SB-ek na drabinie "Błędnego koła"

Wydawnictwo: Psychoskok
emindflow

„SB-ek na drabinie „Błędnego koła”” Waldemara Halickiego to bardzo realistyczna, sensacyjna, intrygująca i wielowątkowa powieść, o dynamicznej akcji. Prezentuje fascynujące przygody młodego porucznika Służby Bezpieczeństwa PRL. Oficera, który ma za sobą odpowiednią „obróbkę” między innymi ideowo-polityczną i ciekawe doświadczenia uzyskane w wyniku służby: wojskowej, milicji kryminalnej, szturmowca i operacyjnych służby specjalnych. Starając się uniknąć monotonni spokojnego życia, zostaje uwikłany, między innymi w wielką politykę, miłość pozamałżeńską, z zagadkową aktorką cyrkową i równie tajemniczą operację SB o kryptonimie „WULKAN”, której celem jest dotarcie do podziemnych, pohitlerowskich, tajnych obiektów na Dolnym Śląsku. Akcja powieści toczy się w okresie od listopada 1988 r. do lipca 1990 r., w czasach: kolejek sklepowych, protestów, strajków, „Okrągłego Stołu”, wyborów, upadku „przewodniej siły narodu” – PZPR, przemian gospodarczych, transformacji ustrojowej w Polsce i demontażu SB. Zawiera również elementy retrospektywne, między innymi okresu stanu wojennego.

Opisane tu wydarzenia mają prawdziwe tło historyczne, wiele autentycznych postaci, w tym bohatera powieści i rozgrywają się w rzeczywistej scenerii, doskonale oddającej klimat tamtej epoki.

źródło opisu: http://www.ebooki123.pl/sb-ek-na-drabinie-blednego-kola_p678

źródło okładki: http://www.ebooki123.pl/sb-ek-na-drabinie-blednego-kola_p678

Tomek | 2017-06-13
Przeczytana: 05 maja 2017

Bardzo cenię sobie powieści, które opowiadają o mrocznym okresie polskiego socjalizmu. Mocno przeżywam historie związane z działaniem Służby Bezpieczeństwa i wpływem jej praktyk na umęczone społeczeństwo. Ucieszyłem się zatem, odkrywając niechcący debiutancką powieść Waldemara Halickiego pt. SB-k na drabinie „Błędnego Koła”. Okładkowy blurb zachęcił mnie jeszcze bardziej, obiecując wielowątkową powieść o dynamicznej akcji, związanej z tajemnicami Dolnego Śląska. Do takich książek od razu świecą mi się oczy. Może trochę zastanawiać niska cena e-booka, jednak są przecież autorzy, którzy swoje debiuty oferują za darmo. Tak więc nie zastanawiam się zbyt długo, nabywam i rychło zabieram się za czytanie.

Autor rozpoczyna swoją historię dość leniwie, zapoznając czytelnika z jej głównym bohaterem, porucznikiem Walterem - pracownikiem SB. Poznajemy go w chwili porannego kaca i zamroczenia alkoholowego po całonocnej libacji, spędzonej w mieszkaniu nowo poznanej kobiety. Już na sam początek...

Aneta | 2017-05-09
Przeczytana: 09 maja 2017

Dobrze, płynnie się czytająca, ciekawa wielowątkowa powieść sensacyjna, o dynamicznej akcji. Osadzona w interesujących realiach, zmierzchu PRL i jej wciąż intrygujących, choćby ze względu na otoczkę tajemniczości, komunistycznych organów bezpieczeństwa lat 1988 – 90, z elementami autobiograficznymi. Wciągająca fabuła. Mnóstwo, mało znanego, albo odkłamanego materiału faktograficznego, przedstawionego w atrakcyjnej, sfabularyzowanej formie. Pozwalającego na zrozumienie wielu faktów, zjawisk i ludzi. Zastosowano tu ciekawą konstrukcję fabularną, stosując różne środki stylistyczne takie jak: narrację, dialogi i monologi wewnętrzne. Nie brak tu dobrego humoru, ale także sarkazmu wobec głupoty, podłości, zawiści i innych wad, składających się na wybitnie polską mentalność.

Marcin | 2017-05-08
Na półkach: Przeczytane, LEGIMI