Trudna decyzja. Z Paulusem pod Stalingradem

Wydawnictwo: Vesper
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
AdrianX

Wspomnienia generała Wilhelma Adama pozwalają nam zajrzeć do wnętrza 6. Armii pod Stalingradem, przyglądać się jej działaniom. Umożliwiają także prześledzenie losów części niemieckich jeńców wojennych już po zakończeniu bitwy o Stalingrad, jednego z największych i najważniejszych starć drugiej wojny światowej. W każdym swoim fragmencie niosą więc informacje cenne, a czytelnikowi przybliżają skomplikowanie dziejów drugiej połowy XX wieku.
Pod Stalingradem zostały tysiące niemieckich żołnierzy, daleko od domu, zagnanych na step nad Wołgą obłąkańczą polityką Adolfa Hitlera. Czytając książkę Trudna decyzja. Z Paulusem pod Stalingradem, może nie zrozumiemy lepiej, dlaczego tak się stało, ale na pewno więcej będziemy wiedzieć o tym, co się wydarzyło. Dla generała Wilhelma Adama, jednego z najbliższych współpracowników feldmarszałka Friedricha Paulusa, Stalingrad był nie tylko największą bitwą jego życia, ale także początkiem drogi `nawrócenia` na komunistyczną ideologię i późniejszej służby w Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Jako dowódca niemieckich wojsk w fatalnej dla mego kraju bitwie o Stalingrad poznałem do głębi wszystkie okrucieństwa wojny zaborczej, nie tylko wobec napadniętego przez nas narodu radzieckiego, lecz również wobec mych własnych żołnierzy. Nauka, którą wyciągnąłem z własnego doświadczenia oraz z przebiegu całej drugiej wojny światowej, pozwoliła mi zrozumieć, że losu niemieckiego narodu nie można budować w oparciu o założenie mocarstwowości, lecz jedynie w oparciu o trwałą przyjaźń ze Związkiem Radzieckim oraz ze wszystkimi miłującymi pokój narodami. Dlatego też uważam, że zawierane na Zachodzie pakty wojenne opierające się na dążeniu do mocarstwowości nie są właściwym środkiem pokojowego przywrócenia niemieckiej jedności i zabezpieczenia pokoju w Europie. Układy te zwiększają raczej niebezpieczeństwo kryjące się w podziale Niemiec i podział ten przedłużą. Jestem przekonany, że jedyną realną drogą do pokojowego zjednoczenia Niemiec i do pokoju jest porozumienie samych Niemców między sobą oraz zawarcie traktatu pokojowego na podstawie noty radzieckiej do mocarstw zachodnich z dnia 15 sierpnia b.r. w sprawie problemu niemieckiego.
W związku z tym podjąłem decyzję, by po powrocie do ojczyzny poświęcić wszystkie swe siły dla wzniosłego celu pokojowego zjednoczenia Niemiec i pogłębienia przyjaźni narodu niemieckiego z narodem radzieckim oraz ze wszystkimi pokój miłującymi narodami.
Nie chciałbym opuścić Związku Radzieckiego bez oświadczenia ludziom radzieckim, że kierowany ślepym posłuszeństwem szedłem kiedyś do ich kraju jako wróg, teraz jednak rozstaję się z nim jako przyjaciel`.
- gen Friedrich Paulus, 25 października 1953 roku.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/trudna-decyzja-b/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/trudna-decyzja-b/

AdrianX | 2017-05-15
Przeczytana: 13 maja 2017

Książka Generała Wilhelma Adama to wspomnienia które zaczynają się od śmierci Feldmarszałka Reichenau a kończą na powrocie generała do domu po niewoli. Wspomnienia są o tyle ciekawe, że przedstawiają całościowy obraz jak odbywała się droga 6 armii do Stalingradu od ofensywy w 1942 aż do gorzkiego końca. Generał pokazuje, że ofensywa była prowadzona na przymus OKH oraz Hitlera a środki jakimi dysponowali były stanowczo za małe aby zdobyć tak duże miasto jakim był Stalingrad. Generał Adam jako adiutant 6 armii miał stały kontakt z najwyższymi dowódcami 6 armii i znał doskonale wszystkie jej aspekty i problemy. Jeżeli chodzi o sama kontrofensywę Sowietów w celu okrążenia 6 armii to generał wielokrotnie powtarza, że Paulus wiedział o tym doskonale, że coś się szykuje na froncie bo spływały do niego meldunki lotników oraz korpusów ale jak zwykle Hitler nic sobie z tego nie robił a całą winę za katastrofę 6 armii składa na Mansteina, Hitlera oraz OKH. Nie będę opisywał wszystkich...

Fka | 2017-08-08
Na półkach: Przeczytane, 📖 2017