9788320820140
biznes, finanse
Wojtek

Książka jest nowoczesnym podręcznikiem przeznaczonym dla studentów uczelni i wydziałów ekonomicznych. Wykład podzielono na cztery części. W pierwszej przedstawiono metody statystycznego opisu rozkładu cechy oraz podstawowe zagadnienia dotyczące rozkładów zmiennych losowych i twierdzeń granicznych. Drugą część poświęcono metodom wnioskowania statystycznego, tzn. estymacji parametrów oraz weryfikacji hipotez statystycznych w klasycznym ujęciu. Omówiono w niej także wybrane testy nieparametryczne. W części trzeciej przedstawiono metody analizy wariancji, korelacji i regresji, z uwzględnieniem klasycznego modelu regresji liniowej. Zaprezentowano ponadto dwuczynnikową analizę wariancji oraz analizę wariancji dla rang. Podstawowe wiadomości z zakresu analizy szeregów czasowych oraz teorii indeksów statystycznych zawarto w czwartej, ostatniej części książki. Uzupełnienie wykładu stanowią przykłady rozwiązań uzyskanych za pomocą najbardziej popularnych komputerowych pakietów statystycznych: STATGRAPHICS, SPSS i SAS.

źródło opisu: http://www.pwe.com.pl/statystyka/statystyka_od_podstaw,p1385376656

źródło okładki: http://www.pwe.com.pl/statystyka/statystyka_od_podstaw,p1385376656

kropka75 | 2016-11-02

To nie jest statystyka od podstaw.
Jeśli ktoś wybrał się na kierunek humanistyczny / społeczny, na socjologię dajmy na to i trafił na ten podręcznik to prędzej się powiesi niż coś nauczy.
Zwłaszcza gdy te studia wypadają mu jakiś czas po zakończeniu szkoły średniej.

Na moim kierunku sto procent grupy przeżyło załamanie statystyką, a ten podręcznik sytuacji nie poprawił, niestety.

Po rozczarowaniu Sobczykiem, przeszliśmy na Podgórskiego. Nic się nie zmieniło. Wzory podane w wersji najtrudniejszej, bez łopatologicznego wyjaśnienia - co powinno być normą w książce "od podstaw".

Podręcznik dla statystyków i studentów kierunków matematyczno-fizycznych / przyszłych inżynierów.

sadi | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016