Petit

Adrian Tync

źródło okładki: http://incb.net

Adrian Tync | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

Drugoobiegowy "Petit", wydany "bez wiedzy i zgody Autora" to zbiór siedmiu wierszy, które w pewnym stopniu stanową aluzje do czasów, w jakich powstały.
Nie odwołują się do nich wprost, przez co są ponadczasowe, a jednak piętno "komuny" jest wyraźnie odczuwalne - widać, że tomik został skomponowany z tekstów mogących nieść pokrzepienie w trudnych chwilach. Jest bowiem mowa o przyszłym zwycięstwie ("Klęska"), władzy ("Chorągiew", "Kolce"), historii (tytułowy "Petit"), atmosferze stanu wojennego? ("Ach, czołgi") czy metafizyce ("On działa") i autorytetach ("Moi mistrzowie").
Zagajewski stworzył wiersze, do których nie pasuje złośliwa łatka tekstów zaangażowanych czy publicystycznych. Jednocześnie poprzez swoją prostotę przekazu są bardzo czytelne i zrozumiałe, ale nie prostackie.
Tomik jest zapewne ciężko dostępny, ale aż przyjemnie wziąć do ręki coś, co może kiedyś dostarczało ludziom sił i nadziei na...

Na półkach