Od Manzikertu do Antiochii. Syria w przededniu wypraw krzyżowych

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historia
Elevander

Po upokarzającej klęsce pod Manzikertem pogrążone w wewnętrznym konflikcie Bizancjum na pewien czas przestało odgrywać znaczącą rolę w regionie. Kryzys związany z klęską głodu i rebelią Nasir ad-Dawli mocno osłabił egipskich Fatymidów. Gwałtownie przerwana kampania przeciwko Egiptowi i problemy7 państwa seldżuckiego na wschodzie odwróciły uwagę Alp Arslana od Syrii i zmusiły go do tragicznie zakończonej wyprawy do Transoksanii. Dawne sojusze straciły na znaczeniu. Ta sytuacja nie miała trwać długo. Już wkrótce wezyr Badr al-Gamali zaprowadzi porządek nad Nilem i przywróci siłę państwu Fatymidów.W 1081 roku tron konstantynopolitański dostanie się w ręce jednego z najwybitniejszych cesarzy, jacy kiedykolwiek rządzili Bizancjum, Aleksego Komnena. Z kolei syn i następca Alp Arslana, Malikszah także upora się z krótkotrwałym kryzysem sukcesyjnym i sułtan przypomni sobie o Syrii. Zanim jednak wielcy gracze wrócą do gry, pojawi się okazja dla ambitnych lokalnych przywódców i awanturników, by wykroić dla siebie kawałek syryjskiego tortu.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&id=34493&a=1

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&id=34493&a=1