Szymon Askenazy. Wielki Polak wyznania mojżeszowego

Wydawnictwo: BREMEX
839225600X
Spacerolog

Szymon Askenazy (1895-1935), wybitny historyk, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, twórca szkoły historycznej, autor wielu książek i artykułów publicystycznych, dyplomata, przedstawiciel Polski w Lidze Narodów (1920-1923) jest postacią, która fascynuje kilka pokoleń polskich historyków. Zaprzyjaźniony z wieloma wybitnymi Polakami końca XIX i początków XX wieku, m.in. z Henrykiem Sienkiewiczem, Stanisławem Wyspiańskim, Stefanem Żeromskim, marzył tak, jak oni o Polsce wyzwolonej i niepodległej. Pisał, że "Żadne prawo międzynarodowe nie może przeciwić się zwrotowi Polski Polakom." Aktywność naukowo-dydaktyczna i publicystyczna Szymona Askenazego stanowiła ważny składnik działalności obozu niepodległościowego, zwłaszcza tej jego części, którą kojarzono z Józefem Piłsudskim.
Autor książki, Marcin Nurowski, historyk, prawnik, zafascynowany postacią "wielkiego Polaka wyznania mojżeszowego" przypomina jego rodowód, poglądy, dokonania oraz z pasją upomina się o trwałą o nim pamięć.
Książka, oparta na rzetelnej dokumentacji i napisana przystępnym językiem, stanowi, ważny przyczynek do przypomnienia godnej zapamiętania postaci Szymona Askenazego.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie własne