The Terrorist's Holiday

Wydawnictwo: Open Road Integrated Media
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
angielski
Nina

Miejsce akcji: luksusowy ośrodek New Prospect w Górach Catskill w stanie Nowy Jork. Postacie: porucznik Barry Wintraub, detektyw nowojorskiej policji; bogaci nowojorscy Żydzi, którzy spędzają Święta Paschy w Catskills i mają tam wziąć udział w zbiórce funduszy na rzecz Izraela, razem trzy tysiące osób, wśród nich animatorki przedsięwzięcia Lillian Rothberg i Toby Marcus, ich honorowy gość, generał i polityk izraelski Chaim Eban; arabscy terroryści związani z Hezbollahem, m.in. Palestyńczycy Nesim i Clea, którzy zameldowali się w New Prospect jako żydowskie małżeństwo z Jerozolimy. Jaką akcję przygotowują terroryści? Czy Wintraubowi uda się jej zapobiec?

źródło opisu: Nina

źródło okładki: Open Road Integrated Media

Nina | 2017-05-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, English
Przeczytana: 06 maja 2017

Jest to nieco anachroniczny thriller sensacyjny, opisujący przygotowania do zamachu terrorystów arabskich na dużą grupę nowojorskich Żydów. Anachroniczny, ponieważ realia akcji dalece odbiegają od znanych zamachów przeprowadzanych w XXI wieku. Odbiegają pod każdym względem, przede wszystkim podejmowanych środków ochrony przy okazji takich zgromadzeń, jak to opisywane w powieści, sił kierowanych do ich zabezpieczenia. Ale także, inaczej niż w beletrystyce i reportażach opisujących podobne zdarzenia, autor dużo miejsca poświęca postaciom terrorystów, ich przeszłości, cechom charakterologicznym, spirali, która nakręca terror. Nie jest to dzieło wybitne, miejscami razi naiwnością, ale właśnie dzięki tej próbie pokazania różnych motywacji młodych ludzi przekonanych, że tylko terror przyniesie im zwycięstwo na Bliskim Wschodzie, jest to lektura dość ciekawa.

Na półkach