Dokąd zmierza świat?

Wydawnictwo: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
Rondelek

Publikacja sygnalizuje kierunki i tendencje rozwoju świata do 2020 r. Nie jest to jednak zarys całościowej prognozy rozwoju systemu stosunków międzynarodowych, ale raczej analiza czynników, które taki system kształtują na różnych płaszczyznach: polityki, prawa, gospodarki, technologii i ekologii. Pokazane zostały główne procesy oraz potencjalne zmiany zasad i norm, które regulują zachowanie państw w relacjach bilateralnych oraz w ramach instytucji i organizacji wielostronnych. Przedstawione zostały też problemy, z którymi państwa i narody będą się borykać w następnych 10-15 latach.

Inspiracją do powstania tej publikacji była sześćdziesiąta rocznica powołania do życia Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Większość Autorów była w różnych okresach swego życia naukowego związana ze „starym” i „nowym” Instytutem. Do udziału w tej publikacji zaproszono też kilku uczonych i analityków z innych ośrodków naukowych oraz wybitnych polskich dyplomatów, którzy współpracowali z Instytutem.

źródło opisu: www.pism.pl

źródło okładki: www.pism.pl