youstyna

Stan prawny 15 maja 2013 r. W publikacji Kodeks wykroczeń. Komentarz kompleksowo omówiono rozwiązania prawne z zakresu polskiego prawa wykroczeń, m.in. zasady odpowiedzialności za wykroczenia, przewidziane za nie kary, reguły ich orzekania. Dokonano ich porównania z odpowiednimi zasadami przyjętymi w Kodeksie karnym. Zaprezentowano charakterystykę wykroczeń zawartych w części szczególnej Kodeksu wykroczeń, uwzględniając przepisy prawne, na których te wykroczenia się opierają, według obecnego stanu prawnego. Analiza przepisów Kodeksu wykroczeń uwzględnia dotychczasowy dorobek nauki i judykatury w zakresie prawa wykroczeń. Rozważania obejmują orzecznictwo sądowe oraz najnowszą literaturę ważną dla omawianych instytucji, ułatwiając Czytelnikowi poznawanie prezentowanych rozwiązań prawnych. W publikacji uwzględniono nowy tekst jednolity komentowanej ustawy oraz zmiany, które weszły w życie od ostatniego wydania. Dostosowano przepisy w zakresie orzekania oraz wykonywania kary grzywny i kary ograniczenia wolności do zmian wprowadzonych w Kodeksie karnym wykonawczym. Uwzględniono wprowadzenie uregulowań związanych z timeshare czy ustawą o kierujących pojazdami, rozszerzenie odpowiedzialności związanej z kredytem konsumenckim na osobę kierującą przedsiębiorstwem lub upoważnioną do zawierania umów z konsumentami, jeśli przedsiębiorcą jest osoba niebędąca osobą fizyczną. Syntetyczne ujęcie problematyki wykroczeń z uwzględnieniem aspektu stosowania przepisów w praktyce może być przydatne zarówno dla sędziów, adwokatów, kuratorów sądowych, Policji, jak i funkcjonariuszy Straży Gminnej, a także dla aplikantów. Autorzy Komentarza są pracownikami Katedry Prawa Karnego i Kryminologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

źródło opisu: https://ksiegarnia.pwn.pl/Kodeks-wykroczen-Komentarz,68741278,p.html

źródło okładki: https://ksiegarnia.pwn.pl/Kodeks-wykroczen-Komentarz,68741278,p.html