Lekarz z Lampedusy. Opowieść o cierpieniu i nadziei

Tłumaczenie: Krzysztof Stopa
Wydawnictwo: Jedność
Lacrime di sale. la mia storia quotidiana di medico di Lampedusa fra dolore e speranza.
lekarze, zdrowie

Pietro Bartolo jest lekarzem z Lampedusy, który od ponad dwudziestu pięciu lat pomaga migrantom. Jego historia splata się w niezwykły sposób ze wstrząsającymi historiami tych, którzy uciekając od wojen lub głodu, cudem przeżyli straszliwą podróż przez pustynię oraz niewyobrażalne akty przemocy i którzy nierzadko widzieli śmierć swoich bliskich, a mimo to nie poddają się, zdecydowani rozpocząć nowe życie w Europie. To historia młodej Jasmin, która rodzi córeczkę, otoczona serdecznością kobiet z Lampedusy; Hassana, który przez całą drogę dźwiga na plecach sparaliżowanego brata; Fadumy, która musiała opuścić siedmioro dzieci, aby zarabiać na ich utrzymanie; Jerusalem, którą przemytnicy ograbili z beztroskiego życia; Kebrat, cudownie wyrwanej ze szponów śmierci… Ale są tu też historie tych, którzy na Lampedusę dotarli martwi, przywiezieni w okropnych zielonych workach.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Zuzanna Makowiecka | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Dawno żadna książka nie wywołała we mnie tylu emocji. Wzruszenie często skłaniało mnie do refleksji i przerw między rozdziałami. Jestem wdzięczna autorom, że przypomnieli mi prawdę o człowieczeństwie i to o czym często zapominamy, że imigranci to nie jest gorszy gatunek ludzi. To nie jest tylko problem. To są naprawdę biedni ludzie, którzy decydują się lub są zmuszeni podjąć wielką wyprawę, a także często związane z nią świadome cierpienie.
Polecam tę krótką lekturę.

Hankah | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017