Hinduski fundamentalizm religijny. Myśl polityczna Narodowej Organizacji Ochotników (Rashtriya Swayamsevak Sangh)

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
6 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny

Powstała w 1925 roku Narodowa Organizacja Ochotników (RSS) – na polskim gruncie badawczym bliżej nieznana – stanowi ważny element historii najnowszej współczesnych Indii. W świadomości przeciętnego odbiorcy jedyny fakt kojarzony być może z jej działalnością to ten, iż to właśnie jeden z byłych członków RSS dokonał udanego zamachu na życie Mahatmy Ghandiego. (…) Narodowa Organizacja Ochotników to obecnie potężny ruch zrzeszający niemal dwa miliony członków w ok. 50 tysiącach lokalnych oddziałów, blisko związany z Indyjską Partią Ludową (Bharatiya Janata), obudowany licznymi stowarzyszeniami środowiskowymi, organizacjami studenckimi i związkami zawodowymi. Tak, ze względu na rosnącą pozycję Indii w systemie światowym, ich uwikłanie w rozmaite konflikty regionalne i ponadregionalne, wewnętrzne procesy polityczne i społeczne zachodzące w tym kraju zasługują na baczniejszą niż dotychczas uwagę środowisk naukowych.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=33324

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=33324

Elevander | 2017-09-22
Przeczytana: 22 września 2017

"Hinduski fundamentalizm religijny" to niezła praca o jednej z największych organizacji politycznych na świecie - hinduskiej RSS. Jest to organizacja o pewnych totalitarnych rysach, a zarazem silnie związana z hinduizmem. Kilka milionów członków i silne związki z BJP, jedną z dwóch czołowych partii politycznych w Indiach, a ponadto wyraźnie wrogi stosunek wobec indyjskich mniejszości religijnych (zwłaszcza wobec muzułmanów). Na temat RSS pisał w swojej pracy "Konflikt i przemoc w systemie politycznym niepodległych Indii" K. Dębnicki i niniejsza praca wyjaśnia wiele aspektów tam wyłożonych.

Autor wychodzi od przemian społeczno-politycznych w Indiach na przełomie XIX i XX wieku. Na tym tle zarysowuje powstanie ideologii hindutwy i powstanie w roku 1925 RSS. Przedstawia jakie elementy myśli europejskiej przyswoili sobie twórcy organizacji i jak stopniowo zyskiwała ona w Indiach na znaczeniu, jak doktryna RSS zmieniała się na przestrzeni kolejnych dekad najpierw rządów brytyjskich, a...

Apfelbaum | 2017-09-26
Przeczytana: 26 września 2017

Książka jest próbą kwalifikacji Narodowej Organizacji Ochotników za pomocą przyjętych pojęć i kwalifikacji w politologii.

W tym celu autor omawia:

1) Wpływ modernizacji Indii przez Brytyjczyków na indyjską scenę polityczną.
2) Historię Narodowej Organizacji Ochotników.
3) Przybliżenie istotnych dla podjętego celu elementów ideologii Narodowej Organizacji Ochotników.
4) Relacje Organizacji z innymi podmiotami.
5) Przedstawienie definicji totalitaryzmu.
6) Wskazanie elementów totalitarnych w programie, ideologii i działaniach Narodowej Organizacji Ochotników.

W efekcie nie otrzymujemy jak mogłoby się wydawać z tytułu w miarę przekrojowego omówienia różnych poglądów, ich źródeł, tradycji z których się wywodzą, ale jedynie bardzo schematyczne przedstawienie ideologicznego jądra, które autor może później porównać do typu idealnego totalitaryzmu.

Dodatkowo pokazana wyżej struktura generuje powtórzenia. W historii ruchu pojawiają się już w sposób oczywisty poglądy ponownie...

Papel | 2017-11-04
S54S | 2017-09-22