Daughter of Fu-Manchu

Okładka książki Daughter of Fu-Manchu Sax Rohmer
Okładka książki Daughter of Fu-Manchu
Sax Rohmer Wydawnictwo: Titan Books Cykl: Fu-Manchu (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Fu-Manchu (tom 4)
Titan Books
2012-09-07
2012-09-07
fantastyka Żółte Niebezpieczeństwo

1931

Czwarty tom cyklu. Mija parę lat od domniemanej śmierci diabolicznego doktora. Doktor Petrie zostaje wezwany do Egiptu w związku z tajemniczym zgonem mężczyzny kierującego wykopaliskami archeologicznymi. Wkrótce w okolicy zaczyna dochodzić do tajemniczych zdarzeń, za którymi zdają się stać siły powiązane z samym Fu Manchu.

Powieść jest strasznie schematyczna w stosunku do poprzednich tomów. Narratorem nie jest już wprawdzie Petrie, ale jedna z osób pomagających przy wykopaliskach. Jest to jednak znowu niedoświadczony bohater, dla którego wszystkie sztuczki antagonisty są czymś zupełnie nowym. Czymś bardziej nowatorskim byłoby moim zdaniem przedstawienie całej perspektywy z perspektywy kogoś bardziej doświadczonego, kto walczy jak równy z równym. Poza tym jak zawsze mamy powroty zza grobu, które niestety psują wydźwięk wydarzeń z poprzedniego tomu.

Ten tom jest jeszcze o tyle popsuty, że nie otrzymujemy rozwiązania głównej zagadki książki. Wydaje się, że tajemnica pełni tu rolę jedynie przedmiotu wokół którego rozwija się akcja.

Plusem książki jest zdecydowanie tytułowa antagonistka, która poza sztuczkami swojego ojca atakuje również seksapilem. W książce pojawia się nawet parę dosyć niepokojących scen z nią związanych. Szkoda, że finałowe starcie jest dużym rozczarowaniem.

Podsumowując, tom głównie dla zatwardziałych fanów cyklu.

Powieść jest strasznie schematyczna w stosunku do...

• 2017

Dodaj cytat z książki Daughter of Fu-Manchu