historia
Elevander

W centrum Krakowa, wśród najstarszych gmachów Uniwersytetu Jagiellońskiego, pod adresem Olszewskiego 2, znajduje się siedziba Wydziału Prawa i Administracji, dawne Collegium Chemicum. Ulica, przy której stoi, swą nazwą upamiętnia wybitnego fizyka i chemika, Karola Olszewskiego (1846-1915), który jako pierwszy, przy współpracy z fizykiem Zygmuntem Wróblewskim, dokonał skroplenia tlenu. Siedziba Wydziału Prawa nosi co prawda nazwę Collegium Wróblewskiego, jednak Senat UJ w 1968 roku uhonorował w ten sposób innego wybitnego profesora Wszechnicy Jagiellońskiej, prawnika Stanisława Wróblewskiego (1868-1938), prezesa Polskiej Akademii Umiejętności i senatora II Rzeczypospolitej.

Uniwersytet kryje w sobie wiele podobnych tajemnic. Wszystkich, którzy chcą je poznać, zapraszamy do lektury fascynujących opowieści o uniwersyteckich siedzibach, w których od wieków żyje duch pokoleń studentów i badaczy.

źródło opisu: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=124574

źródło okładki: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=124574