Zarys Dziejów Kolei Żelaznych W Świebodzinie 1870-2010

Wydawnictwo: Wydawnictwo Muzeum Regionalnego w Świebodzinie
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Książka opisuje budowę i rozwój kolei żelaznych w Świebodzinie i okolicach do 2010 roku.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Marcin Kowalczyk | 2017-05-01
Na półkach: Przeczytane, Kolej
Przeczytana: 01 maja 2017

Bardzo rzetelnie napisany zarys kolei w Świebodzinie. Autor podszedł do sprawy kompleksowo i nie skupił się tylko na samej kolei. Mamy więc na samym początku opowieść o dziejach regionu, potem zaś o budowie dróg bitych. Dopiero po zaakceptowaniu wynalazku kolei żelaznych przechodzimy do właściwej historii.
Możemy dowiedzieć się o trudach projektowania i walki o przebieg linii kolejowych, otrzymamy odpowiedź dlaczego poszczególne linie łączą te, a nie inne miasta. Możemy zaobserwować jak po przez zmiany granic po pierwszej i drugiej wojnie światowej niektóre linie zupełnie straciły na znaczeniu, a inne zyskały. Wszystko to oczywiście oparte o dworzec w Świebodzinie.
Sto dwadzieścia stron bardzo szybko zostało przeczytane. Język autora jest bardzo ciekawy, nawet dla laika i pozwala się wciągnąć opowieści.
Całość uzupełniają nieliczne zdjęcia i mapy. Na końcu mamy podsumowanie w języku niemieckim i spis źródeł.
Owe źródła są przebogate jak na takie skromne opracowanie. Wydanie to...

Na półkach