Szarlatani

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Wydawnictwo: Rebis
Charlatans
Marczewek

Najnowsza powieść mistrza thrillera medycznego! Noah Rothauser jest rezydentem w Boston Memorial Hospital. Szpital słynie z nowoczesnego wyposażenia, w tym „hybrydowych sal operacyjnych przyszłości“, które wydają się istnym dobrodziejstwem - do czasu, aż w jednej z nich umiera pacjent. Noah obwinia światowej sławy chirurga, doktora Williama Masona, który nie potraktował operacji z należytą uwagą, a następnie sfałszował zapis w karcie pacjenta. Mason z kolei oskarża doktor Avę London, anestezjolożkę, która znieczulała pacjenta. Noah stopniowo zaczyna kwestionować dotychczasowe ustalenia, a także postawę Avy, która, jak się okazuje, prowadzi znacznie ciekawsze życie, niż mu się wydawało. Gdy stawką są jego wiarygodność i posada, Noah nie ma wyboru: musi ustalić, gdzie leży prawda, który z lekarzy ponosi winę i komu można zaufać.

źródło opisu: Katalog wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawcy

wiejskifilozof | 2018-04-19

Nowy Cook,to ja się cieszę.Trzeba,trzeba jeden z moich ulubionych pisarzy.
Mojej mamy też,ale najpierw to ja przeczytałem.
Jednak,cóż troszkę mi smutno.
Bo to wybitna powieść nie jest,co tu dużo mówić.
No,nie ma w sobie tego powera,co kiedyś było.

Mimo,że okładka ładna i zarys fabuły też niczego sobie.

No,tak zarys zarysem,ale widomo.
Obrys,to jedno a,sens w środku drugie.

A,tu to tylko na dobrą ocenę.
Bo,tu raczej.W w wielu miejscch,się domyślałem.Co i jak będzie.
A,gdzie zaskoczenie.Ja,nie lubię jak wiem.W książkach,tak dużo,chcę by coś mne zaskoczyło,eh.

Dobra będzie ocena.

Izabela Pycio | 2018-04-11
Przeczytana: 25 marca 2018

"Media społecznościowe przejmują naszą kulturę... Pomału stajemy się cyborgami, uzależnionymi od urządzeń elektronicznych."

Po przeczytaniu powieści narodziła się refleksja, że zawarte w niej przesłania staną się wyraźnymi kierunkowskazami dla przyszłych thrillerów medycznych, gdyż na ich bazie autorzy mogą stworzyć mocno intrygujące fabuły, które w pełni będą odzwierciedlać realia współczesnej medycyny, uwarunkowania kształcenia specjalistów, wykonywania zawodu lekarza i podnoszenia kwalifikacji. Wszystko w odniesieniu do rozwijającego się w błyskawicznym tempie rynku suplementów diety, spektakularnych zmian dokonujących się w sferze komunikacji, pozytywnego lub negatywnego wykorzystania potencjału mediów społecznościowych, braku możliwości pełnego ustrzeżenia się przed zagrożeniami niesionymi przez rozbudowane systemy danych, z bezzwłocznie dostępną informacją, cenną i wartościową, lub szkodliwą i niebezpieczną.

"Szarlatanów" nie czyta się szybko, trzeba przeznaczyć na...

emindflow | 2018-05-14
Przeczytana: 13 maja 2018

„Szarlatani” to bardziej powieść obyczajowa niż thriller medyczny, z którym w naturalny sposób kojarzy się Robin Cook. I może to lepiej, bo od jakiegoś czasu Cook zaczął się robić coraz bardziej wtórny.
Tym razem autor zwraca uwagę na pewne zjawiska, z którymi każdy w jakiś sposób się zetknął, takie jak intensywny lobbing i agresywna reklama producentów parafarmaceutyków czy też zmiana tożsamości w trosce o zachowanie anonimowości w sieci. Ta powieść opowiada o tym, do czego może dochodzić w skrajnych przypadkach.
Dla mnie, jako laika, interesujący był wątek dotyczący systemu szkolenia amerykańskich lekarzy obowiązujący z drobnymi zmianami od ponad stu lat (!), a także przewidywanych zmian, które w bliskiej przyszłości wymusi cyfrowa rewolucja.
Przyjemność czytania w dużym stopniu odbierały mi jednak sztuczne, drewniane dialogi. Panie tłumaczu, do licha, niech pan takim językiem spróbuje rozmawiać z żoną albo z kolegami w pracy… Chciałbym zobaczyć ich reakcję.
Mimo tego...

Bzibzioh | 2018-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Niesamowicie dobrze się słucha! Cook umie czytelnika wciągnąć w akcję i co najważniejsze - bez posługiwania się rozbebeszonymi zwłokami ludzi, jak to mają zwyczaj niektórzy autorzy, którzy wcale thrillerów medycznych nie piszą. Bardzo ciekawa akcja, bardzo dobre dylematy. Świetnie sportretowany główny bohater, od razu obdarza się go sympatią i mu kibicuje w labiryncie zagadek, w jaki wkroczył. Polecam wszystkim tym, którzy nie lubią pogoni, strzelanek, braku logiki - w tej książce tego nie znajdziecie. Znajdziecie ciekawą historię i parę bodźców do refleksji.

Szarlatan, jak widnieje w słowniku języka polskiego, to oszust zwodzący ludzi swymi rzekomymi umiejętnościami i kwalifikacjami. Kim są tytułowi szarlatani w najnowszej powieści guru thrillerów medycznych? Długo się nad tym zastanawiałam. Myślę jednak, że o to właśnie chodziło autorowi.

Głównym bohaterem powieści jest młody rezydent w Boston Memorial Hospital, Noah Rothauser. Noah właśnie awansował na stanowisko superrezydenta. Ta funkcja cieszy go tym bardziej, że oznacza, iż mężczyzna ma szansę na zatrudnienie w szpitalu po zakończeniu rezydentury. Jest się o co starać, ponieważ placówka słynie z najnowszego wyposażenia, w tym także hybrydowych sal operacyjnych. Niestety, w jednej z tych supernowoczesnych sal umiera pacjent, który jednocześnie był pracownikiem ochrony w tym szpitalu i był powszechnie lubiany przez jego pracowników.

Rothauser musi do najbliższej konferencji zbadać, wyjaśnić i przedstawić sprawę śmierci szefa ochrony. Niestety nie brak w niej wyjątkowo...

Małgosia | 2018-04-25
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Szarlatani są wśród nas, w każdej dziedzinie można spotkać osobę, która perfekcyjnie jest przygotowana do pracy, chociaż nie ukończyła ku temu żadnej szkoły. W większości przypadków można powiedzieć, że ma talent i wielkie predyspozycje do bycia właśnie tym, kim jest.
Ale, jest jedno, ale...
W przypadku zawodów, które dotyczą życia i dobrostanu psychicznego (czy to ludzi, czy to zwierząt) należy swój talent oprawić w solidną wiedzę i praktykę.
Czy ja chciałabym, aby mnie usypiała do operacji zdolna anestezjolog bez ukończenia jakiejkolwiek szkoły? Absolutnie nie!
Czy chciałabym, aby moimi zębami zajmował się genialny stomatolog bez wykształcenia? Absolutnie nie!
Czy chciałabym, aby przeszczepem mojego serca zajmował się fantastyczny kardiochirurg bez wykształcenia? Absolutnie nie!
Czy chciałabym, aby moim chorym psem zajmował się najlepszy weterynarz na świecie, ale bez wykształcenia? Absolutnie nie!
Robin Cook zafundował nam książkę zupełnie inną od dotychczasowych. I muszę...

Grzegorz | 2017-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2017

Robin Cook tuż po Michaelu Crichtonie jest moim ulubionym pisarzem - nie tylko ze względu na tematykę: thrillery medyczne. To jeden z tych autorów, który po prostu "maluje piórem" - nie trudno wyobrazić sobie miejsca, bohaterów i wydarzenia jakby tam się było i patrzyło własnymi oczami. Obaj także zwracają uwagę na obecne lub zbliżające się zagrożenia płynące z niewłaściwego wykorzystywania osiągnięć technologii oraz dylematów etycznych lub ich braku.
Podobnie jest w odniesieniu do najnowszej powieści "Charlatans". Także i tym razem pisarz skupił się nad bieżącymi problemami: lobbingiem, przemysłem żywieniowo-suplementacyjnym (z naciskiem na tą drugą gałąź), bujnym rozkwitem mediów społecznościowych i nowych potencjalnych zagrożeń z nich płynących (kradzież tożsamości, manipulowanie innymi osobami, zastraszanie i znęcanie psychiczne) oraz kwestiami etycznymi. Szczególnie te ostatnie powodują dłuższą zadumę nad zachowaniami i postępowaniem bohaterów oraz do pewnego stopnia...

spectator_zm | 2018-03-29
Przeczytana: 28 marca 2018

Trochę trzeba było poczekać na kolejną powieść mistrza thrillera medycznego. W swej najnowszej "Szarlatani" Robin Cook porusza tym razem kilka problemów, a nie jak w poprzednich, gdy z reguły skupiał się na jednym wątku.
Media społecznościowe, uzależnienie od internetu - to jeden temat. Przestarzały i niezwykle skomplikowany, oraz potwornie drogi i wyczerpujący system nauki i kształcenia nowych lekarzy w USA - to drugi. Problem suplementacji leków i odżywek - to trzeci.
Wszystko to Cook postanowił wpleść w ramach tej jednej powieści, ale czy wyszło mu to najlepiej? Mam wątpliwości.
Powieść, jak to u Cooka bywa, zaczęła się bardzo obiecująco - od dramatu na sali operacyjnej. Później były jeszcze dwa takie przypadki i gdy wydawało się, że znów szpital i klika lekarzy dokonują mordów pacjentów w imię jakiejś chorej i pokrętnej "wyższej sprawy", powieść zaczęła zmierzać w zupełnie innym kierunku. Nie oznacza to wcale, że była nieciekawa. Przeciwnie - trzymała w napięciu, a akcja...

Menia71 | 2018-04-04
Przeczytana: 28 marca 2018

Miejscem akcji najnowszej powieści Robina Cooka pod tytułem "Szarlatani" jest Boston Memorial Hospital – BMH . Jedna z części tego szpitalnego kompleksu - gmach Stanhope'a – to supernowoczesny oddział z salami operacyjnymi, nazywanymi hybrydowymi, z najnowszej generacji sprzętem i najlepszymi specjalistami.
Jednym z pacjentów jest lubiany przez wszystkich pracownik ochrony szpitala Bruce Vincent, którego czeka operacja, wydawałoby się prosta i łatwa. Ma ją przeprowadzić doskonały chirurg, doktor Mason. A jednak nic nie przebiega tak, jak by się można tego spodziewać...a wszystko kończy się...śmiercią młodego człowieka.
Ava London – lekarz anestezjolog, która znieczulała Bruce'a. Prywatnie prowadzi bardzo ciekawe życie, dużo podróżuje, prowadzi konsultacje, ale utrzymuje to w tajemnicy. Jest też aktywna w mediach społecznościowych (pod pseudonimami). Nie nawiązuje przyjaźni ze współpracownikami.
Noah Rothauser jest rezydentem na chirurgii w BMH. Lekarzem z wyjątkowym wyczuciem, dużą...

Mecha_Kulturacja | 2018-04-10

Robin Cook to znany na całym świecie pisarz tak zwanych thrillerów medycznych. Jego powieści wychodzą w milionowych nakładach. Porusza w nich wiele współczesnych problemów związanych z medycyną. Jego najnowsza historia skupia się wokół nowoczesnego szpitala w Bostonie, który słynie z najlepszych lekarzy i sal operacyjnych rodem z przyszłości. Niestety w pewnym momencie coś nie do końca zagrało, w wyniku czego ginie pacjent.

Początek powieści nie wyróżnia się sumie niczym szczególnym. Poznajemy szpital, jego sposób funkcjonowania, zalety i wspaniałych specjalistów. Pojawia się też jeden z pacjentów, będący zarazem pracownikiem szpitala na stanowisku szefa ochrony. Lubiany przez wszystkich poddany zostaje prostemu zabiegowi operacji przepukliny, którą przeprowadzi jeden z najlepszych specjalistów na świecie. Niestety od samego początku coś idzie nie tak. Pacjent umiera. To jednak nie koniec tej historii, ona dopiero się rozpoczyna.

Śledztwem zajmuje się Noah Rothauser, który ma...