Neuroanatomia czynnościowa i kliniczna

Wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich
7 (11 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
8320028124
zdrowie, medycyna

Nowoczesny podręcznik neuroanatomii, ułatwiający przyswojenie jednego z najtrudniejszych działów nauk medycznych. Uwzględniono w nim współczesne wymagania stawiane studentom w krajach Unii Europejskiej i USA. Przedmiotrem książki jest budowa oraz czynność ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowych objawów klinicznych wynikających z lokalizacji procesów chorobowych.

Przemek | 2014-01-31
Przeczytana: 04 lutego 2014

Potrzebne mi w pracy zrozumienie szlaków przepływu informacji w układzie nerwowym... I do tego celu ta książka połowicznie się nadaje. Owszem, podawane są struktury anatomiczne i ich połączenia, ale rola funkcyjna tych połączeń jest dla mnie opisana trochę zdawkowo.
Z rzeczy na których lepiej się znam, podam przykład przepływu informacji między polami CA1-CA3 hipokampa. Jest niby wszystko podane, mówi się, że to potrzebna do pamięci krótkotrwałej, ale brak spostrzeżenia, że mamy tu klasyczną sieć neuronową asocjacyjną, brak omówienia na których neuronach zachodzi LTP. Niby wszystko jest, ale za mało, żeby to spiąć w całość, nie wiadomo do końca po co jest to zaaranżowane tak, a nie inaczej. Tyle po drugim czytaniu (oczywiście nie całej książki, jakieś 1/2-1/3, która mi potrzebna: str. 189-322--części IV i V). Niemniej ogólne wrażenie jest dość dobre i jestem zadowolony, a możliwe, że jakieś informacje uzupełniono w nowym wydaniu.

Akida | 2016-05-18
Na półkach: Studia, 2016, Przeczytane