10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
hymny orfickie, bogowie, pieśni

Hymny orfickie są zbiorem pieśni heksametrycznych poświęconych greckim oraz małoazjatyckim boginiom i bogom. Powstały w pierwszych wiekach naszej ery w Pergamonie, prawdopodobnie dla istniejącego tam stowarzyszenia orfickiego. Złożone są prawie wyłącznie z imion, przydomków i mocy bogów, ułożonych na podobieństwo litanii, a niemal każdy utwór zaopatrzony jest w informację o rodzajach kadzideł, jakie należy palić w trakcie śpiewania hymnu. Zbiór, niezwykle popularny w dobie renesansu, został wydany już w 1500 roku we Florencji, a sam Marsilio Ficino, zafascynowany Hymnami orfickimi, w 1462 roku przełożył je na język łaciński.

źródło opisu: http://www.atut.ig.pl/?784,hymny-orfickie

źródło okładki: http://www.atut.ig.pl/?784,hymny-orfickie

Iselor | 2017-09-28
Przeczytana: 28 września 2017

Dzieło, którego autorem, wg tradycji jest mityczny Orfeusz. "Hymny orfickie" to zbiór 87 hymnów kultowych skierowanych do bogów greckich (głównie). Polskie wydanie Oficyny Wydawniczej ATUT zawiera wstęp dotyczący m.in. charakterystyki gatunkowej, historii powstania, tłumaczeń, obrazu bogów itd. Podczas lektury warto korzystać także z dużej ilości przypisów (na końcu ksiązki) objaśniajacych kwestie imion i przydomków danych bogów, ich roli w mitach, w kulcie itd.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych religią starożytnych Greków.

DSS | 2017-12-20
River | 2017-10-17