PANZER II vs 7TP Polska 1939

Wydawnictwo: Napoleon V
historia
historyk

Błyskawiczna inwazja Hitlera na Polskę w 1939 roku zapoczątkowała II wojnę światową w Europie. Był to okres, w którym wojna pancerna wpisała się w globalną świadomość, kiedy Polacy rozpaczliwie starali się powstrzymać Blitzkrieg. W sercu walk na lądzie, wiele niemieckich nazistowskich Pz.Kpfw. II walczyło przeciwko lepiej uzbrojonym, lecz znacznie mniej licznych polskim czołgom 7TP. Oba te dwa typy posiadały swe unikalne mocne i słabe strony – w przeciwieństwie do 7TP Pz.Kpfw. II był zawsze wyposażony w radio, które okazało się nadzwyczaj istotne dla celów dowodzenia i kontroli w ogniu walki. Jednak śmiertelną słabością niemieckiego czołgu był cienki pancerz, który nie mógł wytrzymać polskiego ostrzału w zasięgu bojowym. Ta bogato ilustrowana, szczegółowa praca ocenia cechy i specyfikę każdego czołgu, dając jaskrawy i frapujący obraz z punktu widzenia czołgisty na brutalne walki pancerne w szczytowej fazie inwazji na Polskę.

źródło opisu: www.napoleonv.pl

anoda94 | 2017-05-03

"Panzer vs 7TP. Polska 1939" Davida R. Higginsa z tak zwanych "Ospreyów" tj. polskich przedruków Osprey Publishing, jednego z najsłynniejszych wydawnictw na świecie specjalizujących się w tematyce historycznej i wojskowej. Przejdźmy jednak do rzeczy.

Zalety?
1. Przejrzystość książki - w bardzo prosty sposób możemy znaleźć w niej interesujące informacje opisujące przykładowo historię konstrukcji.
2. Ciekawa forma przekazywania wiedzy, czyli następujące po sobie poszczególne cechy obydwu czołgów, co znacznie ułatwia porównanie np. uzbrojenia czy pancerza przeciwników.
3. Grafiki - tak jak nie wiem kto jest administratorem fanpage Polskiej Policji, ale wiem na pewno, że płacą mu za mało, tak też wiem, że grafik wydawnictwa Osprey/Napoleon V odwala na prawdę dobrą robotę, czego przykładem mogą być obrazki przedstawiające widok z wizjera celownika.

Wady?
Przedpromocyjna cena - być może wynikająca z konieczności kupna licencji na przedruk cena 50 zł (obecnie na stronie wydawnictwa 40...

Marchi | 2017-06-14
pawel.dobroczek | 2017-11-27