youstyna

Tom II zawiera komentarz do przepisów księgi drugiej kodeksu cywilnego dotyczących prawa własności oraz innych praw rzeczowych, w tym przepisy dotyczące, m.in.: nabycia i utraty własności, wykonywania prawa własności, zasiedzenia, ochrony własności, użytkowania wieczystego, ograniczonych praw rzeczowych: użytkowania, zastawu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, hipoteki, służebności...

nabycia i utraty własności, wykonywania prawa własności,
zasiedzenia,
ochrony własności,
użytkowania wieczystego,
ograniczonych praw rzeczowych: użytkowania, zastawu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, hipoteki, służebności gruntowych, służebności osobistych, służebności przesyłu,
posiadania.
Są to regulacje mające duże znaczenie dla praktyki obrotu prawnego.

W opracowaniu omówiono wszystkie zmiany kc, które miały miejsce od czasu ostatniego wydania z 2009 r., w tym:
omówienie zmiany związanej z uchwaleniem nowej ustawy o timeshare z 16.9.2011 r., uchylającej art. 2701, który do 28 kwietnia 2012 r. regulował korzystanie czasowe z budynku, tzw. timeshare – szczegółowe omówienie instytucji timeshare;
dodanie nowego przepisu wprowadzającego wymóg formy pisemnej z datą pewną dla umowy o ustanowienie zastawu zwykłego na rzeczach ruchomych
art. 307 § 3 kc. (zmiana weszła w życie z dniem 20 lutego 2011 r.);
zmiana zakresu zabezpieczenia zastawem zwykłym na rzeczach ruchomych oraz zmiana z zakresu zabezpieczania roszczeń o świadczenia uboczne (zmiana weszła w życie z dniem 20 lutego 2011 r.) art. 314 ;
szczegółowe zaktualizowane omówienie przepisów dotyczących służebności przesyłu (obowiązują od 3 sierpnia 2008 r.) – art. 305(1)-305(4) kc.
Zmiany i aktualizacja komentarza wynika również z nowelizacji powoływanych przepisów pozakodeksowych, aktualizacji orzecznictwa i poglądów doktryny.

źródło opisu: https://www.profinfo.pl/prawo-cywilne/p,kodeks-cyw...(?)

źródło okładki: https://www.profinfo.pl/prawo-cywilne/p,kodeks-cyw...»