Szarlatani

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Wydawnictwo: Rebis
Charlatans
Marczewek

Najnowsza powieść mistrza thrillera medycznego! Noah Rothauser jest rezydentem w Boston Memorial Hospital. Szpital słynie z nowoczesnego wyposażenia, w tym „hybrydowych sal operacyjnych przyszłości“, które wydają się istnym dobrodziejstwem - do czasu, aż w jednej z nich umiera pacjent. Noah obwinia światowej sławy chirurga, doktora Williama Masona, który nie potraktował operacji z należytą uwagą, a następnie sfałszował zapis w karcie pacjenta. Mason z kolei oskarża doktor Avę London, anestezjolożkę, która znieczulała pacjenta. Noah stopniowo zaczyna kwestionować dotychczasowe ustalenia, a także postawę Avy, która, jak się okazuje, prowadzi znacznie ciekawsze życie, niż mu się wydawało. Gdy stawką są jego wiarygodność i posada, Noah nie ma wyboru: musi ustalić, gdzie leży prawda, który z lekarzy ponosi winę i komu można zaufać.

źródło opisu: Katalog wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawcy

słoneczko | 2018-10-06
Przeczytana: 06 października 2018

Jeden z moich ulubionych pisarzy. Miałem duży problem z oceną tej książki.
Tym razem jestem trochę zawiedziony. Cook chyba trochę się „wypalił”, albo wydawca ponaglał.
Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, ale niewykorzystany potencjał;
- dobre przedstawienie konfliktu pomiędzy rezydentem Noah, a sławnym chirurgiem Masonem;
- pokazanie, że nie zawsze prawda wygrywa, każdy ma coś do ukrycia;
- etyka lekarska kończy się w momencie gdy można sobie zrujnować karierę;
- uzmysłowienie, że lobbing producentów suplementów diety we współczesnym świecie jest ogromny;
- uzależnienie od mediów społecznościowych i elektroniki ciągle rośnie;
- internet pozwala na wiele, jak Petofi się to wykorzystać.
Minusy:
- pierwsza część nudna, bardziej powieść obyczajowa niż thriller;
- brak zaskakujących momentów, zwrotów akcji;
- autor porusza wiele aspektów, ale po „łepkach”.
Ogółem książka taka sobie.

filozof | 2018-04-19

Nowy Cook,to ja się cieszę.Trzeba,trzeba jeden z moich ulubionych pisarzy.
Mojej mamy też,ale najpierw to ja przeczytałem.
Jednak,cóż troszkę mi smutno.
Bo to wybitna powieść nie jest,co tu dużo mówić.
No,nie ma w sobie tego powera,co kiedyś było.

Mimo,że okładka ładna i zarys fabuły też niczego sobie.

No,tak zarys zarysem,ale widomo.
Obrys,to jedno a,sens w środku drugie.

A,tu to tylko na dobrą ocenę.
Bo,tu raczej.W w wielu miejscch,się domyślałem.Co i jak będzie.
A,gdzie zaskoczenie.Ja,nie lubię jak wiem.W książkach,tak dużo,chcę by coś mne zaskoczyło,eh.

Dobra będzie ocena.

Hana | 2018-09-02
Na półkach: Przeczytane, Cook Robin
Przeczytana: 02 września 2018

Jeden ,to doktor Noah Rothauser. Rezydent . Judym. Zaangażowany, sumienny, odpowiedzialny i piekielnie zdolny chirurg, idealista. Drugi, William Mason, to chirurg celebryta. Gwiazda nieumiejąca wziąć odpowiedzialności za swoje błędy. Nonszalancki, gburowaty, wredny. Niestety, los młodego zależy, w znacznej mierze, od szpitalnej gwiazdy, ważnej figury, Williama Masona. Noah poznaje Avę. Młodą anestezjolog. Rozmowy tej dwójki bohaterów z czasem zaczynają przytłaczać i robić się nudnawe, podobnie jak szpitalne wojenki. W treści opisuje się system kształcenia lekarzy w USA i problemy z operacjami symultanicznymi w hybrydowych salach operacyjnych przyszłości, niechętnie widzianych przez personel medyczny, za to lubianych przez wielu znanych i liczących się chirurgów w Boston Memorial Hospital. Drugoplanowe tematy to lobbing producentów multiwitamin , odżywek , suplementów diety i innych parafarmaceutyków oraz ich reklamowanie w mediach społecznościowych. Kolejnym...

Izabela Pycio | 2018-04-11
Przeczytana: 25 marca 2018

"Media społecznościowe przejmują naszą kulturę... Pomału stajemy się cyborgami, uzależnionymi od urządzeń elektronicznych."

Po przeczytaniu powieści narodziła się refleksja, że zawarte w niej przesłania staną się wyraźnymi kierunkowskazami dla przyszłych thrillerów medycznych, gdyż na ich bazie autorzy mogą stworzyć mocno intrygujące fabuły, które w pełni będą odzwierciedlać realia współczesnej medycyny, uwarunkowania kształcenia specjalistów, wykonywania zawodu lekarza i podnoszenia kwalifikacji. Wszystko w odniesieniu do rozwijającego się w błyskawicznym tempie rynku suplementów diety, spektakularnych zmian dokonujących się w sferze komunikacji, pozytywnego lub negatywnego wykorzystania potencjału mediów społecznościowych, braku możliwości pełnego ustrzeżenia się przed zagrożeniami niesionymi przez rozbudowane systemy danych, z bezzwłocznie dostępną informacją, cenną i wartościową, lub szkodliwą i niebezpieczną.

"Szarlatanów" nie czyta się szybko, trzeba przeznaczyć na...

emindflow | 2018-05-14
Przeczytana: 13 maja 2018

„Szarlatani” to bardziej powieść obyczajowa niż thriller medyczny, z którym w naturalny sposób kojarzy się Robin Cook. I może to lepiej, bo od jakiegoś czasu Cook zaczął się robić coraz bardziej wtórny.
Tym razem autor zwraca uwagę na pewne zjawiska, z którymi każdy w jakiś sposób się zetknął, takie jak intensywny lobbing i agresywna reklama producentów parafarmaceutyków czy też zmiana tożsamości w trosce o zachowanie anonimowości w sieci. Ta powieść opowiada o tym, do czego może dochodzić w skrajnych przypadkach.
Dla mnie, jako laika, interesujący był wątek dotyczący systemu szkolenia amerykańskich lekarzy obowiązujący z drobnymi zmianami od ponad stu lat (!), a także przewidywanych zmian, które w bliskiej przyszłości wymusi cyfrowa rewolucja.
Przyjemność czytania w dużym stopniu odbierały mi jednak sztuczne, drewniane dialogi. Panie tłumaczu, do licha, niech pan takim językiem spróbuje rozmawiać z żoną albo z kolegami w pracy… Chciałbym zobaczyć ich reakcję.
Mimo tego...

Bzibzioh | 2018-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Niesamowicie dobrze się słucha! Cook umie czytelnika wciągnąć w akcję i co najważniejsze - bez posługiwania się rozbebeszonymi zwłokami ludzi, jak to mają zwyczaj niektórzy autorzy, którzy wcale thrillerów medycznych nie piszą. Bardzo ciekawa akcja, bardzo dobre dylematy. Świetnie sportretowany główny bohater, od razu obdarza się go sympatią i mu kibicuje w labiryncie zagadek, w jaki wkroczył. Polecam wszystkim tym, którzy nie lubią pogoni, strzelanek, braku logiki - w tej książce tego nie znajdziecie. Znajdziecie ciekawą historię i parę bodźców do refleksji.

spectator_zm | 2018-03-29
Przeczytana: 28 marca 2018

Trochę trzeba było poczekać na kolejną powieść mistrza thrillera medycznego. W swej najnowszej "Szarlatani" Robin Cook porusza tym razem kilka problemów, a nie jak w poprzednich, gdy z reguły skupiał się na jednym wątku.
Media społecznościowe, uzależnienie od internetu - to jeden temat. Przestarzały i niezwykle skomplikowany, oraz potwornie drogi i wyczerpujący system nauki i kształcenia nowych lekarzy w USA - to drugi. Problem suplementacji leków i odżywek - to trzeci.
Wszystko to Cook postanowił wpleść w ramach tej jednej powieści, ale czy wyszło mu to najlepiej? Mam wątpliwości.
Powieść, jak to u Cooka bywa, zaczęła się bardzo obiecująco - od dramatu na sali operacyjnej. Później były jeszcze dwa takie przypadki i gdy wydawało się, że znów szpital i klika lekarzy dokonują mordów pacjentów w imię jakiejś chorej i pokrętnej "wyższej sprawy", powieść zaczęła zmierzać w zupełnie innym kierunku. Nie oznacza to wcale, że była nieciekawa. Przeciwnie - trzymała w napięciu, a akcja...

Edyta | 2018-10-23
Przeczytana: 23 października 2018

Swego czasu zaczytywałam się książkami Robina Cooka. Medyczne thrillery bardzo mnie wtedy wciągały. Tak więc gdy zobaczyłam nową powieść Cooka, stwierdziłam, że muszę ją przeczytać.

Noah Rothauser jest rezydentem w Boston Memorial Hospital. Szpital słynie

Po skończeniu...

Szarlatan, jak widnieje w słowniku języka polskiego, to oszust zwodzący ludzi swymi rzekomymi umiejętnościami i kwalifikacjami. Kim są tytułowi szarlatani w najnowszej powieści guru thrillerów medycznych? Długo się nad tym zastanawiałam. Myślę jednak, że o to właśnie chodziło autorowi.

Głównym bohaterem powieści jest młody rezydent w Boston Memorial Hospital, Noah Rothauser. Noah właśnie awansował na stanowisko superrezydenta. Ta funkcja cieszy go tym bardziej, że oznacza, iż mężczyzna ma szansę na zatrudnienie w szpitalu po zakończeniu rezydentury. Jest się o co starać, ponieważ placówka słynie z najnowszego wyposażenia, w tym także hybrydowych sal operacyjnych. Niestety, w jednej z tych supernowoczesnych sal umiera pacjent, który jednocześnie był pracownikiem ochrony w tym szpitalu i był powszechnie lubiany przez jego pracowników.

Rothauser musi do najbliższej konferencji zbadać, wyjaśnić i przedstawić sprawę śmierci szefa ochrony. Niestety nie brak w niej wyjątkowo...

Wileta | 2019-01-05
Przeczytana: 15 listopada 2018

Thriller medyczny o pracy lekarzy - chirurgów i anestezjologów w dużym szpitalu, o zdobywaniu przez nich uprawnień do leczenia, o współpracy, itp...
Warta przeczytania, szczególnie przez zabiegiem operacyjnym w szpitalu. W książce zawarte są dosyć obrazowo sceny - śmierć pacjentów, którzy nie stosują się do zaleceń lekarzy i ich okłamują.