Hematologia

Wydawnictwo: Via Medica
zdrowie, medycyna
youstyna

Hematologia jest pierwszym wydaniem podręcznika opracowanym przez Autorów wywodzących się z większości polskich ośrodków hematologicznych - wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach. Książka jest przeznaczona zarówno dla lekarzy hematologów, internistów i pediatrów, jak i specjalistów innych dziedzin medycyny, w tym pracowników laboratoriów medycznych i centrów krwiodawstwa, a także studentów medycyny. Inspiracją były brak na polskim rynku wydawniczym nowoczesnego i zarazem kompleksowego podręcznika do hematologii oraz obserwowane w ostatnich latach znaczne zwiększenie liczby możliwych sposobów postępowania diagnostycznego i leczniczego, które w dużej mierze jest konsekwencją poznania roli molekularnych zaburzeń w patogenezie wielu chorób oraz wprowadzenia nowych leków, zwłaszcza w ramach tak zwanej terapii celowanej.

Podręcznik składa się z sześciu części. W pierwszej znajdują się informacje o charakterze podstawowym, których poznanie i zrozumienie jest niezbędne, by postępowanie kliniczne było prawidłowe. Zakres zagadnień obejmuje nie tylko ogólne zasady diagnostyki i podstawy wszystkich stosowanych obecnie metod leczenia, ale również inne tematy istotne dla hematologów, onkologów, transplantologów, transfuzjologów i diagnostów laboratoryjnych. W kolejnych częściach szczegółowo omówiono zagadnienia dotyczące transfuzjologii, hemostazy, nienowotworowych chorób układów czerwonokrwinkowego i białokrwinkowego oraz nowotworów układów krwiotwórczego i chłonnego. Rozdziały dotyczące poszczególnych chorób mają jednolitą strukturę, co powinno ułatwić lekturę podręcznika. W jego przygotowaniu Autorzy i niżej podpisani Redaktorzy kierowali się potrzebą uwzględnienia zasad medycyny opartej na faktach, co oznacza przekazywanie sprawdzonych informacji, ustalonych na podstawie wyników badań klinicznych. Wspomniane informacje powinny być zawsze interpretowane w sposób krytyczny, aby uniknąć postępowania o wątpliwej wartości i, w konsekwencji, zmniejszenia szans uzyskania oczekiwanych wyników leczenia. Należy przy tym zwrócić uwagę, że w ostatnich latach ukazały się „Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych” (2013 r.) oraz „Onkologia kliniczna” (2015 r.). Redaktorzy „Hematologii” oraz wielu jej Autorów uczestniczyło w tworzeniu wspomnianych opracowań, co tłumaczy świadome wykorzystanie fragmentów tych opracowań w niniejszym podręczniku.

Przygotowanie Hematologii było możliwe dzięki współpracy wielu osób. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Autorom za wkład, jaki wnieśli w przygotowanie podręcznika. Współpraca ze wszystkimi była dla nas źródłem ogromnej satysfakcji. Dziękujemy Pracownikom Wydawnictwa Via Medica, których fachowość i kompetencje organizacyjne były dla nas niezwykle cenne. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Redaktor Joanny Gajkowskiej, której zaangażowanie bardzo nam pomogło w procesie przygotowania podręcznika. Wyrażamy głębokie przekonanie, że hematologia będzie się nadal prężnie rozwijać. Dlatego też w nadchodzących latach planujemy aktualizowanie przedstawionej publikacji - zgodnie z bieżącym stanem wiedzy medycznej. Mamy nadzieję, że obecne i przyszłe wydania Hematologii spotkają się z życzliwym przyjęciem Czytelników.

źródło opisu: http://www.medicon.pl/hematologia/27463

źródło okładki: http://www.medicon.pl/hematologia/27463