Szturm. Antologia nowoczesnego nacjonalizmu

Wydawnictwo: Capital Book
literatura faktu
Macław

„Szturm” to narodowo-radykalne czasopismo, tworzone przez ludzi wywodzących się z różnych środowisk nacjonalistycznych. Łączy nas przekonanie, że kreowanie nowoczesnego nacjonalizmu poprzez samo tylko sentymentalne odwoływanie się do historii obozu narodowego nie spełnia wymagań jakie stawiają przed nami dzisiejsze czasy. Dzielimy wspólne idee – sprzeciw wobec różnej maści imperializmów oraz materialistycznej tyranii zarówno kapitalizmu, jak i kolektywizmu. Na łamach „Szturmu” proponujemy radykalną społecznie wizję Polski i Europy. Jesteśmy idealistami. Pragniemy tworzyć idee i poprzez czyn wcielać je w życie. Z radością patrzymy więc na wszelkie przejawy idealizmu, które łamią ponowoczesną konwencję bezcelowości wszelkiego namysłu i działania.

Redakcja

Wydawnictwo Capital z dumą prezentuje kolejną, po "Niezbędniku narodowca" książkę będącą emanacją aktualnych prądów intelektualnych i ideowych w polskim środowisku narodowym. Szanując dorobek poprzedników staramy się, by także dzisiejsze myśli i programy zostały utrwalone w formie książkowej, były dostępne dla zainteresowanych, a także by pozostały na przyszłość, jako świadectwo czasów dzisiejszych i tego, że obóz narodowy nie skończył się po II wojnie światowej, lecz istnieje dalej i jest żywym prądem intelektualnym. Naszą ambicją jest prezentowanie wszystkich interesujących inicjatyw narodowych, przybliżanie ich czytelniom i upowszechnianie w społeczeństwie. Nie oznacza to, że w 100% zgadzamy się z każdym poglądem - uważamy że idea wykuwa się w ogniu dyskusji, a nie gdy wszyscy potakują z zachwytem. Szturm jest pismem ludzi zbuntowanych, szczerze ideowych i pragnących zmian - nie tylko systemowych, ale też mentalnych i obywatelskich. Tym cenniejsze jest zapoznanie się z tą, jedną z niewielu, książką nie odwołującą się do historii, lecz pisaną tu i teraz.

Wydawca

Spis Treści

Manifest

Dział I: Ideologia

Krzysztof Kubacki - „Formacja nie istnieje”

Bogusław Wagner - „O naród samorządny, zmilitaryzowany, walczący”

Krzysztof Kubacki - „Poczucie obowiązku wobec nacjonalizmu”

Witold Jan Dobrowolski - „Rozważania nad totalizmem”

Witold Jan Dobrowolski - „Naprzeciw słabościom”

Jakub Siemiątkowski - „Megalomania zwana nacjonalizmem”

Karol Oknab - „Jak wrócić na uniwersytet?”

Tomasz Schabowski - „Liberalizm zabija narodowców”

Michał Szymański - „7 grzechów polskiego narodowca”

Jakub Siemiątkowski - „Ideał formacji narodowej”

Michał Walkowski - „Heroizm teraz!”

Grzegorz Ćwik - „Nacjonalista jako barbarzyńca XXI wieku”

Adam Busse - „Rewolucja wewnętrzna - ważny etap w drodze nacjonalisty”

Marta Niemczyk - „„Ratujmy kobiety!” czy „Kobiety, ratujcie się!” – o podmiotowości Polek”

Dział II: Gospodarka
Paweł Bielawski - „Narodowy radykalizm kontra liberalny kapitalizm – idea Tradycji kontra idea Zysku”

Paweł Bielawski - „Wielka Polska Solidarna – odrodzenie narodowego syndykalizmu”

Michał Walkowski - „Polska spółdzielczość – wczoraj i dziś”

Paweł Bielawski - „Ekonomia poza lewicą i prawicą, cz. I – historia”

Paweł Bielawski - „Ekonomia poza lewicą i prawicą, cz. 2 – Centrum i Peryferie”

Jan Kuśmierczyk - „7 grzechów kapitalizmu”

Dział III: Stosunki zagraniczne

SZTURM - „Międzymorze jako alternatywa geopolityczna-przyszłość narodów europejskich”

Daniel Kitaszewski - „Bezdroża antyniemieckiej obsesji”

Jakub Siemiątkowski - „Ukrainiec JEST moim bratem”

Leon Zawada - „Nowa, Wielka Europa”

Krzysztof Kubacki - „Co z tą Rosją? Rzecz o polityce zagranicznej”

Dział IV: Historia

Witold Jan Dobrowolski - „Hiszpania w ogniu”

Adam Busse - „ZZ „Praca Polska” – historia narodowego zrzeszenia związkowego w II RP”

Tomasz Kosiński - „Postwojenna idea Europy Oswalda Mosleya”

Daniel Kitaszewski - „Parę słów na obronę Marszałka”

Marta Niemczyk - „„Lepka purpura łódzkich kwiatów” – niełatwa historia rewolucji 1905 roku”

Patryk Płokita - „Patrick Pearse - irlandzki nacjonalista, katolik, republikanin, humanista”

Tomasz Kosiński - „Szlezwik – Holsztyn w cieniu bomb – szkice z dziejów Landvolkbewegung”

Dział V: Wywiady

Witold Jan Dobrowolski w rozmowie z Alexeyem Levkinem

Leon Zawada w rozmowie z działaczami włoskiej organizacji tradycjonalistycznej Raido

Wywiad z Plamenem Dimitrovem przeprowadzony przez

Michała Szymańskiego