Otwarty umysł otwarte serce. Kontemplacyjny wymiar Ewangelii

Tłumaczenie: Wojciech Drążek
Wydawnictwo: Apostolicum
Open Mind, Open Heart. The Contemplative Dimension of the Gospel. Twentieth Anniversary Edition
9788379190423
religia
synOjca

Jest to zupełnie nowe wydanie,poprzednie było tłumaczeniem pierwszej edycji tej książki wydanej w 1984, a obecne wydanie jest tłumaczeniem poprawionego i wzbogaconego o wiele nowych treści wydania jubileuszowego z roku 2004. Po 20 latach od ukazania się książki postanowiono skorygować pewne fragmenty, niektóre całkowicie usuwając, a równocześnie dodając całkiem nowe. 20 lat doświadczeń pozwoliło też wzbogacić o nowe treści tę część książki, która zawiera pytania i odpowiedzi.

Kiedy odkrywamy, że modlitwa jest bardziej relacją niż czynnością, wtedy rodzi się pytanie, jak ją przeżywać i praktykować, aby pogłębiała więź z Bogiem. Pojawia się wówczas potrzeba ciszy, która – jak pisze o. Thomas Keating – „jest ojczystym językiem Boga, a wszystko inne jest tylko kiepskim tłumaczeniem”. Cisza ta umożliwia spotkanie, które zmienia nasze serce, otwiera nasz umysł i czyni nas nowym człowiekiem na wzór Chrystusa. Modlitwa staje się przestrzenią zgody na to, aby zostać przemienionym. Przemiana umysłu i serca sprawia, że zamysł Boży jawi się jako oczywisty, lecz nie w efekcie naszych zdolności i wysiłków, tylko dzięki pokorze prostego, codziennego trwania w obecności Boga i nieustannie odnawianej zgodzie na Jego działanie w głębi serca.

Modlitwa głębi, której źródła biblijno-teologiczne oraz sposoby praktykowania opisuje ta książka, jest jedną z dróg wewnętrznej przemiany i otwierania się na kontemplacyjny wymiar wangelii.

źródło opisu: http://www.apostolicum.pl/shop/?p=2&id_product=2559

źródło okładki: http://www.apostolicum.pl/shop/?p=2&id_product=2559