Kłamca i szpieg

Tłumaczenie: Krystyna Kornas
Wydawnictwo: Iuvi
Liar and Spy
L_Settembrini

"Jeśli nie wrócę za dziesięć minut, to będzie oznaczało, że zdarzyło się coś strasznego. I co mam wtedy zrobić? Dzwoń po policję. Poważnie? A co jeśli pośliźniesz się w tych skarpetkach w łazience, uderzysz głową o wannę i stracisz przytomność? [] Schyla się, zdejmuje skarpetki i rzuca je na trampki. Jeśli za dziesięć minut nie wrócę, dzwoń po policję, bo nie będzie to oznaczać, że się...

I co mam wtedy zrobić?
Dzwoń po policję.
Schyla się, zdejmuje skarpetki i rzuca je na trampki.
Jeśli za dziesięć minut nie wrócę, dzwoń po policję, bo nie będzie to oznaczać, że się pośliznąłem w skarpetkach na podłodze w łazience, tylko że najprawdopodobniej jestem w stalowych szponach totalnego psychola. Okej?"
Idziemy o zakład, że nie przewidzisz zakończenia!
Gdy Georges wprowadza się do bloku na Brooklynie, poznaje Safera odludka, wielbiciela kawy i szpiega. Georges dobrze się czuje w towarzystwie ciut ekscentrycznej rodziny Safera. Zapomina przy nich o kłopotach: że tata stracił pracę, musieli się przeprowadzić, a mama zaczęła brać dodatkowe dyżury w szpitalu. W szkole też nie jest łatwo Georges znalazł się na celowniku Dallasa, specjalisty od wyszukiwania u innych słabych miejsc.
Pierwsza misja szpiegowska? Tropienie tajemniczego Iksa. W miarę postępu śledztwa, kiedy Safer stawia coraz to nowsze wymagania, Georges zaczyna się zastanawiać, co jest prawdą, a co nie, i co to wszystko jest za gra.
A w co gra ON sam?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
DziewczęZksiążką książek: 64

Teraz jest tylko małą kropką

Życie Georges’a zmienia się bezpowrotnie, gdy jego tata traci pracę, a duży dom rodzinny trzeba zamienić na mieszkanie w bloku. Chłopiec zmuszony jest zostawić w starym domu swoją wyjątkową sypialnię i swoje bezpieczne miejsce. Jego rodzice starają się jak mogą, aby ta strata nie pozostawiła w nim głębokich blizn. Niestety, finansowa konieczność zmusza matkę do pracy na dwie zmiany, więc synem zajmuje się jedynie tata. W szkole Georges również nie ma łatwego życia. Nie należy do popularnej supergrupy jedzącej obiady przy superstoliku. Nie reaguje na ciągłe zaczepki klasowych prześladowców, znosi je w milczeniu, jakby z obojętnością, myloną też ze strachem i słabością. Wszystko zmienia się, gdy Georges i jego tata znajdują w piwnicy swojego bloku ogłoszenie o spotkaniu klubu szpiegów...

Safer, szpieg z klubu, fascynuje Georges’a od pierwszej chwili. Tajemniczy dzieciak z tej samej kamienicy jest nietypowy i dziwny. On i jego siostra Candy nie chodzą do szkoły, całymi dniami zajmując się podglądaniem ptaków i sąsiadów. I z tego podglądania właśnie rodzi się podejrzenie, ze jeden z mieszkańców, niejaki Iks, knuje coś bardzo niedobrego. Duet nowych przyjaciół postanawia szpiegować Iksa i rozwikłać zagadkę jego tajemniczych walizek.

Rebecca Stead snuje opowieść o dorastaniu wśród rzeczy bolesnych, trudnych i smutnych. Takich, które choćbyśmy je ignorowali - zawsze ujawnią się, wyjdą na wierzch i będą nas uwierać dopóki nie stawimy im czoła. Bo to, że czegoś nie widać na pierwszy rzut oka, nie znaczy, że tego nie ma. Dokładnie tak, jak na opisywanych przez autorkę obrazach Sautera, namalowanych setkami małych kropek. Z daleka widzisz tylko ogólny, miły obrazek, ale gdy spojrzysz bliżej - zobaczysz, ze składa się z wielu pozornie niewidocznych elementów. Z kropek, które oglądane bez perspektywy nie mają sensu i związku, ale każda z nich jest bardzo ważna. Bez nich nie byłoby spójnej całości. I ta uniwersalna prawda nadaje sens dorastaniu Georges’a i Safera. Każdy z nich musi się uporać ze swoimi ukrytymi „kropkami”, których nie chcą zobaczyć z bliska. Muszą się im przyjrzeć i pokonać ich paraliżującą moc, by móc iść dalej.

„Kłamca i szpieg” to przykład młodzieżowej literatury, w której w szczerych i prostych słowach dziecka odnaleźć można uniwersalne mądrości o życiu. Po takiej lekturze mam zawsze wrażenie, że ta niesamowita szczerość i prostolinijność, jaką mają dzieciaki, przenikliwość ich postrzegania świata jest czymś, o czym my dorośli nie powinniśmy nigdy zapominać. I nawet jeśli pod wpływem dorastania zatracamy te zdolności, warto czasem sięgnąć po książkę Rebecki Stead, aby choć na chwilę przypomnieć sobie o co chodzi w tym całym życiu... Polecam miłośnikom literatury młodzieżowej, young adults jak również czytelnikom autorów takich jak Nora Raleigh Baskin. „Kłamca i szpieg” to doskonała, rozwijająca opowieść dla małych i dużych.

Joanna Jurzyk

Patronaty tygodnia

Nowa książka Jaume Cabré, kolejna część smoliście czarnego kryminalnego cyklu Jakuba Ćwieka „Grimm City”, mistrzowska opowieść z suspensem autorstwa J.C. Oates – to tylko niektóre z książek, które w tym tygodniu ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!