Copycat

Pięć lat wcześniej w małym miasteczku w Illinois zostały zamordowane trzy dziewczynki - wszystkie we własnych sypialniach, wszystkie w tym samym wieku. Na miejscu zbrodni nie znaleziono żadnych śladów. Sprawa Mordercy Śpiących Aniołków, jak nazwała go prasa, stała się obsesją detektyw Kitt Lundgren. Dochodzenie zakończyło się klęską, co Kitt przypłaciła zdrowiem i załamaniem kariery zawodowej. Teraz morderca wraca, by kontynuować makabryczne dzieło. Śledztwo prowadzi ambitna detektyw Riggio, która niechętnie przystaje na pomoc Kitt. Jednak to właśnie ona jako pierwsza dostrzega niuanse różniące popełnioną obecnie zbrodnię od morderstw sprzed lat.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Aneta Wiola | 2018-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2018

W JEGO CIENIU
Pięć lat temu dokonano serii zabójstw na małych dziewczynkach. Sprawcę zwanego przez media: „Mordercą Śpiących Aniołków” nie schwytano, zaś policjantka prowadząca śledztwo – Kitt Lundegren przeszła załamanie nerwowe. Teraz ginie kolejna dziewczynka, a sposób dokonania zabójstwa wskazuje na tego samego nieuchwytnego mordercę. Sprawę przydzielono młodej i ambitnej Mary Catherine „M.C.” Riggio, jednak Kitt robi wszystko, by to jej przydzielono śledztwo. Wśród wzajemnej pretensji i walki o dominację, to właśnie Kitt dostrzega różnice pomiędzy sprawami. Wygląda na to, że to nie „Morderca Śpiących Aniołków” wrócił po latach, lecz jego naśladowca.

Hmm, cóż mogę napisać o powieści? Historia jest wciągająca, wydaje się zawiła i jak w przypadku TEJ autorki, prowadzi do wielu znaków zapytania i wątpliwości. Jednak pomimo tego, powieść jest dość przewidywalna. Spindler nie udało się mnie zmylić, przez co element zaskoczenia NIESTETY odpadł.
Sami bohaterowie też byli dla mnie...

Bożena | 2013-07-23
Przeczytana: lipiec 2013

W małym miasteczku Rockford w Illinois policjantka Kitt Lundgren po traumatycznych przejściach osobistych i porażkach zawodowych próbuje powrócić do pracy i normalnego życia. Przypadkiem dowiaduje się o śmierci dziesięcioletniej dziewczynki, zamordowanej w identyczny sposób jak przed pięciu laty zginęły trzy inne dziewczynki. Czyżby Morderca Śpiących Aniołków powrócił? Kitt za wszelką cenę chce poprowadzić dochodzenie w tej sprawie widzi w tym szansę dla siebie - przed pięcioma laty zawaliła sprawę ale teraz już nie popełni błędu, teraz złapie mordercę. Wspólnie z dużo młodszą ale bardzo ambitną detektyw Riggio zaczynają szukać związku między tymi sprawami. Schemat zabójstw jest niemalże identyczny lecz Kitt zaczyna dostrzegać wyraźne różnice w szczegółach i już wie, że ktoś sprytnie naśladuje seryjnego mordercę z przed lat. Morderca jest sprytny i bardzo inteligentny, nie zostawia śladów, zaskakująco dużo wie o pracy policji a także o faktach z życia osobistego Kitt - dzwoni do...

Moje drugie spotkanie z twórczością Eriki Spindler wypadło niestety znacznie gorzej niż pierwsze ("Labirynt białego królika" w Polsce znany też pod tytułem "Morderca bierze wszystko"). Co dziwne, temat poruszany w "Naśladowcy" był o wiele bardziej działający na wyobraźnię i straszny- morderstwa dzieci pobudzają skryte w nas lęki i instynkty. I to był niewątpliwy plus tej książki, jak też wprowadzenie wszelkich elementów z językiem głuchoniemych. Niestety, im bliżej do końca, tym akcja robiła się bardziej rozwlekła (z wyjątkiem ostatnich 40-stu stron, kiedy to poznajemy prawdę od "a" do "z"). Jednak nawet to dynamiczne zakończenie i pewna niespodzianka, jaka się z nim wiąże, nie uratowało w moich oczach tej książki. Wszystko było zbyt sztampowe- nawet morderca, który ciągle był obecny w życiu Kitt, a jednak niezauważalny. Jednak już najbardziej nie podobało mi się uzasadnienie, dlaczego "Morderca Śpiących Aniołków" wybierał konkretny typ ofiar... Nie przekonało mnie. Miałam...

gwiazdka | 2015-01-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Zbrodnia popełniona na dzieciach jest dla policji i społeczeństwa najbardziej okrutnym czynem, dlatego też ściganie mordercy dzieci wiąże się z akcją zakrojoną na wielką skalę. Na tym tez opiera się pomysł „Naśladowcy", sam w sobie mało oryginalny, bo seryjni mordercy powtarzają się często, ich naśladowcy po latach to też pomysł dość oklepany. Wiele zresztą pomysłów wykorzystanych w tej powieści należy do takich właśnie, a więc morderstwa, naśladowca, kontakt zbrodniarza z wybranym policjantem, nawet pomysł na miejsce i sposób wyszukiwania ofiar- kiedy przeczytałam o tym, zaczęłam zastanawiać się, czy już tej książki przypadkiem nie miałam w rękach, bo wydawało mi się tak znajome, ale było tylko oklepane. Pewne ślady autorka wskazuje wprost palcem (ja byłam ślepa bardzo długo, dopiero pod koniec otworzyłam oczy myśląc: przecież widać to było od dawna), jednak zakończenie jest zaskoczeniem, tutaj czytelnik nie ma żadnych danych, aby je odgadnąć.

„Naśladowcę" czyta się...

Izabela Pycio | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

"Wszystko wskazywało na to, że był to ten sam morderca co poprzednio, ale chciała spojrzeć na sprawę świeżym okiem, obiektywnie... Dobry śledczy koncentruje się przede wszystkim na badaniu zebranych dowodów... kto o tym zapomni, traci wiarygodność."

Kryminalnym okiem, z thrillerowskim dreszczykiem, mocno dynamiczną akcją, wielowątkową intrygą. Interesująco, zajmująco i wciągająco. Żwawo mkniemy po kolejnych rozdziałach książki pragnąć jak najszybciej rozwikłać skomplikowaną detektywistyczną zagadkę, przekonać się, jak dalej potoczą się losy głównych bohaterek. Sporo niepewności i niewiadomych, które wymagają wyjaśnienia, stopniowego odkrywania głęboko ukrytej prawdy, wpadania w pułapki zastawione przez przebiegłego i sprytnego mordercę. Działania pod presją czasu, poczuciem zagrożenia i śmiertelnego niebezpieczeństwa, z ciężkim balastem przeszłości, który mocno ściąga w mroczną stronę, z niedającymi się precyzyjnie zdefiniować przypuszczeniami, oraz policyjną intuicją...

Wioleta Sadowska | 2013-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

"Wszyscy w coś gramy. Życie jest jedną wielką grą. I wszyscy chcemy wygrać."

Praca w policji, w szczególności w specyficznym wydziale kryminalnym, odciska piętno na życiu prywatnym. Trudno bowiem oddzielić potworności, które ukazują do czego zdolny jest człowiek od codziennego życia. Gorzej, gdy praca ta staje najważniejszą rzeczą, ważniejszą nawet od rodziny. Po lekturze książki "Naśladowca" wiem jedno - trudno w zawodzie policjanta kryminalnego zachować równowagę. Złoty środek chyba w tym przypadku po prostu nie istnieje.

Erica Spindler to znana szerokiemu gronu czytelników głównie z thrillerów romantycznych, amerykańska autorka. Pisarka studiowała na Delta State University i University of New Orleans, chciała zostać malarką. Jednak w 1982 r. dzięki przeziębieniu i przeczytanej książce, postanowiła stworzyć własne dzieło. Obecnie mieszka w stanie Luizjana wraz z mężem i dwoma synami. "Naśladowca" to pierwsza część serii, w której kolejnym tomem jest "Złodziej tożsamości".

W...

Ania | 2014-03-13
Przeczytana: 13 marca 2014

Według mnie jest to bardzo dobry kryminał.Opisuje morderce,który zabija małe dziewczynki dusząc je nie pozostawiając po sobie żadnych śladów dzięki którym można by było go złapać.Sprawą zajmują się dwie policjantki,które nie darzą się sympatią jak również nie mają do siebie zaufania.W tej trudnej sprawie jest wiele niewiadomych i prawie żadnych dowodów dlatego wydaje się trudna do rozwikłania jednak z biegiem czasu nabiera tempa i okazuje się że są coraz bliżej złapania mordercy.Zakończenie jak zwykle zaskakujące ale takie właśnie są w książkach tej autorki.Polecam!

darkangel | 2013-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2013

Bardzo przyjemny i ciekawy kryminał. Ogólnie lubie książki Erici Spindler. Akcja i napięcie rośnie z każdą kolejną przeczytaną stroną:)

Natalia | 2013-11-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 listopada 2013

Tak sobie ostatnio rozmyślałam o książkach, pisaniu ich oraz czytelnictwie i doszłam do wniosku, że pisarze to mają trudne życie - piszą powieści przez parę miesięcy, może nawet lat, wkładają w to całe serce, dopieszczają najdrobniejsze szczególiki, dbają o to, aby bohaterowie nie byli papierowi, a fabuła szablonowa. Kiedy już książka ujrzy światło dzienne i trafi do księgarń, pękają z dumy, czekają na opinie czytelników, aż tu nagle... trafia się ktoś zbyt wymagający, kto przyczepi się do jakiegoś elementu powieści, który mu się nie spodobał, wytknie wszelkie zauważone mankamenty powieści, by w końcu wypowiedzieć cztery straszliwe słowa: "nie podobało mi się". I dziś tym "kimś" jestem ja - ze smutkiem, ale też podniesioną nieco samooceną z powodu mojej niezawodnej książkowej intuicji, przyznaję, że "Naśladowca" bardzo mnie rozczarował.

Kiedy gazety informują o popełnionym w okolicy zabójstwie, miejscowa społeczność jest wstrząśnięta. Jeśli istnieją powody, by sądzić, że gdzieś w...

książek: 2087
Aniutka90 | 2013-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Świetna. Wysoki poziom, genialne zakończenie, barwne postaci, ciekawa fabuła to wszystko składa się na sukces.
Gorąco polecam!