Rajd na St. Nazaire. Między strategią a taktyką

Seria: Seria Morska
Wydawnictwo: Tetragon
historia
micor

Krzysztof Kubiak (ur. 1967) - absolwent AMW oraz UG. Doktorat obronił w AMW w 1998 r. Procedurę habilitacyjną przeszedł w AON w 2003 r. W 2015 r. uzyskał tytuł profesora. Przez dwie dekady związany był z wyższym szkolnictwem wojskowym, obecnie prowadzi działalność naukową oraz dydaktyczną koncentrującą się na problematyce bezpieczeństwa i współczesnych konfliktów zbrojnych. Pracuje w Katedrze Krajów Europy Północnej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W polskim piśmiennictwie brak było dotychczas opracowania na tak wysokim poziomie merytorycznym na temat rajdu na Saint-Nazaire, dlatego trudno porównać je z innymi obecnymi na rynku wydawnictwami. Książka jest adresowana do szerokiego kręgu czytelników interesujących się historią II wojny światowej, działaniami specjalnymi, teorią i praktyką użycia sił specjalnych. Mając powyższe na uwadze, publikację kwalifikuję jako znakomitą.

Z recencji wydawniczej prof. dr hab. Andrzeja Makowskiego, AMW

źródło opisu: Wydawnictwo Tetragon, 2016

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Marcin Kowalczyk | 2018-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

"Udany rajd"
Operacji zniszczenia doku w porcie St. Nazaire poświęcono pojedyncze rozdziały wielu książek. O ile mnie pamięć nie mnie myli w serii żółtego tygrysa znalazł się tomik w całości poświęconym operacji. Nie było tego jednak zbyt wiele.
Z wielką radością powitałem informację, że Krzysztof Kubiak zajął się tematem.
Autor ten to mocna gwarancja udanej książki.
Tak też się stało i w tym przypadku.
Książka poświęcona operacji "Rydwan" jest napisana przekrojowo. Najpierw czytelnik zaznajamia się z prekursorem działań późniejszych - operacjach I wojny światowej przeciwko Zeebrugge i Ostendzie w 1918 roku.
Później dopiero przechodzimy do planowania i właściwej akcji podczas drugiej wojny światowej.
Sam opis jest niezwykle drobiazgowy, ma się wrażenie że Autor niczego nie pominął. Do treści dołączone są szczegółowe mapy w tekście i na końcu książki w postaci składanych wyjmowanych kart. Jest to dokonały pomysł, mapy można wyjąć, rozłożyć i mieć przed oczyma czytając tekst...

micor | 2017-05-06
Przeczytana: 06 maja 2017