Wazy nie unikał w swojej twórczości zagadnień ówczesnego życia politycznego i społecznego ani impresji krajobrazowych. Podejmował jednak głównie problematykę uniwersalną, ogólnoludzką; rozważał miejsce człowieka w świecie, rozdarcie między Fortuną i Złudą a Cnotą, ziemią a niebem, naturą a łaską.

źródło opisu: Universitas, 2003

źródło okładki: www.universitas.com.pl/