Zimowy wiatr na twojej twarzy

Okładka książki Zimowy wiatr na twojej twarzy Carla Montero
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Zimowy wiatr na twojej twarzy
Carla Montero
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Rebis powieść historyczna
powieść historyczna
El invierno en tu rostro
Rebis
2017-10-24
2017-10-24
Wojciech Charchalis
II wojna światowa konspiracja literatura hiszpańska miłość niebezpieczeństwo okupacja powstanie warszawskie spisek tajemnica terror ucieczka walka o życie wojenna rzeczywistość wojna domowa w Hiszpanii
Inne

Ty, coś na twarzy czuł zimowy wiatr…

Konto usunięte
Konto usunięte

Coś kiedyś bardzo głęboko poruszyło mnie w tej książce. I choć bardzo sobie cenię „Złotą skórę“ to jednak „Zimowy wiatr...“ pozostaje moją ulubioną, wybitną, wręcz doskonałą powieścią Carli Montero.

Moja ulubiona książka Carla Montero wbiła mi się do pamięci z tą opowiešcią. Pamiętam jak moji dziadkowie przechodzili II wojnę šwiatową. Czytanie tej pięknej wzruszającej historji wzròszyło mnie do łez. Teraz własnie chciałbym z babcią i dziadkiem porozmawiać i usciskać ze przetrwali . Ale juž ich niema. Dzięki tej książce doceniamy zmogania i trudne chwile co głòwnych bohaterów łączyło. Dedykacja, miłość i walka. Piękne słowa tak i jak ta książka piękną jest .

Jedno jest pewne: wiedzy historycznej autorce nie można odmówić. Natomiast jej wyjaśnienia dotyczące inspiracji do owej książki sporo tłumaczą. Autorka postanowiła w jednej książce zawrzeć tyle historii, że nic dziwnego, iż zmieniła się ona w zlepek absurdalnych wydarzeń. W głównej bohaterce zakochana jest męska część Europy (nawet chłopak, który wywoływał jej zdjęcia),a w bohaterze damska część. Uczestniczą oni w najważniejszych historycznych momentach w Europie w wielu krajach, a w przerwie między dramatycznymi wydarzeniami bohaterowie jedzą owsiane ciasteczka, popijają szampana, biorą udział w wystawnych kolacjach i rozkochują w sobie całe otoczenie, gdziekolwiek się znajdą. Po przeczytaniu książki rodzi się żal, że autorka w tak nieudolny sposób wykorzystała zebrany przez siebie materiał. Naprawdę szkoda niewykorzystanego potencjału, a książka pozostawia po sobie niesmak.

Czytanie tej powieści było dla mnie wyzwaniem, ponieważ ciężko przebrnąć przez, w większości, płaską i melodramatyczną fabułę. Czasem zaczynały się ciekawe wątki, które zwykle kończyły się rozczarowująco. Książka jest monotonna i przez to trochę przydługa, a bohaterowie nudni i stereotypowi. Lena to osoba ckliwa, kochliwa i biedna, ale zarazem bardzo "zaradna", natomiast Guillen to idealista z honorem, w którego życiu pojawiały się z łatwością kobiety, jednak on pozostał wierny swojej pierwszej, nieszczęśliwej miłości.
Część akcji dzieje się w Hiszpanii podczas wojny domowej, a część we Francji i w Polsce, w okresie II wojny światowej, co moim zdaniem, zobowiązuje autorkę do doskonałej znajomości tej części historii. Momentami jednak miałam wrażenie, że autorka odpowiednio się nie przygotowała i takie tło zostało wprowadzone jedynie po to, aby ukazać jak dzielni i waleczni są bohaterowie. Książka zostawiła po sobie taki trochę niesmak, ze względu na przedstawianie jedynie "dobrych" nazistów i usprawiedliwianie ich postępowania.
Podsumowując, książka jest bardzo średnia, brakuje w niej rzetelności, nie sięgnę po nią drugi raz i na pewno nie będę jej polecać.

Naprawdę dobra powieść historyczna. Losy dwojga ludzi z jednej rodziny, a po dwóch stronach barykady przez dwie kolejne wojny, każde z nich przekonane o słuszności swoich racji. Autorka inspirowała się historiami rodzinnymi a także prawdziwymi postaciami historycznymi - wszystko opisuje w epilogu i naprawdę wielki szacun za to ;)

Epicka opowieść o wojnie, niespełnionej miłości i tęsknocie.
O złych wyborach, o szlachetnych ludziach uwikłanych w dwuznaczne sytuacje.
Po świetnym Ogrodzie kobiet sięgnęłam za tę powieść z przyjemnością.
I chyba znów za sprawą nielubianego przeze mnie lektora (Adam Bauman) odrobinę się rozczarowałam, choć to historia, w której naprawdę można się rozsmakować

Epicka opowieść o wojnie, niespełnionej miłości i tęsknocie.
O złych wyborach, o szlachetnych ludziach uwikłanych w dwuznaczne sytuacje.
Po świetnym Ogrodzie kobiet sięgnęłam za tę powieść z przyjemnością.

Do pewnego momentu było nawet ciekawie. Nie znalazłam jednak tego "czegoś", czym zachwyciła mnie "Szmaragdowa tablica". Coś bezpowrotnie zgrzytnęło.

Obszerna, z rozmachem napisana powieść, przedstawiająca dzieje hiszpańskiej rodziny na tle wojennej zawieruchy w Europie. Akcja koncentruje się na dwójce bohaterów - młodziutkiej Lenie i jej przybranym bracie, Guillenie. Podążamy za nimi w trudną podróż po krajach ogarniętych działaniami wojennymi, począwszy od samej Hiszpanii rozdartej bratobójczym konfliktem a skończywszy na Polsce, stawiającej opór niemieckiemu okupantowi.
To dobra powieść pod warunkiem, że czytelnik przymknie oko na czasem encyklopedyczne przedstawienie miejsc czy wydarzeń oraz pogodzi się z zepchnięciem wątku miłosnego na dalszy plan. Mnie to akurat nie przeszkadzało, a ponieważ doceniam ogrom pracy, który włożyła autorka w napisanie tej książki, daję 7 gwiazdek.

Zachwycona "Szmaragdowymi Tablicami" sięgnęłam, i już początek bardzo mnie rozczarował. Do tego stopnia, że chciałam przerwać wnikanie w dalszą część tej historii, która w ogóle mnie nie wciągnęła. Nie wiem o co chodzi, ale chyba styl tutaj zaszwankował. Zachęcona dobrymi recenzjami dobrnęłam do końca. Nie żałuję, bo im dalej tym lepiej, ale zachwycona nie jestem...

Ciekawy pomysł na powieść, ale zabrakło mi czegoś w wykonaniu.

Ciekawy pomysł na powieść, ale zabrakło mi czegoś w wykonaniu.

• II wojna światowa
  • Audiobooki