Milcząca dziewczyna

Wydawnictwo: Albatros
The Silent Girl
Zombek

Inne wydania

Uczestnicy Wycieczki z Duchami nie przypuszczają, że w krętych uliczkach Chinatown znajdą coś więcej niż opowieści z dreszczykiem. Dlatego najpierw nie wierzą, że dłoń odkryta za śmietnikiem może być prawdziwa. A jednak jest. Tak jak ciało martwej kobiety, do której ta dłoń należała. Doktor Maura Isles i detektyw Jane Rizzoli będą musiały uważać, gdzie stawiają następny krok w śledztwie....

Doktor Maura Isles i detektyw Jane Rizzoli będą musiały uważać, gdzie stawiają następny krok w śledztwie. Bostońskie Chinatown skrywa wiele tajemnic i nierozwiązanym spraw. Wystarczy tknąć jedną z nich, by na jaw wyszły ukrywane przez lata kłamstwa.

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: skan wykonany dla LubimyCzytać.pl

Paco | 2017-04-29
Na półkach: Przeczytane, Tess GERRITSEN
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Są pytania typu ,, jak sądzisz, czy kobieta i mężczyzna, z jednej pochodzą planety ?,, – to te łatwiejsze. Są też trudne. Takie, przy których jajka na głowie ugotować można. Tess zdecydowanie na proces gotowania stawia. Smażenia nawet. I opiekania. Niestosowny notabene zwrot ,, czacha dymi,, jest tu jak najbardziej na miejscu. Nie od parady, będzie też powiedzonko ,, mózg się lasuje,,. Jej dziewczyny... pardon, heroski, same siebie przechodzą. A liczba ran, w potyczkach z degeneratami odniesionych, w tysiące idzie. Ostatnio Pani Doktor po uszach dostała, teraz Pani Glina, biedy sobie napytała. A tak w ogóle, dziewczyn więcej jest. Pani Tess, sama dziewczyną będąc, swą nację winduje, a nam, chłopom, gary niepozmywane zostawia.
Już oburzenia słyszę głosy – Przecież macie zmywarki ! – Tylko powkładać !
Powkładać – dobre sobie. Na miecze chińskie uważać trzeba. Na zbójców niewidzialnych. Kto by się zmywarką przejmował, gdy Bruce Lee w spódnicy, za oknem hasa ?

Aneta Wiola | 2017-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2017

ZBRODNIA W CHINATOWN
Detektyw Rizzoli zostaje wezwana do Chinatown, gdzie grupa turystów znalazła odciętą ludzką dłoń. Wkrótce zostają odnalezione zwłoki kobiety, a analiza przeprowadzona przez doktor Isles potwierdza, że dłoń należała do ofiary. Wiele znaków zapytania zmuszają detektywów do zbadania ponownie dawnej sprawy. Kim była tajemnicza, zamordowana kobieta? Co ją sprowadziło do chińskiej dzielnicy?

MASAKRA W CZERWONYM FENIKSIE
Dawna zbrodnia, w której oskarżono chińskiego imigranta, kucharza, który w amoku zamordował kilka osób w restauracji i sam na koniec odebrał sobie życie. Artykuł ze zdjęciem oskarżonego kucharza z podpisem "niewinny" nie pozostawia wątpliwości, że ktoś nie wierzy w jego winę. Tropy prowadzą do wdowy Iris Fang - kobiety, która straciła w masakrze swojego męża. Kim jest tak naprawdę pani Fang? Co wydarzyło się tego dnia w restauracji Czerwony Feniks? Co ma z tym wspólnego irlandzka mafia i zniknięcie dwóch dziewczynek?

Powieść ciężko mi ocenić. Nie...

"Przeszłość zawsze gdzieś się czai, czeka, by dopaść w nocnych koszmarach. Wyskakuje jak diabeł z pudełka, kiedy najmniej się tego spodziewamy. Może ją przywołać zapach ginu i cygar. Albo skrzypienie drzwi w nocy." ( str. 423 )

Przeszłość jest naszym cieniem, podążającym za nami krok za krokiem, gdy zmagamy się ze swoją codziennością. Czasami szepcze cichutko do ucha, przypominając o swojej obecności. Nie raz może nam się wydawać, że jesteśmy od niej daleko, że choć na chwilę się uwolniliśmy od jej władzy nad naszymi wspomnieniami... Lecz nie trzeba długo czekać, by huknęła nam nad uchem, wydzierając się ze słowami prawdy z tych czasów, które już minęły. Nigdy przed nią nie uciekniemy...
Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, byśmy nie chcieli przed nią uciekać. Mimo, że niekiedy jest naszym przekleństwem, ciężarem, który nas uwiera, to nie możemy zaprzeczyć i zapomnieć o tym, że jest częścią nas samych. To przecież ona nas buduje. To w istocie dzięki niej stajemy takimi...

macias | 2013-12-20
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 13 listopada 2013

Tess Gerritsen jest jak mityczny król Midas - wszystko czego dotknie zamienia się w złoto. Tym razem autorka wprowadza pierwiastek orientalny z delikatnym nawiązaniem do starochińskich legend, a niezawodna Jane Rizolli zyskuje niespodziewanie tajemniczego pomocnika... ;) Świetna, trzymająca w napięciu od początku do końca książka, którą bardzo mocno polecam!

Karol | 2015-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Bardzo chwaliłem klimat jaki Tess Gerritsen zbudowała przy okazji poprzedniej książki. Zaśnieżone pustkowie w połączeniu z tajemniczą sektą tworzyło niesamowite napięcie które wydawałoby się ciężko będzie przebić. Jednakże udało się to już przy pierwszym podejściu. Bostońskie Chinatown, morderstwo sprzed lat i legendy o Małpim Królu? Mieszanka wybuchowa.

Sama chińska dzielnica ma w sobie coś niezwykłego, jej mieszkańcy kierujący się swoim własnym kodeksem, ich bardzo wyrazista kultura. Dokładając do tego niesamowicie skomplikowaną zagadkę która zaczyna się od martwej kobiety w czerni, przechodzi przez masakrę sprzed 20 lat, a kończy się na porwaniach nastolatek otrzymujemy niesamowitą historię.

Bo to właśnie chyba fabuła jest najmocniejszym punktem tego tomu - wydaje mi się że można byłoby wyrwać tą książkę z cyklu Rizzoli/Isles, obsadzić w jakichkolwiek realiach i wciąż mielibyśmy do czynienia z czymś wybitnym. Maura tym razem schodzi kompletnie na drugi plan, a nawet Jane...

gwiazdka | 2014-07-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 12 lipca 2014

„Milczącą dziewczynę" mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim miłośnikom zarówno twórczości Tess Gerritsen, jak i kryminałów. Książka wciąga od pierwszych stron, po każdej kolejnej wzrasta tylko ciekawość, domysły owszem można snuć do upadłego, tyle, że ja odgadłam maleńki ułamek prawdy, cała reszta stanowiła niespodziewany zwrot akcji.

Jeśli ktoś czyta serię bardziej ze względu na Maurę tym razem może poczuć się rozczarowany, bo odgrywa tu role drugoplanową, główną bohaterką jest niezaprzeczalnie Jane. Poza tym pojawia się nowy detektyw, nieśmiały początkowo chińczyk Tam- i tu malutki zgrzyt- zbyt szybko postać zamieniła się z nieśmiałego w pewnego siebie młodego policjanta. Ale był to chyba jedyny minus powieści, całość wciągnęła mnie wielowątkowym śledztwem i kolejnymi niespodziewanymi wydarzeniami. Po raz kolejny daję 8 gwiazdek.

motyl43 | 2012-07-09
Przeczytana: lipiec 2012

Książka nawiązuje do Chin, duchów, tajemniczych mistrzów sztuk walki i bohaterskiego Małpiego Króla, gdyż akcja toczy się w Chinatown, chińskiej dzielnicy Bostonu.Słychać język mandaryński i czuć zapach chińskich pierożków nadziewanych rybami i owocami morza. Łatwo domyślić się kto ukrywa się pod postacią Małpiego Króla,natomiast kto jest mordercą z baru Czerwony Feniks to już zupełnie inna historia. Jak każda z książek Gerritsen godna polecenia.

Tematyka sztuk walki, chińskich wierzeń czy specyficzny klimat Chinatown nie należy do moich ulubionych, jednak Tess Gerritsen potrafiła stworzyć na podstawie tych elementów thriller, który mnie nie znudził. Wręcz przeciwnie, nawet mnie zainteresował :)

Tym razem główną rolę odgrywa detektyw Rizzoli i z pomocą doktor Isles będzie musiała rozwikłać zagadkę dawnej masakry w restauracji Czerwony Feniks. Początkowo wszystko co dotyczy tego śledztwa wydaje się być oczywiste, jednak z czasem na jaw wychodzą nowe fakty, które nadają całej sprawie inny wymiar.
Cała intryga zgrabnie zaplanowana, ze świecą szukać błędów psujących fabułę, wszystko z czasem zaczyna do siebie pasować jak w układance.
Pewnych rzeczy można się domyślić, jednak większość pozostaje zagadką do samego końca.

Polecam!

Roland | 2016-06-04
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Milcząca przeszłość

„Milcząca dziewczyna”, to intrygujący kryminał o wartkiej fabule poprzetykanej odnośnikami do obcej ale przy tym fascynującej chińskiej kultury. Magia chińskich legend, baśniowy charakter niepozbawiony jednak ostrego, czasem okrutnego wyrazu sprawia, że jest to frapująca lektura. Tym razem autorka stworzyła nie tylko dopracowaną pod względem fabularnym . ale bardzo klimatyczną i osobistą powieść. Owszem nie jest to dzieło doskonałe, Tess Gerritsen popełniła kilka nieścisłości, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z dobrym thrillerem.

Turyści podążający trasą Wycieczki z Duchami przez bostońskie Chinatown nie przypuszczają, że w krętych uliczkach oświetlonych czerwonymi lampionami znajdą coś więcej niż opowieści przyprawiające o gęsią skórkę. Dlatego w pierwszej chwili nie wierzą, że dłoń odkryta za śmietnikiem przez jedno z dzieci może być prawdziwa. A jednak jest. Tak jak ciało martwej kobiety, do której ta dłoń należała. Idealnie...

Joanna | 2017-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2017

i znów szacunek dla autorki. że te pomysły się jej nie skończą. tak potrafi zaskakiwać, że brak mi słów. jedynie minus za temat Chin i zwyczaje tych ludzi. nigdy ta kultura mnie nie ciekawiła i dlatego ciężko się w tym odnaleźć. polecam