Krawędź żelaza, tom 1

Tłumaczenie: Anna Jakubowska
Cykl: Cykl o Koniaszu (tom 3)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
7,23 (704 ocen i 31 opinii) Zobacz oceny
10
38
9
81
8
138
7
274
6
113
5
47
4
7
3
6
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Ostří oceli
data wydania
ISBN
9788360505700
liczba stron
416
język
polski

Z ostrza noża, na krawędź żelaza. Ostry gość. Wciąż na krawędzi. Jego droga usłana jest trupami prześladowców. Z jednej strony zabójczo skuteczny, z drugiej – po ludzku słaby. Ocali życie w starciu z bandą zakapiorów, a da się sprzedać płatnej kochance. Z twarzą poharataną bliznami. Ze zranioną duszą. Strącony na dno przez własnego ojca. Ścigany przez jego zbirów. Zabijaka z przymusu....

Z ostrza noża, na krawędź żelaza.

Ostry gość. Wciąż na krawędzi. Jego droga usłana jest trupami prześladowców. Z jednej strony zabójczo skuteczny, z drugiej – po ludzku słaby. Ocali życie w starciu z bandą zakapiorów, a da się sprzedać płatnej kochance. Z twarzą poharataną bliznami. Ze zranioną duszą. Strącony na dno przez własnego ojca. Ścigany przez jego zbirów. Zabijaka z przymusu. Najemnik z konieczności.

Nazywa się Koniasz. A imię jego znaczy wędrowiec, który za wszelką cenę usiłuje zataić swoją tożsamość. Poznaliście go w dwutomowej powieści „Na ostrzu noża”. To trzecia odsłona jego dziejów.
Tuła się po świecie, w którym napisy na wielu miejscach mapy informują, że tam już tylko lwy… Póki co, niezwyciężony.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 138
Adam Kopeć | 2012-07-16
Na półkach: Przeczytane

W prze­ci­wień­stwie do wcze­śniej­szych ksią­żek o Konia­szu, które czy­ta­łem, Kra­wędź Żelaza – tom 1 to nie jest jedna opo­wieść, ale zbiór krót­kich histo­rii. To dla mnie bar­dzo cie­kawa odmiana. W jed­nej książce mam zbiór wielu róż­no­rod­nych opo­wia­dań. Naprawdę różnorodnych.

Miro­slav Zamboch w świe­cie, który przy­po­mina śre­dnio­wieczny dziki zachód, z dodat­kiem odro­biny magii i świata duchów, sta­wia głów­nego boha­tera przed roz­ma­itymi prze­ciw­no­ściami losu. Z któ­rych oczy­wi­ście Konia­szowi udaje się wyjść obronną ręką (gdyby mu się nie uda­wało, nie byłoby następ­nych czę­ści :) ).

Brzydka twarz

Wie­lo­krot­nie powta­rzany tekst na temat urody boha­tera, a wła­ści­wie jej braku, był inte­re­su­jący kilka pierw­szych razy. Jed­nak kiedy czy­ta­łem go po raz –nasty zaczął mnie iry­to­wać. Ile razy można czy­tać o brzy­do­cie faceta, ile razy łamali mu nos, ile ma blizn na swoim ciele?

Cho­ciaż co dla jed­nych jest oznaką brzy­doty może być dla innych bar­dzo atrak­cyjne? Potra­fisz sobie wyobra­zić świat/kulturę , gdzie męż­czy­zna, któ­rego twarz wygląda jakby wpa­dła pod kosiarkę uznany jest przy­stoj­niaka? To jest wła­śnie ele­ment jed­nej z wielu opowieści.

Wspa­niali szermierze

Jesz­cze jeden drobny ele­ment stał się dla mnie iry­tu­jący. Nie­mal co drugi prze­ciw­nik, z któ­rym mie­rzy się Koniasz w Kra­wę­dzi Żelaza – tom 1 opi­sy­wany jest jako naj­lep­szy wojow­nik jakiego przy­szło mu widzieć. Nie ziry­to­wało mnie to, że Koniasz poko­nuje każ­dego wroga z jakim się spo­tka, albo udaje mu się przed nim uciec.

Miro­slav Zamboch tak opi­suje histo­rię, że czu­jesz, że główny boha­ter jest naj­bar­dziej ludzki i tam, gdzie miecz nie pomaga, używa głowy, a do tego wszyst­kiego ma dużo, dużo szczę­ścia. Szczę­ście, które pomaga mu, ale wyłącz­nie w prze­ży­ciu, bo jeśli cho­dzi o pie­nią­dze i zdro­wie to Koniasz nie ma lekko.

Czę­sto ranny, z nowymi bli­znami, chory, w tara­pa­tach, czło­wiek, któ­rego nie trzy­mają się pie­nią­dze, ale wciąż żywy i kocha­jący życie mężczyzna.

A jak to się o męż­czy­znach mówi, mają oni swoje potrzeby. Będąc najem­ni­kiem podró­żu­ją­cym po naj­dal­szych zakąt­kach cesar­stwa, nie ma się czasu na związki. A jak już wspo­mniał wcze­śniej i autor w książce, Koniasz urodą nie grze­szy, a wręcz prze­ciw­nie. I to też jest stały ele­ment histo­rii, wie­lo­krot­nie powta­rzany, że od czło­wieka z taką apa­ry­cją panny lek­kich oby­cza­jów wyma­gają podwój­nej zapłaty.

Akcja, prze­moc i napięcie

Kra­wę­dzi Żelaza – tom 1 to zbiór opo­wia­dań Miro­slav Zamboch peł­nych akcji i prze­mocy. Trzy­ma­ją­cych w napię­ciu, które pochło­ną­łem bły­ska­wicz­nie. Histo­rie są krót­kie i ory­gi­nalne, dla­tego czy­ta­łem je z wielką przyjemnością.

Magia książek - blog o książkach

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Genialna przyjaciółka

To nudnawe, zachwycać się czymś, czym zachwyca się cała ludzkość. W tym wypadku jednak dałam się porwać i zupełnie szczerze zafascynowałam się tą powi...

zgłoś błąd zgłoś błąd