Banda Michałka powraca

Okładka książki Banda Michałka powraca Ewa Karwan-Jastrzębska
Okładka książki Banda Michałka powraca
Ewa Karwan-Jastrzębska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Banda Michałka (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Banda Michałka (tom 2)
Prószyński i S-ka
2017-06-06
2017-06-06
literatura polska

Bardzo ciekawa książka dla dzieci. Pełna przygód, perypetii bandy Michałka. Lekka w odbiorze i bardzo dowcipna. Dzieciom zapewnia niezwykła frajdę oraz rozrywkę. Dorosłym przypomina jak to było kiedys, kiedy było się dzieckiem i miało się same ważne sprawy !

Krótkie opowiadania, doskonałe dla rozrywki i zainteresowania najmłodszych słowem pisanym !

Polecam!

Polecam!

Tym razem kilka słów o książce Ewy Karwan – Jastrzębskiej - „Banda Michałka powraca”.Zdarza mi się czytać książki nie po kolei – zaczynam od drugiego tomu, albo od któregoś tam ze środka. Tym razem było tak samo. Domyśliłam się, że skoro ta banda powraca to już musiała raz gdzieś się pojawić, mało tego, ja musiałam ją przegapić i to bardzo. Nie zrażona tym skusiłam się na pozycję dla dzieci. Nie zaczynając od pierwszego tomu. Nie mając choćby tych dwunastu lat (i to od dość dawna). Całość jest lekka, przyjemna, dowcipna, barwna i pouczająca, więc nawet z samymi chłopakami nie byłoby źle. Książkę się czyta się ekspresowo. Rozdziały nie są długie, a każdy rozpoczyna ilustracja. Przygody Michałkowej bandy także uczą empatii, pomocy innym, przyjaźni, a także języka polskiego, w tym różnych pojęć, które na co dzień dzieci słyszą tu czy tam. Oczywiście autorka robi to w sposób czytelny, tak aby każdy zrozumiał i się nie zanudził. Uważam, że to świetny sposób, aby nasze dzieci nie tylko dobrze się bawiły, ale również czegoś się dowiedziały. Niektórzy zapewne się doczepią, że ma to formę „słownika”, ale nic z tych rzeczy.Dorośli z tej książki również mogą wyciągnąć to i owo, choćby bezinteresowność, którą warto okazywać osobom w naszym otoczeniu, troska czy też wyobraźnia, którą czasem upychamy za żelaznymi drzwiami po to, aby odciąć się od tego dziecka, które w nas drzemie. Nie pozostaje mi nic innego jak na koniec zaproponować abyście zakumplowali się z Michałkiem i resztą i przy okazji dobrze się bawili (WASZYM DZIECIOM RÓWNIEŻ).

„Banda Michałka” zrobiła prawdziwą furorę. Lekkie opowiadania poruszające ważne sprawy, pokazujące świat z dziecięcej perspektywy i zapraszające do przygód grupki niezwykłych przyjaciół , w której skład wchodzą: Michałek, Jerzyk, Rysio, Mateusz, Filip, Hubert, Franciszek, Marysia. Warszawski Żoliborz to miejsce niezwykłe. Spotykają się tu różne pokolenie i warstwy społeczne. Miejsce ma swój urok i znane jest z wielu książek oraz filmów. W takim miejscu nie trudno o przygody. I tak jest właśnie w przypadku grupki przyjaciół kierujących się w życiu zasadami i swoim honorem, a do tego wiedząca, co jest dla ich najlepsze, a co może ściągnąć kłopoty. Banda jednak nie zawsze jest grzeczna. Czasami banda Michałka miewa chwile, kiedy wszystko idzie nie po jej myśli, zdarza się jej grać na nerwach nauczycielom. W pierwszej części nie zabrakło wyprawy do Londynu, a w drugiej młodzi bohaterzy jadą do Grecji.
Na początku książki oczywiście poznamy całą bandę i jeśli nawet nie znamy wcześniejszej części to bardzo szybko odnajdziemy się, dowiemy od czego bohaterzy mają imiona i przezwiska, jakie są ich ulubione zajęcia oraz poznamy okolicę, w jakiej mieszkają. W kolejnych autonomicznych rozdziałach, które w niewielkim stopniu łączą się ze sobą, ale można czytać je oddzielne poznamy kolejne przygody bandy. Dowiemy się jak wyglądają szkolne Walentynki, jakie banda ma sympatie, jak radzą sobie z modą na zdrowe jedzenie, w jaki sposób organizują różnorodne konkursy, odkrywają ukryte talenty, poznają nowych kolegów, organizują akcję szpiegowską, zdobywają zaproszenie do NASA, pomagają pani Róży zdobyć środki na operację oczu, organizują przedstawienie teatralne na wysokim poziomie, stają się badaczami obserwującymi nietoperze, odkrywający nowe przejścia w labiryncie Minotaura, namierzają złodziei perfum i poznają córkę niezwykłej francuskiej gwiazdy, a także lecą samolotem na Kretę, gdzie mogą przeżyć niezwykłe przygody, poznać pracę archeologów, zapoznać się ze starożytną historią.
Niedługie rozdziały, żywy język, wartka akcja, pozytywne wizerunki postaci, które wszystko robią razem. Mimo wielu psot takich jak nasłanie policji na ojca karmiącego swoje dzieci cukierkami w piaskownicy zawsze mają dobre intencje i zawsze dbają o swoje i innych bezpieczeństwo. Zła interpretacja słów dorosłych sprawia, że nie raz pakują się w kłopoty, ale też zawsze potrafią z ich wyjść cało i jeszcze na tym zyskać. Wszystkie ich uczynki wynikają z dobrych celów, chęci naprawiania świata. W książce nie zabraknie także wątku pomagania obcym i potrzebującym. Rodzice bandy to wspaniali ludzie uczący swoje dzieci empatii otwartości na świat. Dzięki temu nieco zwariowani bohaterzy są doskonałymi postaciami do naśladowania.
Całość oprawiono w solidną oprawę. Bardzo dobrze zszyte strony sprawiają, że lektura jest trwała. Tekst urozmaicono nielicznymi, prostymi ilustracjami Julii Karwan -Jastrzębskiej.
Książkę polecam uczniom szkoły podstawowej. Myślę, że także doskonale sprawdzi się jako lektura dla przedszkolaków. Kolejne rozdziały doskonale zastąpią bajki i pozwolą młodym słuchaczom poznać interesujące przygody nieco starszych bohaterów, którzy mogą być wzorem do naśladowania. Książkę bardzo dobrze czyta się na głos. Polecam.

Banda Michałka w moim odczuciu to świetna okazja, zeby przypomnieć sobie, jak bardzo życie dorosłych nas odmieniło.

Dwunastolatkowie chodzą do szkoły i podejmują tam różne akcje - wysyłąją listy miłosne w dzień zakochanych, ale też organizują dzień wyławiania talentów. Wszystkiemu towarzyszą emocje i zaangażowanie. Innym razem pomagają sąsiadce, która jest chora, łapią włamywacza, który zakradł się do perfumerii. To wszystko robią w otoczeniu najbliższych przyjaciół, czyli po prostu swojej bandy.

Oczywiście jest to książka, która przede wszystkim powinna znaleźć się na półkach młodszych czytelników. Dużo w niej dobrych przykładów postępowania, ciekawych spostrzeżeń, analizowania niezrozumiałych wyrażeń. No i dziecięcej beztroski i bezinteresowności.
Ja jednak lubię odnajdywać w takich książkach coś uniwersalnego. Coś, co przy okazji może zainteresować również dorosłych. W tym przypadku się nie zawiodłam.
Polecam również ze względu na ciekawe i minimalistyczne ilustracje. Wydanie na plus.

I znów nie czytałam pierwszej części, a mimo to zdecydowałam się sięgnąć po nią. Robiłam to z obawą, że będzie dużo odniesień do poprzedniej książki. Na szczęście moje obawy nie sprawdziły się. Czytało się lekko i przyjemnie. Oczywiście w planach mam nadrobienie braków, jak zawsze zresztą, ale cóż, nie będę oszukiwać, że to dosyć odległe w czasie bo planów czytelniczych mam aż nadto.
Michałek to sympatyczny chłopak, uczeń szkoły podstawowej. Zarówno w szkole jak i po lekcjach spędza czas ze swoimi przyjaciółmi. Jego "paczka" liczy 8 osób- to 7 chłopaków i jedną dziewczyna. Razem uczą się, bawią, ale też robią dobre uczynki. W pamięć szczególnie zapadł mi jeden rozdział, w którym banda Michałka postanowiła zorganizować zbiórkę pieniędzy na operację oczu sąsiadki. Czy im się uda?
To rzecz jasna nie jedyny dobry uczynek, nie jedyny interesujący wątek. Jest też co nieco o miłości.
Czy tę książkę można porównać do znanego i kochanego Mikołajka? Zastanawiałam się trochę nad tym i doszłam do wniosku, że Mikołajek jest tylko jeden, nie do podrobienia. Bardziej przychodzi mi na myśl nasza rodzima seria o Filipku.
Michał i jego koledzy to dzieci, które empatyczne, spostrzegawcze. Najbardziej podobał mi się rozdział dotyczący kradzieży w sklepie kosmetycznym.
Tę książkę czytałam z przyjemnością. Cieszę się, że mogę ją Wam polecić. To dobra propozycja dla dzieciaków wkraczających w wiek nastoletni.

• ☆ Egzemplarze recenzenckie ☆
  • Artur